BAŞBAKAN ERSİN TATAR'IN 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI MESAJI

BAŞBAKAN ERSİN TATAR'IN 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI MESAJI

BAŞBAKAN ERSİN TATAR’IN 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI MESAJI

 

“ Çok güzel, stratejik değeri bir hayli yüksek bir adada yaşıyoruz. Böylesi bir adada yaşarken, üzerinde yaşadığımız topraklara, bizi koruyan, sosyo-ekonomik yaşantımızı düzenleyen, refahımızın artması için uğraşan Devlet mekanizmamıza sahip çıkmalıyız. Tarihimizi iyi bilmeli, değerlerimize, bizi biz yapan, bizi bugünlere taşıyan mücadelemize sahip çıkmalıyız ki, geleceğimiz aydınlık olsun.

Kıbrıs 1571’den itibaren bir Türk yurdudur. Ada 1878 yılında İngilizlere kiralanmıştır. Ada’da gerek Osmanlı gerekse İngiliz döneminde ve ondan sonra yaşanan tüm huzursuzlukların, çatışmaların, savaşların yegane nedeni Kıbrıs Rumları ile Yunanistan’ın adayı Yunan hegemonyası altına sokma hayalleridir.

Rum-Yunan ikilisi, bugün hala, okullarında, ordularında bunu hayal ettirmekte, Rum-Yunan gençliğini Türkiye ve Kıbrıs Türkü karşıtı duygularla yetiştirmektedirler.

 15 Temmuz 1974’te gerçekleştirilen Rum-Yunan darbesi Rum-Yunan hayallerinin ne kadar tehlikeli olduğunu bizlere göstermiştir.20 Temmuz 1974 sabahı başlayan Kıbrıs Barış Harekatı , Rum-Yunan ikilisinin Enosis hayallerini yok etmek , Kıbrıs Türk Halkı’nı özgürlük ve egemenliğine kavuşturmak için yapıldı. Eğer, yapılamasaydı veya yapılmasaydı, Kıbrıs Türk Halkı yok edilecekti. Bunun en açık kanıtı, Taşkent, Atlılar, Muratağa, Sandallar toplu mezarlarla  Girit adasında yaşananlardır.

Dolayısı ile o dönemin Türkiye Başbakanı rahmetlik Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı rahmetlik Necmettin Erbakan, dönemin Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı rahmetlik Rauf Denktaş ile 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın gerçekleşmesine katkı sağlayanlardan aramızda olmayanları rahmet, aramızda olanları anmak istiyorum.

20 Temmuz 1974 sabahı doğan güneş bizi karanlıktan aydınlığa çıkardı, yok olmaya doğru giden bir toplum olmaktan kurtardı ve Devlet sahibi bir halk yaptı.

Kıbrıs Türk Barış Harekatı sonucunda üzerinde bir Devlet kurduğumuz, özgürce ve güven içinde yaşadığımız bir toprak parçasına kavuştuk.

Ciddi bir ekonomik potansiyel ile yetişmiş insan gücüne sahibiz.

Yoktan bir üniversite sektörü yarattık.

Belki istediğimiz kadar değil ama tarımımız, sanayimiz, ticaretimiz, turizmimiz her geçen gün gelişiyor.

İnanıyorum ki yapacağımız yeni atılımlarla ülkemiz insanının refah seviyesini çok daha yukarılara çekmek mümkün olacaktır.

Ana gayemiz, Anavatan Türkiye ile işbirliği ve kardeşlik içinde fert başına düşen milli gelirimizi 25 bin dolarlara yükseltmektir.

Siyasi, sosyal ve siyasal alanda kaydettiğimiz gelişmeleri ekonomik başarı ile taçlandırarak istediğimiz sonuca ulaşmak için plan, projelerimiz hazırdır.

Rum-Yunan ikilisi ile onlara haksızca destek verenler ne isterlerse yapsınlar haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz.

Rumların bizimle işbirliği veya ortaklık istemedikleri hidrokarbonlar konusunda bir ortak komite kurulması önerimize verdikleri hayır yanıtı ile bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Dolayısı ile biz kendi yolumuzda yürüyeceğiz onlar da kendi yollarında.

Hükümetimiz dediklerinin arkasında durmaya devam edecek ve iki devletli çözümü gündeme getirmek için faaliyetlerini sürdürecektir.  Hidrokarbon sismik arama ve sondaj çalışmaları artarak devam ettirilecektir. Maraş’ın Taşınmaz Mal Komisyonu yolu ile hak iddia edenlere açılması için çalışmalarımız sürdürülecektir.

Anavatan Türkiye ile olan kardeşçe ilişkilerimizi geliştirecek, İslam ülkeleri başta olmak üzere diğer ülkelerle olan bağlarımızı daha ileri noktalara taşımak için gayretlerimiz devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle halkımızın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı candan kutlar, bugünlere gelmemizi sağlayan ve aramızda olmayan herkesi rahmet, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımızı, Kıbrıs Türk mücahidini, gazilerimizi şükranla anarım.”

Print
Posted: Tem 19, 2019,
Comments: 0,
Tags:

Theme picker

«Mayıs 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567