Başbakan Hüseyin Özgürgün, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Heyetini Kabul Etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Heyetini Kabul Etti

HAYVANCILAR HÜKÜMETE SIKINTILARINI AKTARDI

ÖZGÜRGÜN: “İSTİŞARELERİ YOĞUNLAŞTIRDIK. EMİNİM Kİ KISA SÜREDE ÇÖZÜM BULACAĞIZ”

NAİMOĞULLARI: “TANKERLER, BUZLUKLAR SÜT DOLU, ŞU AN PAZARLANMASI GEREKEN 850 TON SÜT VAR. GÜNLÜK PAZARLANMASI GEREKEN SÜT İSE 400 TON. HAYVANCI DİZ ÇÖKTÜ”

Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile görüşen hayvancılar, tankerlerde, buzluklarda bekletilen 850 ton sütün pazarlanmasında sıkıntının sürdüğünü belirterek, çözüm istediler.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları görüşmede ilk sözü alarak, “Tankerler, buzluklar süt dolu. Şu an pazarlanması gereken 850 ton süt var. Günlük pazarlanması gereken süt 400 ton. Bu sektörün 6 ay sonra 1 yıl sonra politika üretilmesini bekleme lüksü yoktur. Her gün canlı bir ürün olan sütü pazarlamak zorundayız ve hayvancı diz çöktü” dedi.

“Aylardır beklenen ödemeler var ancak bugün en önemli konu süt” ifadesine yer veren Naimoğulları, “Sütteki konu birkaç saat içinde çözülmezse benim de iradem dışında olaylar olacak. Bugün küçükbaş hayvancının bir lenger sütünü almayan bir zihniyet söz konusudur. Hükümetten buna çözüm bulmasını, hızlı karar vermesini ve önümüzdeki dönemde sektör için neler yapılacağını belirlemesini istiyoruz” dedi.

Ülkedeki kararların geç alındığını, çözümlerin geç bulunduğunu belirten Birlik Başkanı, “Bu sektör sabah akşam üretim yapan tek sektördür. Süt, patates değil ki buzdolabına koyalım, arpa değil ki ambara koyalım. İneğin, keçinin, koyunun memesindeki süt beklemez. Havalar ısındı. Ürün bozulmaya başladı. Daha da sıkıntı yaşayacağız” şeklinde konuştu.

Ramazana girildiğini ve bu krizin bayrama kadar devam edeceğini kaydeden Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, aralıktan bu yana Türkiye’de ve diğer pazarlama noktalarında sıkıntılar yaşandığını söyledi.

2010’dan 2016’ya kadar çiğ süt üretiminde büyüme söz olduğunu kaydeden Naimoğulları, buna karşın yüzde 70’lerde olan iç tüketimin 6 yılda yüzde 30’a gerilediğini belirtti.

Naimoğulları, “Sütün yüzde 70’ini ihracat noktasında teşviklendirilip  bu soruna çözüm bulmaya çalışıyoruz. 6 yılda ülkedeki oteller mi küçüldü, halk mı azaldı, üniversiteler mi azaldı. Yok. İthalat politikasının gözden geçirilmesi ve doğru analiz yapılması gere” dedi.

Üreticilerden bir dönem süt talep edildiğini, bir dönemde ise sütlerin geri çevrildiğini kaydeden Naimoğulları, “Hayvancılar da iki arada bir derede kaldı” diye konuştu. 

“HELLİMİN TESCİLİNİ DEĞİL, PAZARLAMANIN DURUMU ORTAYA KOYMALIYIZ”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, şunu ekledi:

“Cumhurbaşkanımızdan siyasilere kadar herkes hellimin tescilini konuşuyor. Hellimin tescilini değil, pazarlamanın durumu ortaya koymalıyız. İthalat noktasında düzenlemelere gidilmesi lazım. Ne yazık ki ülkedeki otellere, restoranlara, askeri noktalara üniversitelere yerli ürün pazarlayamıyoruz.”

