BAŞBAKAN ERSAN SANER BAKANLAR KURULU TOPLANTISI SONRASINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

BAŞBAKAN ERSAN SANER BAKANLAR KURULU TOPLANTISI SONRASINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

BAŞBAKAN ERSAN SANER, BAKANLIKLAR VE BAĞLI KURULUŞLARIN BÜTÇELERİNDEN YÜZDE 10’A KADAR TASARRUF YAPILACAĞINI AÇIKLADI

BİN KÜÇÜK ESNAFA 100 MİLYON TL KREDİ VE 20 MİLYON TL KİRA KREDİ DESTEĞİ İÇİN PAZARTESİNDEN İTİBAREN BANKALARA BAŞVURU YAPILABİLECEK

BELEDİYELERE DENETİM YETKİSİ VERİLDİ. ATIK YÖNETİM TÜZÜĞÜ ONAYLANDI

Başbakan Ersan Saner, bakanlıklar ve bağlı kuruluşların bütçelerinden yüzde 10’a kadar tasarruf yapılacağını açıkladı. 

Başbakan Saner, bin küçük esnafa 100 milyon TL kredi ve 20 milyon TL kira desteği verilmesi için bankaların pazartesinden itibaren başvuru kabul edeceğini duyurdu. 
 
Bakanlar Kurulu’nun 6 saati aşkın süren toplantısından sonra alınan kararları açıklayan Başbakan Ersan Saner, Bakanlar Kurulu’nun bugün rutin toplantısını gerçekleştirdiğini ve rutin kararlar aldığını kaydetti.

BELEDİYELERE DENETİM YETKİSİ VERİLDİ

Başbakan Saner, Mal ve Hizmetler Yasası kapsamında yapılan değişiklik yasa tasarısı ile belediyelere denetim yetkisi verilmesi konusunda karar üretildiğini dile getirdi.

ATIK YÖNETİM TÜZÜĞÜ ONAYLANDI

Başbakan Saner ayrıca, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın ülkede uzun zamandır ihtiyaç duyulan Atık Yönetim Tüzüğü’nün de geçirilerek onaylandığını kaydetti.

Başbakan Saner, tüzüğün atıkların oluşumundan çevre ve insan sağlığına zarar vermeden işletmelerin yapılması ve atık oluşumunun azaltılması, atıkların yeniden kullanımı, geri dönüşüm ve geri kazanım gibi yollar ve doğal kaynakların kullanımın azaltılmasının hedeflendiğini belirtti. 

YÜZDE 10’A KADAR TASARRUF TEDBİR KARARI

Başbakan Ersan Saner, Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların kendi bütçelerinden yüzde 10’a kadar tasarruf yapmaları konusunda da tedbir kararı ürettiklerini söyledi. 

REEL SEKTÖRE DESTEK İÇİN MERKEZ BANKASI VE BANKALAR PROTOKOL İMZALADI

Geçen günlerde açıkladıkları gibi reel sektöre destek vermek adına küçük esnafa 100 milyon TL kredi ve bunun yanında 20 milyon TL kira kredi desteği verilmesiyle ilgili olarak Merkez Bankası Başkanı hem de Bankalar Birliği’yle görüştüklerini dile getiren Başbakan Saner, bugün itibarıyla tüm bankalarla Merkez Bankası’nın bir protokol imzalayarak 100 milyonluk kredinin küçük işletmelere (reel sektöre) ve 20 milyon kira yardımının da aynı şekilde verilebilmesi için çalışmaların tamamlandığını kaydetti. 

PAZARTESİ GÜNÜDEN İTİBAREN BANKALARA BAŞVURU YAPILABİLECEK

Pazartesi gününden itibaren tüm reel sektörün bu kredilerden yararlanmak için bütün bankalara başvuru yapabileceğini söyleyen Başbakan Saner, reel sektörün daha önce kullandığı ve 3 bin 250 işletmeye verilen 1 milyar 150 milyon TL’lik kredinin 750 milyon TL’sinin de geri ödemesinin Ekim 2021’den itibaren geçekleşeceğinden bu konuda herhangi bir işlem yapmaya gerek duymadıklarını belirtti.

