Başbakanlık Bütçesi Onaylandı

Başbakanlık Bütçesi Onaylandı

- Özgürgün : Polis devletin polisidir, benim polisim değil. Polisin sakin davranması gerektiğini Polis Genel Müdürü’ne söyledim

-Türkiye Cumhurbaşkanı’nın müzakerelere katılması önemli. Bunun olumlu değerlendirilmesi gerekir

-5’li konferansa katılma davetini partinin yetkili kurullarında değerlendireceğiz

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Başbakanlık’ın 94 milyon 528 bin 300 TL olarak öngörülen bütçesi oy çokluğu ile onaylandı.

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakanlık bünyesine eleştiri ve tavsiyeleriyle katkı koyanlara teşekkür etti.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, hükümetin 7 ayını doldurduğunu anımsatarak, yargının bir kararnameyi, yasayı iptalinin ilk olmadığını söyleyerek, “Bizim muhalefete niye dava açtınız dememiz söz konusu değil. Hükümet, mahkeme kararlarına uymuştur, uyacaktır” dedi.

Erhürman’ın “polis devleti” açıklamasına işaret eden Başbakan, “Bizim öyle bir niyetimiz olmadığı gibi, polis devleti uygulaması olmaması konusunda hassasız. Polis devletin polisidir, benim polisim değil. Polisin sakin davranması gerektiğini Polis Genel Müdürü’ne söyledim. Sabırlı davrandı, davranmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Polisin eylemde yaralandığını ancak eylemcilerden kimsenin yaralanmadığını ifade eden Başbakan, “Polis devleti yaklaşımı göstersek böyle olmazdı. Polise bu şekilde, ölüme yol açabilecek bir yaralama, ben milletvekillerinin bunu ifade etmesini beklerdim. Tufan Beyi bu konuda tenzih ederim” diye konuştu.

Bilişim Suçları Yasa Tasarısı’nın hazır olduğunu, görüşleri aldıktan sonra Bakanlar Kurulu ve ardından Meclise getirileceğini belirten Özgürgün, bu yasanın süratle geçirilmesi gerektiğini, bu konuda teknik komite kurulması durumunda elzem yasaların daha hızlı çıkarılacağına inanç belirtti.

Başbakan Özgürgün, “imam saati” ve “papaz saati” tartışmasına da değinerek, bunu kendisinin getirmediğini, bu saat konusunda söylenenin “Suudi Arabistan saati” olduğunu, bu yüzden bu sözün ortaya çıktığını kaydetti. 
Karanlığa kurşun sıkmanın doğru olmadığını, 2-3 aylık bir sürenin ardından saatlerin düzene gireceğini, ancak seneye gerekli konuların önceden düzenlenip saatler hakkında en doğru düzenlemenin yapılabileceğini ifade eden Başbakan Özgürgün, çocukların karanlıkta okula gittiği konusuna katıldığını, gerekli saat, kamyonların trafiğe çıkması gibi konularda önlem alındığını, kazanın olduğu yol dahil toplam 6 yolda da gerekli altyapı çalışmalarının yapılması için çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, istifa isteklerine de işaret ederek, bakanların istifası ile ilgili taleplerin ortaya konduğunu, bunun gerekli taraflarca değerlendirildiğini, herkesin de bu talepleri her açıdan değerlendirmesi gerektiğini belirtti. 
Çocukların Başbakanlık önüne gittiğini, “provoke olan bir kesimin” de oraya gittiğini, oradaki psikolojiyi iyi bildiğinden de Başbakan olarak oraya çıkmasının veya açıklama yapmasının olayları daha kötüye götüreceğine inandığını ifade eden Başbakan Özgürgün, eylemlerde 1 polis memuru dışında yaralananın olmamasının polisin duyarlılığını da gösterdiğini işaret etti.

E-devlet uygulamasında önemli adımlar atıldığını, Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu bütçesinin 10 katın üzerinde artırıldığını, tam destek verildiğini anlatan Başbakan Özgürgün, bu konuda çok duyarlı davranacaklarını kaydetti.

