BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU’NUN KKTC’NİN 38’İNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU’NUN KKTC’NİN 38’İNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI

Kıbrıs Türk Halkı’nın, onurlu mücadelesi sonucunda, bu topraklarda varoluşunun bir göstergesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 38’inci kuruluş yıldönümünü  bir kez daha büyük bir coşku, kıvanç ve gururla kutluyoruz.

Kıbrıs Türk Halkı olarak geride bıraktığımız yıllar, ülke tarihimizde unutulması mümkün olmayan hadiseler barındırmaktadır. Kıbrıs Türk Halkı 1974 öncesi dönemde karanlık yıllar yaşamış, çok zor şartlar altında bir varoluş mücadelesi vermiş, birçok baskı ve tehditle türlü zorluklara maruz bırakılmıştır. Tüm bu zorluk ve yokluklara rağmen inanç ve kararlılıkla büyük bir direniş ortaya koyan bu toplum Rum-Yunan saldırılarına karşı Anavatan Türkiye ile tek yürek olup onların Enosis hayallerini tarihe gömmüştür.  O zor günleri yaşayan bir halkın evlatları olarak bu günlere nasıl ulaştığımızın, nelere göğüs gerdiğimizin ve ne fedakarlıklarla bulunduğumuz noktaya geldiğimizin çok iyi bilincindeyiz.

 Cumhuriyetimizin 38. yıl dönümünü gururla kutladığımız bu günde, bir kez daha önemle vurgulamak istiyorum; Geçmişte Ada’da kalıcı bir çözüm sağlamak için, karşımıza çıkan fırsatlarda her seferinde iyimser ve yapıcı tavrımızı ortaya koyduk. Bunu, tüm dünya kamuoyu çok iyi bilmekte ancak görmezden gelmektedir. Birleşmiş Milletler ve uluslararası kamuoyu tarafından Kıbrıs Türk Halkı yok sayılıp, dünyaya açılımı engellense de, bu adada kendi ayakları üzerinde durabilen, Anavatan Türkiye’den aldığı güç ve destekle her alanda hızla gelişip kalkınan, güçlü demokrasisiyle ayakta duran ülkemiz ve insanımız daha fazla göz ardı edilmemelidir.

Kıbrıs Türk Halkı tarihte maruz kaldığı tüm insanlık dışı muamelelere rağmen ortaya koyduğu azim ve kararlılıkla bu topraklardaki varlığını ispatlamış, kurmuş olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’ni her alanda ileriye taşımayı başarmıştır. Bizlere düşen en asli görev, büyük acı, zorluk ve fedakarlıklarla elde edilen bu mirası yaşatmak, yüceltmek ve gelecek nesillere aktarmaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti Anavatan Türkiye’den aldığı güç ve destekle varolduğu günden bu yana güçlü bir irade ve inançla çıktığı yolda büyük gelişmeler sarfederek her gün biraz daha hakettiği refah düzeyine ulaşmak için hedeflerine doğru ilerlemektedir. Ülkemizin kalkınmasına yönelik yürütülen işbirliği ve çalışmalarla Anavatan Türkiye ile kurulan güçlü bağlar sayesinde Kıbrıs Türk Halkı, geleceğinin güvence altında olduğundan hiçbir şüphe duymamaktadır.Türk Ulusu, Osmanlı İmparatorluğundan miras bu topraklarda  400 yıl önce de vardı ve bugün de yok edilmeye çalışıldığı bu topraklarda, güçlü ve ayakları yere basarak geleceğe güvenle bakar bir şekilde varolmaya da devam edecektir. Geçmişten geleceğe bir emanet olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacak ve bayrağımız göklerde gururla dalgalanacaktır. Uluslararası toplum çok iyi bilimelidir ki, Kıbrıs Türk Halkı inanç ve kararlılıkla dün olduğu gibi bugün de, yarın da  bu topraklarda varolmaya devam etme kararlılığını  her şart ve koşulda korumaya azimlidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm halkımızın 15 Kasım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 38nci kuruluş yıldönümünü  en içten dileklerimle kutlar, daha refah ve güzel günleri hep birlikte karşılamayı temenni ederken,  desteği ile bizlere daima güç veren Anavatan Türkiye’ye teşekkürlerimi sunarım. Özgürlük Mücadelesi Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ı ve bu uğurda canlarını esirgemeyen Aziz Şehitlerimizi rahmetle, Gazilerimizi, Mücahitlerimizi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Mensuplarını şükran ve minnetle anarım.

 

Print
Yayınlanma tarihi: Kas 14, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları, Mesajlar,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Kasım 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728293031
1234567
8
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI… HÜKÜMET PROGRAMI OKUNDU

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI… HÜKÜMET PROGRAMI OKUNDU

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Meclis’te hükümet programını okudu.

Devamını oku
9101112
BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU KIBRIS ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ...SUCUOĞLU: “İKİ AYLIĞINA BURADA DEĞİLİZ…5 YILLIK KESİNTİSİZ BİR İKTİDAR HEDEFLİYORUZ”

BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU KIBRIS ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ...SUCUOĞLU: “İKİ AYLIĞINA BURADA DEĞİLİZ…5 YILLIK KESİNTİSİZ BİR İKTİDAR HEDEFLİYORUZ”

Başbakan Faiz Sucuoğlu da bazı şeylerin yokluğunun değerinin kaybedilince anlaşıldığını, pandemi döneminde üniversitelerde yüz yüze eğitimin olmaması nedeniyle yaşanan sıkıntıları görerek öğrendiklerini belirtti.

Devamını oku
1314
151617
BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU TAK'A KONUŞTU: "ODAKLANACAĞIMIZ NOKTA EKONOMİ OLACAK"

BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU TAK'A KONUŞTU: "ODAKLANACAĞIMIZ NOKTA EKONOMİ OLACAK"

Başbakan Faiz Sucuoğlu, 2022 yılı bütçesine ek olarak, yapmayı planladıkları “yeni sektör” açılımları ile ülkeye sıcak para getirerek Maliye’yi güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Bu hedefe yönelik çalışmaların hazır olduğunu bildiren Sucuoğlu, ilgili paydaşlarla istişare ederek son şeklini verecekleri çalışmaları seçimden sonra kurulacak hükümette hayata geçireceklerini açıkladı.

Devamını oku
18192021
2223
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu; “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutluyor, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

Devamını oku
2425262728
293012345