Ancak 400 milyon TL’lik kısmın ödemelerinin Kasım ayından itibaren başlamış bulunduğunu ve bu konuda sıkıntıya düşen herhangi bir esnafın olması halinde taksitlerin ötelenmesi için bankalara başvurabileceklerini dile getiren Başbakan Saner, bunların ödenmesi için gerekli yardımın kendilerine bankalar tarafından sağlanacağını kaydetti.

“ANA MUHALEFETİN AÇIKLAMALARI GERÇEKLERİ YANSITMIYOR”

Başbakan Ersan Saner, ana muhalefet başkanının yaptığı açıklamanın gerçekleri yansıtmadığını belirterek, kredi garanti fonundan faiz destekli olarak kullanılan kredilerin taksitlerini ödemekte zorlananların işletmelerin kredilerinin yüksek faizle yapılandırılması diye bir şeyin asla söz konusu olmadığını vurguladı.

Bu kapsamdaki kredi taksitlerini ödemekte zorlanan işletmelerin kredileri, mevcut kredi faizleri ile yani almış oldukları dönemdeki kredi faizleriyle yapılandırılacağını vurgulayan Başbakan  Saner, “Bunun altını önemle çizmek istiyorum. Çünkü bu çok yanlış şekilde kamuoyuyla paylaşılmıştır.” dedi.

Başbakan Ersan Saner, borçların yeniden yapılandırılması konusunda ise diğer kredi kullananlar için pul vergisi, ipotek devrinin bedelsiz olarak bankaları tarafından yapılacağını dile getirdi ve kendi sözleşmelerinde borcu erken kapatma seçeneği olması halinde erken kapatma komisyonunun devlet tarafından binde 5’e indirildiğini açıkladı.

“BANKALAR UZUN SÜRE SABİT FAİZLE BORÇ VERMEYE YANAŞMADI”

Maliye’nin faiz oranı düşükken borçlanmadığı, şimdi yükselince borçlandığı yönündeki eleştirileri de yanıtlayan Başbakan Saner, bunun gerçekle hiçbir alakası olmadığını ifade etti. Başbakan Saner, yerel bankaların sabit faiz ile uzun süre borç vermeye yanaşmadığını, kendilerinin de 500 milyonluk bir borçlanma ihtiyaçları olduğunu ama bunu hemen alıp ödemeleri yapacakları gibi bir durum olmadığını, Maliye’de eksik kalan limitlerin tamamlanması için bu rakamın kullanılacağını kaydetti.

Başbakan Saner, Maliye’nin de sabit faizle uzun vadeli borçlanması için gerekli adımları atacaklarını belirterek, bu borçlanmanın devletin borçlanması olacağı için reel sektöre bir çağrı daha yapmak istediğini söyledi. 
Başbakan Saner, “Bizler bin kişi olarak tanımladığımız ve 100 milyon TL kredi tutarındaki vereceğimiz küçük esnafa rahatlatma adına kullanacağımız kredimiz ve bunun akabinde ilk kez uygulayacağımız 20 milyon TL’lik kira desteğimizin yanında ihtiyaç olması halinde Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile 2021 Mali İşbirliği Protokolü’nün henüz imzalanmadığını ama bu protokol imzalanırken de Covid-19 paketine destek olarak bu kredilerin de ihtiyaç olması durumunda tarafımızdan artırılacağının garantisini de bugünden bildirmek istiyorum.” dedi. 

Bunun yanında mevcut kredi garanti fonu destekli borç kullanan vatandaşların da sıkıntıya düşmesi halinde mevcut borçlarının yüzde 20’sini aşmayacak şekilde tekrardan kullanabilmesi adına çalışmaların sürdüğünü fakat en son kararın 2021 mali protokolün imzalandıktan sonra netleşeceğini söyleyen Başbakan Saner, 100 milyon TL’lik kaynağın bir o kadar daha artırılması için gerekli çalışma yapıldığını ve reel sektörün güveninin sarsılmaması için de her türlü imkanı seferber edeceklerini kaydetti. 

“AMACIMIZ MAAŞ KESİNTİSİNE GİTMEDEN GEREKLİ KAYNAĞI TOPLAMAKTIR”
 
Başbakan Ersan Saner, kamuda çalışanların maaşlarında kesinti yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine, Maliye Bakanı’nın bugün toplanabilecek rakamlar konusunda ayrıntılı bilgi aktardığını, şu an için öyle bir şey söylenmesinin mümkün olmadığını ancak gelirlerin yeteri derecede yüksek olmaması durumunda birtakım düzenlemelerin olabileceğini ifade etti.