Bu yıl hemşire, doktor, öğretmen, Dışişleri meslek memuru, geçici işçi ve diğer kadrolar olmak üzere 312 istihdam yapıldığını ifade eden Başbakan Özgürgün, 2017 bütçesinde yollar için de 300 milyon civarında bütçe ayrıldığını belirtti.

Özgürgün, DPÖ’nün çalışmaları ve hedeflerini de anlatarak, 10 yıldır istihdam yapılmayan DPÖ’nün güçlendirileceğini söyledi. 
Spor Dairesi’nin çalışmaları hakkında da bilgi veren Özgürgün, 2016 yılında sahalara yapılan yatırımları anlattı.

Kooperatif Merkez Bankası’nın “gerçek sahiplerine” devredilebileceğini ancak devletin bankaya 2 milyarın üzerinde borcu olduğunu belirten Başbakan Özgürgün, bu şekilde bir devir durumunda kooperatifin sıkıntıya girebileceğini işaret etti.

Başbakan Özgürgün, makam araçlarındaki ticari şirket isimlerinin yer aldığı uyarısını da aldığını ve bu konuda gerekli yerlerin uyarıldığını bunun olamayacağını kaydetti.

Devletin ihalelerinin TL üzerinden olduğunu, bu konuda gerekli ayarlamaların yapılabileceğini ifade eden Başbakan Özgürgün, Kıbrıs konusuna da değindi.

Başbakan Özgürgün, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın müzakerelere katılmasının önemli olduğunu ve bunun olumlu değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı’nın Türkiye ile birlikte süreci götürmesini desteklediklerini sö

Başbakan Özgürgün, Rum tarafının tüm toprakları istemesi durumunda veya Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamayacak bir anlaşmanın kabul edilemeyeceğini, bunların tüm yaşamı etkilediğini, caydırıcı tek gücün TSK olduğunu ifade ederek, polis veya Barış Gücü ile bu işin olamayacağını, geçmişte bunun görüldüğünü kaydetti.

Niyet varsa mutlaka bir noktada buluşulacağına inanç belirten Başbakan Özgürgün, son yapılacak görüşmede de çözüm çıkmazsa artık her şeyin net bir şekilde ortaya konulması gerektiğine işaret etti.

Bu sürecin önüne geçecek bir açıklama yapmadıklarını ancak Rum tarafından “Güzelyurt olmadan anlaşma olmaz” veya “Türk askeri adadan çıkmadan anlaşma olmaz” gibi açıklamaların sürekli geldiğine işaret eden Başbakan Özgürgün, bunlara cevap verilmesinin şart olduğunu kaydetti.

AB fonları ve AB ile çalışmalara da değinen Başbakan Özgürgün, bu çalışmaları ve ilişkileri zayıflatmak gibi bir durum olmadığını, hükümet adına bu konuda tek açıklamayı kendisinin yapabileceğini söyledi.

Başbakan Özgürgün, 5’li konferansa katılma davetini partilerinin yetkili kurumlarında değerlendireceklerini belirterek, onun dışında hareket edemeyeceklerini söyledi.

Lefke’nin ilçe olma kararının Meclis iradesi ile alınacağını ancak bu konuda olumlu görüşler aldıklarını belirten Başbakan Özgürgün, Kamu Görevlileri Yasa Tasarısının da bittiğini, bütçe sonrasında hemen ele alınacağını söyledi.

Özgürgün, AB Koordinasyon Merkezi’nin statüsü ve çalışmalarını da anlatarak, bu kurumun yasaya ihtiyacı olduğunu, bu yönde çalışmalarının olduğunu, ancak bu çalışmanın tamamlanmasına kadar merkezin çalışmalarını sürdüreceğini, Ombudsman raporunu da göz ardı etmediklerini kaydetti.

Yeni sözleşme için de Başsavcılık’tan görüş istediğini, eğer olumsuz bir görüş gelirse sözleşmenin yapılmayacağını, görüş gelmeden de sözleşmesinin uzatılmayacağını ifade eden Başbakan Özgürgün, bütçeye katkı koyan herkese teşekkür etti

Print
Posted: Ara 10, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilemeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234