Başbakan Özgürgün Birleşik Krallık’ın AB’den Ayrılma Kararını Değerlendirdi

Başbakan Özgürgün Birleşik Krallık’ın AB’den Ayrılma Kararını Değerlendirdi

Aralarında binlerce kardeşimizin, vatandaşımızın yaşadığı Birleşik Krallık halklarının AB’den ayrılma kararı almasını halkların demokratik haklarının tecelli etmesi olarak saygı ile karşılıyoruz.

Benzeri bir şekilde Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in yaptığı çağrı ile 24/06/2016 tarihinde toplanan Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve AB Dönem Başkanı Hollanda Başbakanı Mark Rutte, halkın kararını “saygı ancak üzüntüyle” karşıladıklarını belirterek, Birleşik Krallığın bir an önce 50. Maddede belirtildiği şekliye üyelikten ayrılma sürecini başlatmasını beklediklerini açıklamışlardır.

Birleşik Krallık referandum sürecinde 43 yıllık AB üyesi olan bir ülkede AB’nin üzerine inşa edildiği temel değerlerin sorgulanması, büyük bir hayal kırıklığına neden olmuştur.
AB’den ayrılmak isteyenlerin “Türkler geliyor çıkalım” şeklindeki, ürkütücü, aşağılayıcı, ötekileştirici ve ırkçı yaklaşımına güya karşı çıkan AB’de kalma taraftarlarının “Merak etmeyin 3000 yılından önce gelemezler” karşı söylemi de bir o kadar, ürkütücü, aşağılayıcı, ötekileştirici ve ırkçıydı.

Avrupa Birliğini, üzerine inşa edildiği kabul edilen insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü prensipleri temelinde bir hedef olarak kabul eden KKTC halkı da bu söylemler karşısında hayal kırıklığı yaşamaktadır.
Ekonomik olarak sıkıntılar yaşamasının yanı sıra bir çağdaşlaşma projesi olarak gördüğümüz AB maalesef son yıllarda “insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü” gibi değerler yerine, yükselen İslamofobi, göçmen karşıtlığı ve ırkçılık hareketler ve politikalarla ilişkilendirilir ve tartışılır olmuştur.

Hemen yanı başımızda GKRY’nin tüm Kıbrıs adına 2003’te elde ettiği ve 2004’te fiilen gerçekleşen AB üyeliğinin üzerinden 12 yıl geçmiş olmasına rağmen, Rum komşularımızda “Farklılıklar içerisinde Birlik” şiarı yerine ırkçı, faşist söylem ve hareketlerinin yükselmesine de tanık olmaktayız. AB üyeliği GKRY halkı arasında maalesef ırkçı hareketlerin gelişmesine engel olmamıştır.

Halkımızın arzu ettiği Avrupa Birliği, İslamofobik, ırkçı, Türk ve Türkiye karşıtı söylemlerin egemen olduğu bir Avrupa Birliği değildir.

Avrupa Birliğine üyeliğimiz konusu, çözümle ilişkilendirilmesi nedeniyle tartışmasız elde edebileceğimiz bir olgu olarak kabul edilirken, uzun bir süredir çeşitli yasalarımızı AB mevzuatına uyumlaştırmak için çalışmalarımız sürdürülmektedir.

KKTC halkının Avrupa Birliği hakkında objektif olarak bilgilendirilmesi, AB’ye ilişkin bir Devlet Politikası, haklarımızı güvence altına alacak yeni bir Avrupa Birliği Vizyonu ve tüm paydaşların katılımı ile Avrupa Birliği İletişim Stratejisi geliştirilmesi hükümetimizin öncelikleri arasındadır.

Print
Posted: Haz 26, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:
«Ağustos 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456