Önümüzdeki hafta bu konuda Maliyede birikecek rakama bağlı olarak daha detaylı bir açıklama yapabileceklerini dile getiren Başbakan Saner, “Amacımız böyle bir kesintiye gitmeden gerekli kaynağı toplamak. Toplayamazsak bunu düşünüyoruz” dedi.

Print
Yayınlanma tarihi: Şub 17, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Nisan 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293031
BAŞBAKAN ERSAN SANER MİMARLAR ODASI BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ KABUL ETTİ.

BAŞBAKAN ERSAN SANER MİMARLAR ODASI BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ KABUL ETTİ.

Başbakan Ersan Saner kabuldeyıldır siyasette olduğunu ancak esas mesleğinin mimar olduğunu ve bundan da her zaman onur duyduğu yaptığı konuşmada, Uzunoğlu ve Yönetim kurulunun ziyaretlerinden duyduğu  memnuniyeti dile getirerek, ülkede 12 nu kaydetti.

Devamını oku
123
BAŞBAKAN ERSAN SANER KKTC’NİN İLK BAŞBAKANI ÇAĞATAY’IN ANMA TÖRENİNE KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER KKTC’NİN İLK BAŞBAKANI ÇAĞATAY’IN ANMA TÖRENİNE KATILDI

KKTC’nin ilk başbakanı olan merhum devlet adamı Mustafa Çağatay, 32’nci ölüm yıl dönümünde kabri başında anıldı.

Devamını oku
4
567
BAŞBAKAN ERSAN SANER, TÜRK YILDIZLARINA AİT UÇAĞIN DÜŞMESİYLE ŞEHİT OLAN PİLOT İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, TÜRK YILDIZLARINA AİT UÇAĞIN DÜŞMESİYLE ŞEHİT OLAN PİLOT İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Başbakan Ersan Saner, Türk yıldızlarına ait uçağın düşmesiyle şehit olan pilot için başsağlığı diledi.

Devamını oku
891011
12
BAŞBAKAN ERSAN SANER KARANTİNA TAKİP SİSTEMİ “GÜVENDE KAL” UYGULAMASI TANITIMINA KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER KARANTİNA TAKİP SİSTEMİ “GÜVENDE KAL” UYGULAMASI TANITIMINA KATILDI

Başbakan Ersan Saner, dijital dönüşümden faydalanarak, elektronik uygulamalarla denetim mekanizmanın güçlendirilmesi gerektiğinin ilk uygulamasını Güvende Kal uygulaması ile başlattıklarını ifade ederek, hükümetin önceliğinin halkın sağlığı olduğunu ama ekonomiyi de düşündüklerini söyledi.

Devamını oku
13141516
BAŞBAKAN ERSAN SANER: “ÜLKEDE ANAYASA MAHKEMESİ KARARIYLA HAFIZLIK EĞİTİMİ KURSLARININ YASAKLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

BAŞBAKAN ERSAN SANER: “ÜLKEDE ANAYASA MAHKEMESİ KARARIYLA HAFIZLIK EĞİTİMİ KURSLARININ YASAKLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Başbakan Ersan Saner, “Anayasa Mahkemesi kararı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hafızlık eğitimi kurslarının yasaklanması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını, mahkemenin kararı ışığında gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak bu kurslara devam edileceğini” vurguladı.

Devamını oku
1718
19
BAŞBAKAN ERSAN SANER, TGRT’DE SORULARI YANITLADI

BAŞBAKAN ERSAN SANER, TGRT’DE SORULARI YANITLADI

Başbakan Ersan Saner, TGRT haberde soruları yanıtlayarak, güncel konularda değerlendirmelerde bulundu.

Devamını oku
20
TÜRKİYE’DEN 40 BİN DOZ AŞI GELDİ

TÜRKİYE’DEN 40 BİN DOZ AŞI GELDİ

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla günün ilk saatlerinde KKTC’ye getirilen aşılar, KKTC Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi. Böylece Türkiye’den KKTC’ye gönderilen aşı miktarı 140 bine ulaştı.

Devamını oku
2122232425
262728293012
3456789