BAŞBAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU: “BİZİM İÇİN EN ÖNEMLİ KONU EKONOMİ... SICAK PARAYI ÜLKEYE GETİRMEK, MALİYEYİ GÜÇLENDİRMEK GEREKİYOR”

BAŞBAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU: “BİZİM İÇİN EN ÖNEMLİ KONU EKONOMİ... SICAK PARAYI ÜLKEYE GETİRMEK, MALİYEYİ GÜÇLENDİRMEK GEREKİYOR”

“GELECEK HAFTA İÇİNDE BİRKAÇ GÜNLÜK ÇALIŞTAY PLANLIYORUZ”

BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU, EKONOMİK ÖRGÜTLER PLATFORMU TEMSİLCİLERİNİ KABUL ETTİ

DENİZ: “ERKEN SEÇİMİN ÜLKEMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLERİZ. UZUN SOLUKLU BİR İKTİDAR ÇIKARTABİLECEK BİR SEÇİM SONUCU TEMENNİ EDİYORUZ”

Başbakan Faiz Sucuoğlu, mevcut hükümet için en önemli konunun ekonomi olduğunu vurgulayarak, sıcak para bulunup ülkeye getirilmesi ve Maliye’nin güçlendirilmesi, bunun için de Ekonomik Örgütler Platformu ve diğer sektör temsilcileriyle birlikte çalışılması gerektiğini kaydetti.

Başbakan Sucuoğlu, Ekonomik Örgütler Platformu temsilcilerini kabul etti.

Kabulde, Ekonomik Örgütler Platformu’nda yer alan Oda ve Birlik yetkililerin yanında, Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Amcaoğlu da hazır bulundu.

“HAFTAYA 1-2 GÜNLÜK BİR ÇALIŞTAY PLANLIYORUZ… CESUR VE RADİKAL KARARLAR GEREKEBİLİR”

Kabulde konuşan Sucuoğlu, gelecek hafta içerisinde bir-iki günlük bir çalıştay düzenlemek istediklerini, bu çalıştayda “Yeni sektörel açılımlar nasıl yapılır? Turizm ve yükseköğrenimde neler yapılabilir? İnşaat sektöründe, ticaret ve sanayide hızlıca neler yapılabilir? Ne gibi yasal değişikliklere gidilebilir?” sorularına yanıt arayarak, temsilciler ve akademisyenlerle beraber kısa ve orta vadede neler yapılabileceğine karar vermek istediklerini açıkladı.

Sucuoğlu, pratik ve teorik tecrübeye sahip olan sektör yetkililerinin katkısının önemine değinerek, sıkıntılı bir süreçten geçildiğinin altını çizdi ve “Cesur ve radikal kararlar almamız gerekebilir” dedi.

“SEÇİM ÖNCESİ 2 AYLIK BİR DÖNEM BİR HAZIRLIK DÖNEMİ OLACAK”

Hedeflerinin çok hızlı bir şekilde belli konularda ileriye yönelik adım atabilme olduğunu ifade eden Sucuoğlu, ülkenin gelecek 5 yılda kendi ayakları üzerinde durmasının sağlanması için mücadele vereceklerini kaydetti ve şöyle devam etti:

“Bu bir seçim hükümeti. Yaklaşık 70 gün sonra bir seçim var. Yasaya göre Meclis’te seçim kararı alındığı andan itibaren 48 saat içerisinde seçim yasağı girer. Dolayısıyla bu süre içerisinde belli konulara dokunamayacağız ancak en önemlisi hazırlıkları yapmak. Böylece seçimden sonra kurulacak hükümetle birlikte vakit kaybeden ‘start’ı verebilelim. Bana göre bu 2 aylık dönem bir hazırlık dönemi olacak.”

DENİZ: “ERKEN SEÇİM ÖNCESİ KISA SÜREDE NELER YAPILABİLECEĞİNİ DEĞERLENDİRMEMİZ GEREKİYOR”

Platform adına konuşan Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz ise, ziyaretlerinin “nezaket ziyareti” niteliğinde olduğunu belirterek, Başbakan Sucuoğlu’nu bu zor süreçte Başbakanlık görevini üstlenme cesaretinden dolayı kutladı ve görevinde başarılar diledi.

KKTC’nin dışa dönük ekonomik yapısından dolayı pandemiden en çok etkilenen ülkelerden biri olduğuna ve bu süreçte Ekonomik Örgütler Platformu’nun, kısıtlı imkanlarına rağmen, istihdam ve işletmeleri korumak adına KKTC tarihinde ilk denilebilecek önlemler aldığına dikkat çeken Deniz, pandeminin ne zaman biteceğinin bilinmediğini, artık pandemi devam ederken ekonominin nasıl geliştirileceği ve istenilen noktaya gelineceği üzerinde çalışılması gerektiğini kaydetti. 

Seçim yasaklarının ve erken seçimin bilincinde olduklarını ifade eden Deniz, seçim öncesi kısa sürede bazı dokunuşlarda bulunularak, sıkıntıları gidermek adına adımların atılabileceğini vurguladı.

Deniz, “Erken seçimin ülkemize hayırlı olmasını dileriz. Uzun soluklu bir iktidar çıkartabilecek bir seçim sonucu temenni ediyoruz” dedi.

Print
Yayınlanma tarihi: Kas 10, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Kasım 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728293031
1234567
8
MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI… HÜKÜMET PROGRAMI OKUNDU

MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI… HÜKÜMET PROGRAMI OKUNDU

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Meclis’te hükümet programını okudu.

Devamını oku
9101112
BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU KIBRIS ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ...SUCUOĞLU: “İKİ AYLIĞINA BURADA DEĞİLİZ…5 YILLIK KESİNTİSİZ BİR İKTİDAR HEDEFLİYORUZ”

BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU KIBRIS ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ...SUCUOĞLU: “İKİ AYLIĞINA BURADA DEĞİLİZ…5 YILLIK KESİNTİSİZ BİR İKTİDAR HEDEFLİYORUZ”

Başbakan Faiz Sucuoğlu da bazı şeylerin yokluğunun değerinin kaybedilince anlaşıldığını, pandemi döneminde üniversitelerde yüz yüze eğitimin olmaması nedeniyle yaşanan sıkıntıları görerek öğrendiklerini belirtti.

Devamını oku
1314
151617
BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU TAK'A KONUŞTU: "ODAKLANACAĞIMIZ NOKTA EKONOMİ OLACAK"

BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU TAK'A KONUŞTU: "ODAKLANACAĞIMIZ NOKTA EKONOMİ OLACAK"

Başbakan Faiz Sucuoğlu, 2022 yılı bütçesine ek olarak, yapmayı planladıkları “yeni sektör” açılımları ile ülkeye sıcak para getirerek Maliye’yi güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Bu hedefe yönelik çalışmaların hazır olduğunu bildiren Sucuoğlu, ilgili paydaşlarla istişare ederek son şeklini verecekleri çalışmaları seçimden sonra kurulacak hükümette hayata geçireceklerini açıkladı.

Devamını oku
18192021
2223
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU’NUN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu; “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutluyor, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

Devamını oku
2425262728
293012345