BAŞBAKAN ERSAN SANER: “PROTOKOL CUMHURAŞKANI ERDOĞAN’IN ONAYINA SUNULDU”

BAŞBAKAN ERSAN SANER: “PROTOKOL CUMHURAŞKANI ERDOĞAN’IN ONAYINA SUNULDU”

“HÜKÜMET OLARAK TERCİHİMİZ KAPANMAMAKTAN YANADIR”

“NİSAN MAAŞLARI YÜZDE 10.65 ARTIŞLA ÖDENECEK”

Başbakan Ersan Saner, Türkiye ile mart ayında imzaladıkları protokollerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulduğunu açıklayarak, protokolün yürürlüğe girmesiyle Türkiye’den kaynak akışının da başlayacağını söyledi.

Başbakan Saner, ay sonu Cenevre’de yapılacak 5+BM görüşmesinden, Rumların tavrının değişmemiş olmasından dolayı bir sonuç beklemediğini ifade ederek, iki ayı devlet temelindeki çözümden yana olan tavırlarında ısrar edeceklerini söyledi.

Başbakan Ersan Saner, BRT’de canlı yayınlanan Basın Odası programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Covid-19 vakalarındaki artışla yeniden kapanma olup olmayacağı yönündeki sorusu üzerine, Başbakan Saner, dünyadaki vaka sayılarındaki istatistik verileri hakkında bilgi vererek, pandeminin sadece KKTC’nin değil dünyanın sorunu olduğunu, diğer ülkelerle kıyaslandığında KKTC’nin daha iyi durumda olduğunu ve başarılı bir süreç izlediğini söyledi.

Başbakan Saner, test sayısının 8 binin üzerinde olduğuna işaret ederek, yeterli yatak kapasitesinin olduğunu, doktorların verdiği bilgiye göre vakaların çoğunun hafif semptomlu olduğunu kaydetti.

Kapanmanın yeni sıkıntılar getirdiğini ifade eden Başbakan Saner, “Hükümet olarak tercihimiz kapanmamaktan yanadır” diyerek, hükümetin gündeminde kapanmanın olmadığını söyledi. Başbakan Saner, vatandaşların kurallara uyma konusunda daha duyarlı olmasının önemli olduğunu da belirtti.

“GİRNE HASTANESİ İHALESİ YENİDEN YAPILACAK”

Girne Hastanesi ihalesinin neden iptal edildiği yönündeki bir soru üzerine Başbakan Saner, göreve geldiklerine ihale sürecini önlerinde bulduklarını belirterek, Planlama İnşaat Dairesi’nin değiştirilen tüzüğünün uygulamaya girmediği için söz konusu sıkıntının yaşandığının kendilerine aktarıldığını anlattı. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yeni bir tüzük üzerinde çalışıldığını kaydeden Başkan Saner, mali yetersizlik nedeniyle de ihaleyi geri çektiklerini, yeni tüzüğün yapılmasıyla ilgili kaynağı aktararak ihalenin yeniden açılacağını duyurdu.

“MAAŞLAR YÜZDE 10.65 ARTIŞLA ÖDENECEK”

Nisan ayı maaşı ödemelerinin, daha önce dondurdukları üç aylık hayat pahalılığını ekleyerek yüzde 10.65 artışla olacağını açıklayan Başbakan Saner, sorular üzerine, elzem yerler dışında istihdam düşünmediğini belirtti.

Covid-19 sürecinden tün dünya ekonomisinin olumsuz etkilendiğini, etkilenme sürdüğü sürece de bazı tasarruf tedbirleri almak durumunda olduklarını ifade eden Başbakan Saner, hayat pahalılığı ödemesinin dondurulasının da bu kapsamda olduğunu söyledi.

“PROTOKOLÜN UYGULAMAYA GİRMESİYLE KAYNAK AKIŞI BAŞLAYACAK”

Türkiye’den mali kaynağın ne zaman aktarılacağıyla ilgili bir soru üzerine, protokolü mart ayında imzaladıklarını anımsatarak, bugünlerde Türkiye’de protokolün onaylanıp yürürlüğe girmesini beklediklerini dile getiren Başbakan Saner, “Protokolün, onay için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayını sunulduğunu biliyorum” dedi.

Saner, protokolün uygulamaya girmesi ile kaynak akışının da başlayacağını belirtti. Saner, Türkiye’den gelen kaynakla bölünmüş yol çalışmalarının başladığını ve çarkın dönmeye başladığını söyledi.

Başbakan Saner, Güney Kıbrıs’la geçişlerin yeniden başlaması konusunda Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda karar alınacağını kaydetti.

“BUGÜNLERDE TÜRKİYE’DEN 40 BİN DOZ AŞI GELECEK”

Başbakan Saner, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın kendisine, bugünlerde KKTC’ye 40 bin doz aşı gönderileceğini söylediği bilgisini paylaşarak, “Anavatan’a teşekkür ediyorum” dedi.

Elektronik bileklik uygulamasıyla ilgili bilgi paylaşan Başbakan Saner,  pazartesi günü elektronik bilekliğin tanıtımının yapılacağını ve uygulamaya gireceğini açıkladı.

Başbakan Saner, 10 bin 500 öğrencinin ülkeye getirildiğini, bunun, Aralık ayından beri ortaya koydukları vizyonun sonucu olduğunu kaydetti.

