Başbakan Hüseyin Özgürgün, 15. KKTC Üniversite Spor Oyunları Kapanış ve Ödül Törenine Katıldı

Başbakan Hüseyin Özgürgün, 15. KKTC Üniversite Spor Oyunları Kapanış ve Ödül Törenine Katıldı

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN: “KKTC BUGÜN 100’ÜN ÜZERİNDE ÜLKEDEN 80 BİN ÖĞRENCİ VE 13 ÜNİVERSİTEYLE GERÇEK BİR EĞİTİM ADASI”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugün 100’ün üzerinde ülkeden 80 bin öğrenci ve 13 üniversite ile gerçek bir eğitim adası olduğunu vurguladı.

15. KKTC Üniversite Spor Oyunları kapanışı ve ödül töreni dün akşam yapıldı.

Başbakan Özgürgün, UKÜ’de yer alan oyunların kapanış ve ödül töreninde bir konuşma yaptı.

“YÜZ AKI VE GURUR”

Başbakan Hüseyin Özgürgün yaptığı konuşmada üniversitelerin kaydettiği başarılarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yüz akı ve gururu olduğunu ifade ederek, ülkenin turizm ve üniversitelerle ivme kazandığını ifade etti.

Lise ve üniversite yıllarında ödül alan tarafta bulunurken bu kez ödül veren tarafta yer aldığını belirten Özgürgün, oyunlar kapsamında sporcu gençlerle bir arada bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Sporun insan üzerindeki olumlu etkilerine değinen Özgürgün, şunları ifade etti:

“BİREYSEL VE TOPLUMSAL BAŞARILARDA SPORUN ÇOK ÖNEMLİ YERİ VAR”

“Sporcu gençlik yetiştiği zaman başarısı çok daha fazla olacaktır. Bu bilinçle yetişen gençlerin hedefinde başarı, arkadaşlık, takımdaşlık ve sporun gerektirdiği disiplinin yapıya çok ciddi yansıması lazım. İnsanın hem bireysel hem de toplumsal başarılarında sporun çok önemli bir yeri vardır. Ben bunu bizzat yaşamış birisiyim. Dolayısıyla sporun değer ve güzelliğini de gençlerin yaşamasını yürekten paylaşmak istiyorum ve bu tür organizasyonları kaçırmama niyetindeyim…

“SPOR, BENİM İÇİN YAŞAM BİÇİMİ”

Hükümet olarak üniversitelerimizle gurur duyuyoruz. Bakanlık, ana muhalefet dönemi ve Başbakan olarak yıllardır siyasetin içerisinde birisi olarak, gençlerle diyaloğum hiç kopmadı. Bir çok kez veteran sporcu, antrenör, yönetici olarak bulunduğum sahalarda bu kez de siyasetçi olarak gençlerle birlikte devam ediyorum. Benim için bir yaşam biçimi olan sporun gençler tarafından da benimsenmesi, onların bir anlamda geleceğe hazırlanması bunu yaparken de bizim de onlara motivasyon sağlama anlamında böylesi ödül tören ile diğer aktivitelerinde yanlarında olma zaruretimiz vardır.

Üniversitelerimiz bugün KKTC’nin gerçekten yüz akıdır... Bugün 100’ün üzerinde ülkeden 80 bin öğrenci ve 13 üniversiteyle gerçekten gerçek bir üniversite adasıyız ve bu bizim gururumuzdur. KKTC turizm ve üniversiteleriyle gerçekten büyük bir ivme kazanmıştır. Bugün bizim en önemli görkemli ve ileriye umutla baktığımız alanlardır.

Başta federasyonumuz olmak üzere tüm emeği geçenleri sporcuları yürekten kutluyorum.”

BEROVA: “ÜLKE EĞİTİM ADASI OLMA YÖNÜNDE CİDDİ MESAFE ALDI”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, KKTC’nin eğitim adası olma yönünde ciddi bir mesafe aldığını söyledi.

Yüksek öğretimde kaydedilen gelişmeleri memnunlukla izlediklerini ifade eden Berova, bakanlık olarak eğitim kalitesinin yükseltme gayreti içinde olacaklarını belirtti.

Üniversitelerin eğitim yanında öğrencilere sosyal aktiviteler de sunma durumunda olduklarını belirten Berova, bu kapsamda15’incisi gerçekleştirilen KKTC Üniversiteler Spor Oyunları’nın büyük önem arz ettiğine vurgu yaptı.

Berova, oyunlara katılan tüm sporculara ve eğitmenlere teşekkürlerini sundu.

KINACI: “FARKLI BRANŞLARDA FAALİYET GÖSTEREN, ORGANİZE EDEN TEK FEDERASYO NUZ”

KKTC Üniversiteler Spor Oyunları Federasyonu Başkanı Aşkın Kınacı da konuşmasında ülkede farklı branşlarda faaliyet yürüten, organize eden tek federasyon olduklarını belirterek,  her yıl bin 200’ün üzerinde sporcuya madalya takdimi, farklı alanlarda spor yapma ve öğrencilere diğer üniversitelerdeki öğrencilerle tanışma imkanları sunduklarını söyledi.

Kınacı, federasyonun faaliyetleri hakkında da bilgiler sundu.
 
NADİRİ: “SPOR OYUNLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN MUTLULUĞUNU YAŞADIK”

UKÜ Rektörü Prof. Halil Nadiri ise üniversite olarak 15. KKTC Üniversite Spor Oyunları’na ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Ülkede 1970’li yıllarda temeli atılan yüksek öğretim alanında bugün 13 üniversite ve 80 bini aşan öğrenci ile bir yüksek öğrenim adası olma yönünde ciddi bir ivme yakalandığını ifade eden Nadiri, bu oranın ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 25’ini oluşturduğu ve bunun dünyada örneği bulunmadığını kaydetti.

Konuşmaların ardından başarılı takımlara ödülleri verildi, teşekkür plaketleri sunuldu ve ödül töreni havai fişek gösterisiyle sona erdi.

Print
Posted: May 26, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilemeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234