“SADECE BİR YILDA ÜLKEYE 30 MİLYON DOLARLIK SÜT ÜRÜNÜ GİRİYOR”

Güney’deki gibi yasal düzenlemeler yapılmasını ve yerli ürün kullanılmasının zorunlu hale getirilmesini isteyen Birlik Başkanı, “Yasaklı zihniyetten yana değiliz ama düzenleme yapılması şart. Sadece bir yılda ülkeye 30 milyon dolarlık süt ürünü giriyorsa, yerli ürünler ülkeye yurt dışından blok halinde getiriliyor, burada paketleniyorsa bunların sorgulanması lazım” dedi.

Turizmde ve iç piyasa teşviklerin doğru kullanılması gerektiğini de söyleyen Mustafa Naimoğulları “Teşviki Arap ülkelerine vereceğimize iç piyasaya vereceğiz, bunu organize edeceğiz” şeklinde konuştu.

“ÜLKEDEKİ İMALATÇI PROFİLİ DOĞRU DEĞİL.... GELECEĞİMİZE 3-5 KİŞİ KARAR VEREMEZ”

Üreticinin 2 ay önce özveri göstererek fiyatları Türkiye’deki süt fiyatının da aşağısına çektiğini dile getiren Birlik Başkanı, “Sırf kriz çözülsün diye bunu yaptık ama olmadı. Neden; çünkü ülkedeki imalatçı profili doğru değil. Sektörde bulunan 5 bin 5 kişinin ve bu piyasadan ekmek yiyen 50 bin kişinin geleceğiyle oynayan 10 kişilik bir imalatçı profili var. Geleceğimize biz ve hükümet edenler karar verebilir, 3-5 kişi değil” dedi.

Özellikle sütte yatırım konusunda başvuruların söz konusu olduğunu söyleyen Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları “Bu başvurular hızlı şekilde değerlendirilmeli ve gerekli izinler verilmeli. Ülkedeki iş adamlarında, pazarlama yapan firmalarda küçükbaş hayvan sütünü işleyecek, hayvancıya destek olacak anlayış var” ifadesine yer verdi.
 
ÖZGÜRGÜN

Başbakan Hüseyin Özgürgün, ise hayvancılarla görüşmesinde sütteki sorunu çözmek için Tarım Bakanı Çavuşoğlu ile ciddi gayret sarf ettiklerini dile getirdi, “Biz hükümete geldiğimizde ciddi bir sorunu karşımızda bulduk” dedi.

Sadece süt değil, hayvancılık ve tarım konusunda da çalışmalar yaptıklarını belirten Başbakan, mesailerinin çoğunu bu konuya ayırdıklarını dile getirdi; “İstişareleri yoğunlaştırdık. Eminim ki kısa sürede çözüm bulacağız” ifadesine yer verdi.

Sektörün sorunlarının küçük değil önemli kararlarla aşılabileceğini vurgulayan Özgürgün, “Sektörün önünün açılabilmesi için yaptığınız çalıştay mutlaka değerli sonuçlar çıkarmıştır. Önümüzdeki dönemde kalıcı tedbirleri almak niyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

Sorunların çözülmesi için her türlü desteğe de hazır olduğunu vurgulayan Başbakan, “Elimizden geldiği kadar kaynak yaratmaya hazırız. Henüz 1 aylık bir hükümet dönemimiz var. Konulara eğilebildiğimiz kadar eğildik, önümüzdeki dönem işbirliğimiz ve çalışmamız olacak. İnşallah hükümetler daha istikrarlı olur. Siyasi istikrar olmadığı sürece sorunlar erteleniyor” diye konuştu.
  
GÖRÜŞME OLUMLU GEÇTİ, KRİZ ÇÖZÜLMEDİ....HAYVANCI BEKLEMEDE

Öte yandan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Türk Ajansı Kıbrıs (T.A.K) muhabirinin sorusu üzerine Başbakan'la görüşmelerinin olumlu geçtiğini söyledi.

Krizin şu an itibarıyla henüz çözülmediğini dile getiren Birlik Başkanı, beklemede olduklarını dile getirdi.

Print
Posted: Haz 10, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
161718192021
22232425262728
2930311234