TÜRKİYE’YLE DÖRT ANLAŞMA İMZALANDI

TÜRKİYE’YLE DÖRT ANLAŞMA İMZALANDI

Başbakan Ersan Saner ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımıyla yapılan heyetler arası görüşme sonrasında, dört anlaşma imzalandı.

İmzalanan anlaşmalar şunlar:

TC Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile KKTC Başbakanlığı Arasında E- Devlet Hizmetlerinin Gerçekleştirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı; Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Arasında Karayolu Master Planı 2021-2022 Uygulama Protokolü; Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin KKTC’de Eğitim ve Araştırma Yerleşkesi Kurmasıyla İlgili Çerçeve Anlaşması ile Türkiye Belediyeler Birliği ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Arasında İşbirliği Anlaşması”

Anlaşmalara imzalar, Sayıştaylık’ta gerçekleştirilen törende, Başbakan Ersan Saner ile TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın huzurunda atıldı.

TC Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile KKTC Başbakanlığı Arasında E- Devlet Hizmetlerinin Gerçekleştirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı’na Türkiye Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ile KKTC Başbakanlık Müsteşarı Suat Yeldener imza koydu.

TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel arasında, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Arasında Karayolu Master Planı 2021-2022 Uygulama Protokolü imzalandı.

Bir diğer anlaşma, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin KKTC’de Eğitim ve Araştırma Yerleşkesi Kurmasıyla İlgili Çerçeve Anlaşması. Anlaşmaya, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er ile KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu imza attı.

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar tarafından ise, “Türkiye Belediyeler Birliği ile Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Arasında İşbirliği Anlaşması”  imzalandı.

KARAİSMAİLOĞLU VE ÜSTEL

İmza töreninde konuşan TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, imzaladıkları protokolle KKTC altyapısında önemli bir adım atılacağını ifade ederek, Lefkoşa Çevre Yolunu kısa sürede bitirip Kıbrıs Türk halkının kullanımına sunacaklarını belirtti.

Karaismailoğlu, KKTC’nin her zaman yanında olacaklarını bugün imzalanan protokolle kayıt altına aldıklarını kaydetti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel de, bugün güzel bir güne şahitlik yapıldığını ifade ederek, uzun zamandır beklenen otoyolların bitirilmesi için bugün bir protokol imzaladıklarını söyledi. 

Katkı koyan herkese teşekkür eden Bakan Üstel, yapımı devam eden yollara değinerek, Güzelyurt Lefke yolu, Lefkoşa Çevre yolu, Girne Değirmenlik yolu, Çayırova-Karpaz yolunun tamamlanacağını, bunların yanı sıra 1974 sonrası üstüne asfalt konulamayan köy yollarının 2 yıl içinde tamamlanarak halkın kullanımına sunulacağını belirtti.

Bakan Üstel, protokolün ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

ŞAHİN VE ÖZÇINAR

Protokol imza töreninde konuşan Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, imzayla çok önemli bir başlangıç yapıldığını kaydetti ve Kuzey Kıbrıs’taki belediyelerin yapısal dönüşümüne katkı yapacaklarını belirtti.

Vatandaş odaklı gönül belediyeciliğinin önemine işaret eden Şahin, kendilerinin  bunu başardığını ve KKTC’de de başarılması için çalışacaklarını  söyledi.

Akdeniz’in barış denizi olması hayaliyle imzalar attıklarını belirten Şahin, şehirlerin insanın insanların da şehirlerin yansıması olduğunu söyledi ve “Kuzey Kıbrıs’taki şehirleri gönlümüzdeki aşkla gülistan yapmaya geldik” dedi.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da, imzalanan protokolün  yerel yönetimler konusunda hedef ve insan odaklı çalışmalarına ivme kazandıracağını kaydetti ve protokolün hayırlı olmasını diledi.

Törende daha sonra Başbakan Saner ile TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, yaptıkları temaslar ve imzalanan anlaşmalarla ilgili açıklamalar yaptı.

Print
Yayınlanma tarihi: Şub 11, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Nisan 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293031
BAŞBAKAN ERSAN SANER MİMARLAR ODASI BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ KABUL ETTİ.

BAŞBAKAN ERSAN SANER MİMARLAR ODASI BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ KABUL ETTİ.

Başbakan Ersan Saner kabuldeyıldır siyasette olduğunu ancak esas mesleğinin mimar olduğunu ve bundan da her zaman onur duyduğu yaptığı konuşmada, Uzunoğlu ve Yönetim kurulunun ziyaretlerinden duyduğu  memnuniyeti dile getirerek, ülkede 12 nu kaydetti.

Devamını oku
123
BAŞBAKAN ERSAN SANER KKTC’NİN İLK BAŞBAKANI ÇAĞATAY’IN ANMA TÖRENİNE KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER KKTC’NİN İLK BAŞBAKANI ÇAĞATAY’IN ANMA TÖRENİNE KATILDI

KKTC’nin ilk başbakanı olan merhum devlet adamı Mustafa Çağatay, 32’nci ölüm yıl dönümünde kabri başında anıldı.

Devamını oku
4
567
BAŞBAKAN ERSAN SANER, TÜRK YILDIZLARINA AİT UÇAĞIN DÜŞMESİYLE ŞEHİT OLAN PİLOT İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, TÜRK YILDIZLARINA AİT UÇAĞIN DÜŞMESİYLE ŞEHİT OLAN PİLOT İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Başbakan Ersan Saner, Türk yıldızlarına ait uçağın düşmesiyle şehit olan pilot için başsağlığı diledi.

Devamını oku
891011
12
BAŞBAKAN ERSAN SANER KARANTİNA TAKİP SİSTEMİ “GÜVENDE KAL” UYGULAMASI TANITIMINA KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER KARANTİNA TAKİP SİSTEMİ “GÜVENDE KAL” UYGULAMASI TANITIMINA KATILDI

Başbakan Ersan Saner, dijital dönüşümden faydalanarak, elektronik uygulamalarla denetim mekanizmanın güçlendirilmesi gerektiğinin ilk uygulamasını Güvende Kal uygulaması ile başlattıklarını ifade ederek, hükümetin önceliğinin halkın sağlığı olduğunu ama ekonomiyi de düşündüklerini söyledi.

Devamını oku
13141516
BAŞBAKAN ERSAN SANER: “ÜLKEDE ANAYASA MAHKEMESİ KARARIYLA HAFIZLIK EĞİTİMİ KURSLARININ YASAKLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

BAŞBAKAN ERSAN SANER: “ÜLKEDE ANAYASA MAHKEMESİ KARARIYLA HAFIZLIK EĞİTİMİ KURSLARININ YASAKLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Başbakan Ersan Saner, “Anayasa Mahkemesi kararı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hafızlık eğitimi kurslarının yasaklanması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını, mahkemenin kararı ışığında gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak bu kurslara devam edileceğini” vurguladı.

Devamını oku
1718
19
BAŞBAKAN ERSAN SANER, TGRT’DE SORULARI YANITLADI

BAŞBAKAN ERSAN SANER, TGRT’DE SORULARI YANITLADI

Başbakan Ersan Saner, TGRT haberde soruları yanıtlayarak, güncel konularda değerlendirmelerde bulundu.

Devamını oku
20
TÜRKİYE’DEN 40 BİN DOZ AŞI GELDİ

TÜRKİYE’DEN 40 BİN DOZ AŞI GELDİ

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla günün ilk saatlerinde KKTC’ye getirilen aşılar, KKTC Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi. Böylece Türkiye’den KKTC’ye gönderilen aşı miktarı 140 bine ulaştı.

Devamını oku
2122232425
262728293012
3456789