Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs TV’de Serhat İncirli’nin sorularını yanıtladı

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs TV’de Serhat İncirli’nin sorularını yanıtladı

BAŞBAKAN HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN,KIBRIS TVYE KONUŞTU:

 

ASGARİ ÜCRET  2 BİN TL’İN ÜZERİNDE OLACAK

 

“İŞVEREN BİRAZ RAHATSIZ OLABİLİR AMA BUNU HALKI DÜŞÜNEREK YAPACAĞIZ

 

-HÜKÜMETTE BİR KRİZ OLUŞTU AMAŞUANDA BİR SIKINTI GÖRMÜYORUM

 

-CENEVRE GÖRÜŞMELERİNDE OLACAĞIM

 

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, asgari ücretin 2 bin TLnin üzerinde olması için ayarlama yapacaklarını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın bu konuda çalışma yaptığını açıkladı.

Başbakan Özgürgün, Hem işveren hem işçi kesimi bu anlamda rahat edecek diye düşünüyorum. İşveren biraz rahatsız olabilir ama bunu halkı düşünerek yapacağız  dedi.

Özelleştirme Değişiklik Yasası nedeniyle hükümet ortakları arasında bir kriz oluştuğunu ama şimdi bir sıkıntı olmadığını belirten Başbakan Özgürgün, muhalefette ne söylediyse, hükümete gelince de onu yaptığını söyledi.

Başbakan Özgürgün, Kıbrıs konusunda 9-12 Ocak tarihlerinde Cenevre yapılacak görüşmeye katılacağını da duyurdu.

 

ERDOĞAN, YILDIRIM VE TÜRKEŞ İLE GÖRÜŞECEK

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs TVde Serhat İncirlinin sorularını yanıtladı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Ankarada Başbakan Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ile görüşeceğini, görüşmelerde Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nün gözden geçirileceğini ve diğer gelişmelerin de değerlendirileceğini belirti.

Başbakan Özgürgün,Cuımhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana da nezaket ziyaretinde bulunacağını açıkladı.

 Cumhurbaşkanı Edoğan’ın Kıbrısa yoğun ilgisi olduğu, bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel ilgisi mi, Türkiyenin mi ilgisi olduğu yönündeki bir soruya Başbakan Özgürgün, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrısa özel ilgi gösterdiğini, hem de Türkiyenin Kıbrısla çok yakında ilgilendiğini belirtti.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidara geldiği 2002den itibaren Kıbrıs konusunda çok önemli açılımlar yaptığını ifade eden Başbakan Özgürgün, Eğer Rum tarafı o açılımları alabilseydi bugün Kıbrısta belki de bir anlaşma hüküm sürüyor olabilirdi dedi.

 Güzelyurtun asla taviz olamayacağının altını çizerek bu konudaki pozisyonlarının net olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da bu konudaki tavrının net olduğunu aktaran Başbakan Özgürgün, özellikle kıyılardan ve Güzelyurttan vazgeçilmesinin söz konusu olamayacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bir toprak ayarlaması olacağını söylediğini, bunun da bir radikal adım olduğunu ifade eden Başbakan Özgürgün, Rum tarafından da bir adım gelmesi gerektiğini, Rumlardan bir adım gelirse bir çerçeve çizilebileceğini söyledi.

 

KIBRIS TÜRKLERİ GÜVENLİK KONUSUNDA HASSAS

 Kıbrıs Türkünün yüzde 80den fazlasının güvenlik konusunda çok hassas olduğunu kaydeden Başbakan Özgürgün, çevre ülkelerde ve özellikle Suriyedeki gelişmeler göz önünde olunca güvenlik konusunda daha da hassaslaştığını, Bunu Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da kendilerin de çok iyi bildiğini vurguladı. Bu konuda da Rum tarafından bir adım gelmesi gerektiğini dile getiren Başbakan Özgürgün, Sonuçta Türkiye bunu konuşmayı kabul etti, bu da bir adımdır dedi.

 

CENEVREDE BULUNACAĞIM

 Cenevre görüşmelerine, UBPyi temsilen kendisinin katılacağını açıklayan Başbakan Özgürgün, hem Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın hem de kendisinin katılacak olması nedeniyle hükümetin başsız kalacağı gibi bir sıkıntı olduğunu ama onu da ayarlayacaklarını kaydetti.

 İki halkın siyasi eşitliği ve iki kurucu devletin eşit statüsünün BM parametreli olduğunu belirten Başbakan Özgürgün, konuşulan çözümde, parlamento yapısı, başkan ve başkan yardımcısının pozisyonu, seçiliş biçimleri, Bakanlar Kurulunun oluşumu ve karar alma yöntemlerinde, siyasal ve anayasal çatıda sıkıntılar olduğunu, dengelerin iyi kurulması ve karar almanın, Rumların ağırlıklı olacağı mekanizmaya götürülmemesi gerektiğini söyledi.

Bunların teknik konular olduğunu, konuşularak anlaşılabileceğini ifade eden Başbakan Özgürgün, ekonomi ve turizm konularında endişesi olduğunu anlattı.

Başbakan Özgürgün, dolaylı vergilerin toplanmasının federal devlette olmasının sıkıntı yaratacağına işaret ederek, Dolaylı vergiyi federal devlet alır ve siyasal yapıda etkili olursa Kıbrıs Tük tarafına bu vergilerden düşecek pay ekonomide ciddi sıkıntılara yol açar Burada ciddi endişelerim var. Ama bunlar çözülmeyecek şeyler değil dedi.

