Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) 2016 yılı Temmuz ayı Hayat Pahalılığı oranı / Enflasyon Rakamlarını açıkladı

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) 2016 yılı Temmuz ayı Hayat Pahalılığı oranı / Enflasyon Rakamlarını açıkladı

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) 2016 yılı Temmuz ayı Hayat Pahalılığı oranı / Enflasyon Rakamlarını açıkladı. Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“DPÖ tüketici fiyatlarındaki gelişmeleri izlemek amacıyla 5 ilçede önceden seçilmiş perakende satış yerlerinden derlediği perakende fiyatlara göre her ay tüketici fiyatları genel endeksini yayınlamaktadır. 2016 yılı Temmuz ayı Enflasyonu (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.88, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3.23 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %9.18 değişim gerçekleşmiştir.

Bir önceki aya göre, endekste kapsanan 183 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 129 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşmiştir. En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; %142.46 Taze Fasulye, %127.37 Salatalık ve %111.17 Beyaz Lahana olmuştur. En yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; %42.66 Üzüm, %32.93 Patlıcan ve %23.45 Domates olmuştur.   

Ana mal gruplarına göre bir önceki aya göre değişim oranı aşağıda belirtilen şekilde gerçekleşmiştir:

1.         Alkollü İçecekler ve Tütün ana grubunda %8,76 artış,

2.         Gıda ve Alkolsüz İçecekler ana grubunda %2,79 artış,

3.         Lokanta ve Oteller   ana grubunda %1,79 artış,

 

4.         Çeşitli Mal ve Hizmetler ana grubunda %1,04 artış,

5.         Eğlence ve Kültür   ana grubunda %0,93 artış,

6.         Ulaştırma ana grubunda %0,29 artış,

7.         Haberleşme  ana grubunda %0,01 artış,

8.         Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri ana grubunda %0,01 artış,

9.         Sağlık ana grubunda %0,00,

10.      Giyim ve Ayakkabı  ana grubunda %2,70 azalış,

11.      Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar ana grubunda %1,18 azalış,

12.      Eğitim ana grubunda %0,88 azalış.

 

En yüksek artış Alkollü İçecekler ve Tütün ana grubunda gerçekleşmiştir. Sigaralar, puro ve alkollü İçeceklere yapılan zamlar bu ana grupta en yüksek artışa neden olmuştur. İkinci sırada artış gösteren Gıda ve Alkolsüz İçeceklerde Taze meyve ve sebze fiyatlarındaki yükselme nedeniyle artı değer yansımıştır. En çok artış gösteren üçüncü ana grup olan Lokanta ve Oteller ana grubunda yaz sezonu nedeniyle Otel ücretlerinde, Lokantalarda ise Lahmacun, Döner Kebap, Tavuk Şiş, Tost, Adana Kebap fiyatları artış göstermiştir. 

 

Çeşitli Mal ve Hizmetler'de Banka İle Para Havale / Çekme Ücreti (Online Dahil), Altın Bilezik, El ve Vücut Bakım Kremleri ve Losyonları; Eğlence ve Kültür'de Gazete, Magazin ve Dergiler, Yurt Dışı Turlar; Ulaştırma’da Uçak Ücretleri, Bisiklet İki Tekerlekli, Euro Mazot (Araçlarda Kullanılan), Benzin (Kurşunsuz, 95 Oktan), Benzin (Kurşunsuz, 98 Oktan); Haberleşme'de Cep Telefonu (İnternet Bağlantılı), Telsiz Telefon, Cep Telefonu Bataryası; Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri'nde Fırın Gazlı-Elektrikli (Ankastre), Sinek İlacı (Sprey), Ampul (Normal), Kahve Fincanı (Porselen), Çamaşır Yumuşatıcısı, Sinek İlacı (Tablet) fiyatlarındaki artışlar nedeniyle bu ana gruplarda da artış olmuştur.

 Sezon indirimlerinin başlaması ile Giyim ve Ayakkabı en çok azalış gösteren ana grup olmuştur.

Temmuz ayında endekse yansıyan Dolar kurunun ortalaması artı iken, Sterlin ve Euro Döviz kurlarının aylık ortalaması eksi olmuştur. Tüketici Fiyatları Endeks’indeki yer alan döviz kurları gün ağırlıklı aylık ortalama kurlar kullanılarak hesaplanmaktadır. Temmuz ayındaki döviz kurlarında ayın 15’nden sonra artışlar olmuştur. Döviz kurlarındaki artış bu tarihten sonra Temmuz ayındaki hesaplamalara yansımıştır. Bu nedenle Döviz kurlarının etkisinin Ağustos ayındaki Tüketici Fiyatları Endeks’ine de yansıması beklenmektedir.

Döviz kurlarındaki değişime bağlı olarak Kira ücretlerinde ve özel okul ücretlerinde eksi değer görülmüştür.

 Bu bağlamda Tüketici Fiyatları Endeks’inde yer alan 12 ana grubun 9 ana grubunda artış, 3 ana grubunda da azalış olmuştur.

Print
Posted: Ağu 4, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilemeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234