 

“DİZİ, KIBRIS’TA SORUNUN 1974’TE DEĞİL 1955’LERDE BAŞLADIĞI MESAJINI VERİYOR”

Soru üzerine, KKTC’de çekilen ve TRT’de yayımlanan Bir Zamanlar Kıbrıs dizisiyle ilgili görüşünü da paylaşan Başbakan Saner, Rumların Kıbrıs sorununu her zaman çarpıttığına değinerek, Kıbrıs’ta sorunun 1974’den önce başladığını Kıbrıs Türklerinin nasıl yaşadığını anlatan bir dizi olduğunu kaydetti. Başbakan Saner, dizinin daha birinci bölümünün yayınladığını belirterek, çocukluğundan anılarını aktararak, Rum askerlerinin “Yaşasın Enosis” dediğine tanık olduğunu anlattı.

Başbakan Saner, diziyle verilen en önemli mesajın, Kıbrıs’ta sorunun 1974’de değil 1955’lerde başladığı mesajı olduğunu vurguladı.

“LİDERLERİMİZE LAF SÖYLETMEYİZ”

Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve varoluş lideri Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın dizide yansıtılmalarıyla ilgili halkın duyduğu sıkıntının dizinin senaristine iletilmesi için gerekli temasları yaptıklarını açıklayan Başbakan Saner, “Bunun karşılanacağını söylediler” dedi.

 Başbakan Saner, liderlere sosyal medyadan yapılan saldırılarla ilgili olarak da “Liderlerimize laf söyletmeyiz. İkisi de bu toplumun var olmasının temel taşları” şeklinde konuştu.

“İKİ AYRI DEVLETLİ ÇÖZÜMDE ISRARLI OLACAĞIZ”

Başbakan Saner, “Cenevre’den beklentiniz nedir?” sorusuna, Rumların tavrının değişmediğine ve yapılan son Cumhurbaşkanlığı seçiminde halkın iki ayrı devlet temelinde çözümü savunan Ersin Tatar’ı Cumhurbaşkanı seçtiğine işaret ederek, siyasi iradenin de iki ayrı devlet temelinde bir çözümden yana şekillendiğini vurguladı.

Başbakan Saner, 5+BM görüşmesinde iki ayrı devlet temelindeki çözümden yana olan tavırlarında ısrarlı olacaklarını ifade ederek, toplantıdan bir beklentisinin olmadığını kaydetti.

Print
Yayınlanma tarihi: Nis 8, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Nisan 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293031
BAŞBAKAN ERSAN SANER MİMARLAR ODASI BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ KABUL ETTİ.

BAŞBAKAN ERSAN SANER MİMARLAR ODASI BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ KABUL ETTİ.

Başbakan Ersan Saner kabuldeyıldır siyasette olduğunu ancak esas mesleğinin mimar olduğunu ve bundan da her zaman onur duyduğu yaptığı konuşmada, Uzunoğlu ve Yönetim kurulunun ziyaretlerinden duyduğu  memnuniyeti dile getirerek, ülkede 12 nu kaydetti.

Devamını oku
123
BAŞBAKAN ERSAN SANER KKTC’NİN İLK BAŞBAKANI ÇAĞATAY’IN ANMA TÖRENİNE KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER KKTC’NİN İLK BAŞBAKANI ÇAĞATAY’IN ANMA TÖRENİNE KATILDI

KKTC’nin ilk başbakanı olan merhum devlet adamı Mustafa Çağatay, 32’nci ölüm yıl dönümünde kabri başında anıldı.

Devamını oku
4
567
BAŞBAKAN ERSAN SANER, TÜRK YILDIZLARINA AİT UÇAĞIN DÜŞMESİYLE ŞEHİT OLAN PİLOT İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, TÜRK YILDIZLARINA AİT UÇAĞIN DÜŞMESİYLE ŞEHİT OLAN PİLOT İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Başbakan Ersan Saner, Türk yıldızlarına ait uçağın düşmesiyle şehit olan pilot için başsağlığı diledi.

Devamını oku
891011
12
BAŞBAKAN ERSAN SANER KARANTİNA TAKİP SİSTEMİ “GÜVENDE KAL” UYGULAMASI TANITIMINA KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER KARANTİNA TAKİP SİSTEMİ “GÜVENDE KAL” UYGULAMASI TANITIMINA KATILDI

Başbakan Ersan Saner, dijital dönüşümden faydalanarak, elektronik uygulamalarla denetim mekanizmanın güçlendirilmesi gerektiğinin ilk uygulamasını Güvende Kal uygulaması ile başlattıklarını ifade ederek, hükümetin önceliğinin halkın sağlığı olduğunu ama ekonomiyi de düşündüklerini söyledi.

Devamını oku
13141516
BAŞBAKAN ERSAN SANER: “ÜLKEDE ANAYASA MAHKEMESİ KARARIYLA HAFIZLIK EĞİTİMİ KURSLARININ YASAKLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

BAŞBAKAN ERSAN SANER: “ÜLKEDE ANAYASA MAHKEMESİ KARARIYLA HAFIZLIK EĞİTİMİ KURSLARININ YASAKLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Başbakan Ersan Saner, “Anayasa Mahkemesi kararı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hafızlık eğitimi kurslarının yasaklanması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını, mahkemenin kararı ışığında gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak bu kurslara devam edileceğini” vurguladı.

Devamını oku
1718
19
BAŞBAKAN ERSAN SANER, TGRT’DE SORULARI YANITLADI

BAŞBAKAN ERSAN SANER, TGRT’DE SORULARI YANITLADI

Başbakan Ersan Saner, TGRT haberde soruları yanıtlayarak, güncel konularda değerlendirmelerde bulundu.

Devamını oku
20
TÜRKİYE’DEN 40 BİN DOZ AŞI GELDİ

TÜRKİYE’DEN 40 BİN DOZ AŞI GELDİ

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla günün ilk saatlerinde KKTC’ye getirilen aşılar, KKTC Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi. Böylece Türkiye’den KKTC’ye gönderilen aşı miktarı 140 bine ulaştı.

Devamını oku
2122232425
262728293012
3456789