 

2 BİN TLNİN ÜZERİNDE ASGARİ ÜCRET ÖNGÖRÜYORUZ

 Başbakan Özgürgün, dövizdeki dalgalanmanın bütçe önerilerini biraz sıkıntıya soktuğunu belirterek, asgari ücrette ayarlama yapacaklarını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın bu konuda çalışma yaptığını duyurdu. 2 bin TLnin üzerinde bir asgari ücret öngördüklerini açıklayan Başbakan Özgürgün, Hem işveren hem işçi kesimi bu anlamda rahat edecek diye düşünüyorum. İşveren biraz rahatsız olabilir ama bunu halkı düşünerek yapacağız  dedi.

 Elektrik fiyatlarının petrol fiyatlarıyla ilgili olduğunu, petrol fiyatlarında yüzde yüze varan artış yaşandığını kaydeden Başbakan Özgürgün, CTP-UBP hükümeti döneminde benzin fiyatları gibi elektrik fiyatlarını da otomatiğe bağladıklarını, burada hükümetin zam kararı olmadığını, o formüle göre düşme ve artış olduğunu anlattı. Başbakan Özgürgün,Benzinde de elektrikte de bütün dikkatimiz, Rum tarafından daha ucuz olmalı” dedi.

 

HÜKÜMETTE ŞUANDA BİR SIKINTI GÖRMÜYORUM

 “Özelleştirme Değişiklik Yasa Önerisinin kabulü konusunda hükümet ortağı Demokrat Parti ile kriz yaşandığı” konusundaki bir soruya karşılık, bu konuda muhalefette ve bir önceki hükümet dönemlerinde ne söylediyse bugün onu yaptığını anlatan Başbakan Özgürgün, hükümette bir  kriz olsa da şimdi bir sıkıntı olmadığını açıkladı.

Başbakan Özgürgün,Koalisyon ortağımız bu konuda farklı düşünüyor, onu ilk günden biliyorum, parti kararları var, saygım var. Ama benim de parti kararım, grup kararım var, UBP Genel Başkanlığı görevim de var. Dolayısıyla parti ve grup kararına dönüp başbakan olduk bunu yapamayız, o zaman sorumlu değildik, şimdi sorumluluğumuz var dersek bana göre siyaset orada biter. Hükümette bir kriz oluştu ama onu ortağımıza söyledim; bunu hükümet krizi yapma, yapacaksan sen bilirsin, benim için sorun yok ama yapma…” dedim. Şuanda bir sıkıntı görmüyorum diye konuştu.

 Erken seçim olasılığıyla ilgili sorular üzerine Başbakan Özgürgün, olumlu işler yapılabilmesi için istikrar olması gerektiğini, kısa süreli hükümetlerin iş yapamadığını söyledi.

İstikrarın sadece hükümet için değil, siyaset için de olduğunu belirten Başbakan Özgürgün, muhalefete iken söyleneni iktidarda, iktidara iken söyleneni muhalefette düşünce söylemenin de istikrar olduğunu, insanların o zaman siyasetçiye güven duymaya başlayacağını kaydetti. 

 

LEFKE ÖZEL BİR COĞRAFYA

 Lefkenin ilçe olma kararını da değerlendirerek, Lefkeye 42 yıl önce elinden alınan hakkının geri verildiğini ifade eden Başbakan Özgürgün, Lefkenin özel bir coğrafyaya sahip olduğunu, Kıbrıs içinde öyle bir yeşilin başka yerde olmadığını, verimli toprağı ve suyu olduğunu, Lefkenin yolunun açık olduğunu ve bölgeye canlılık geleceğini söyledi.

Başbakan olarak ülkenin her yanına eşit mesafede olduğunu vurgulayan Başbakan Özgürgün, Lefkeye gidecek yatırımın, sakin şehir özeliğini bozmayacak, yapılaşmanın dokuyu bozmayacak şekilde ciddi şekilde denetleneceğini, bu konuda çok titiz davranacağını dile getirdi.

Başbakan Özgürgün, Lefkede özel bir ilçe yaratmalıyız. Kumarhane Lefkede olmayacak, şehrin sakinliğini bozacak çok kalabalık ve peşmekeşli yatırımlar, dokusunu bozacak yüksek binaların olmayacağı özel bir ilçe olmasını düşünüyorum dedi. Öceki gün Lefkeye yaptığı ziyaret de değinerek Lefke halkında bir umut doğduğunu ve herkesin heyecanlı olduğunu gözlediğini aktaran Başbakan Özgürgün, Hayırlısı olsun. Lefke hak ettiği bir şeyi geri aldı. Bundan sonra bu ivme ile çok güzel işler olacak diye konuştu.

CMC konusunun kolay çözülecek bir konu olmadığını da belirten Başbakan Özgürgün,  CMCnin yılların birikimi bir konu olduğunu, bu konuda da elinde geleni yapacağını söyledi.

 

LEFKE KONAKLARI RESTORE EDİLECEK

 Başbakan Özgürgün, Lefkedeki eski konakların, Kumarcılar Hanı örneğinde olduğu gibi özel mülk sahibi ile devletin işbirliğinde restore edilebileceğini, öncelikle kaymakamın atanması ile bu çalışmaların yapılacağını belirtti.

Tüm konak sahipleri ile görüşüleceğini ve konakların, devlet ve özel mülk sahibi işbirliğinde gelir getirici şekilde restore edilmesi yönünde çalışma yapılacağını anlatan Başbakan Özgürgün, konakların kültür turizminde kullanılacağını, Lefkenin tarihi açıdan çok değerli bir ilçe olduğunu söyledi.

Başbakan Özgürgün, başka bir soru üzerine, daha önce de açıkladığı gibi BRT yasasının süratle Meclisten geçeceğini sözlerine ekledi

Print
Posted: Ara 30, 2016,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
161718192021
22232425262728
2930311234