Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Yetkililerini Kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Yetkililerini Kabul etti

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN, KIBRIS TÜRK ENGELLİLER FEDERASYONU YETKLİLERİNİ KABUL ETTİ

ÖZGÜRGÜN:“ENGELLİLERİN ENGELSİZ YAŞAMASI BİZİM İÇİN HEDEFTİR”


YÜCETÜRK: “YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE YASA ENGELLİLERDEN ÇOK ENGELSİZ İNSANLARA HİZMET ETMEYE BAŞLADI”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, engelli bireylerin karşılaştığı engellerin kaldırılmasının hükümetin hedefleri arasında olduğunu söyledi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Engelliler Haftası münasebetiyle, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu yetkililerini kabulünde yaptığı konuşmada, “Engellilerin engelsiz yaşaması bizim için hedeftir” dedi.

Engellilerin sıkıntılarının giderilmesine yönelik bugüne kadar yapılan çalışmaların bundan sonra da desteklenmesinin hükümetin sorumluluğu olduğunu ifade eden Özgürgün, engellilerin istihdamı konusunda bu güne kadar gereğinin yapıldığını söylemenin mümkün olmadığını ancak konunun geniş bir şekilde ele alınabileceğini söyledi.

Federasyonun dile getirdiği sorunlar üzerinde hassas olacaklarını ifade eden Özgürgün, “Engellilerin spor yapmalarından tutun da tüm alanlardaki hizmetlerine kadar hassasiyet göstereceğimi belirtmek isterim” dedi.

YÜCETÜRK

Federasyon Başkanı Derviş Yücetürk ise kabulde, engellilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yasal düzenlemeler, engellilerin istihdamı, engellilerin dolaşımını kolaylaştıracak altyapı düzenlemeleri ve inşa aşamasında olan engelsiz yaşam evinin tamamlanmasını içeren 11 maddelik talep yazınını Özgürgün’e sundu.

Derviş Yücetürk konuşmasında, yaklaşık 40 yıldır engellilerin yaşam kalitesini arttırmak, topluma kazandırmak için çalışmalar yürütüldüğünü;  Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam  Yasasında yapılan değişiklikle Yasa’nın “engellilerden çok engelsiz insanlara hizmet etmeye başladığını” ifade etti.

Yasa’nın böbrek, kalp hastaları, madde bağımlıları, diyabet ve obezite hastalarına hizmet etmeye başladığını kaydeden Yücetürk, Yasa’ya atıfta bulunarak “Engelli olmayan hasta dostlarımızın devlet tarafından desteklenmesi, engellilerin istihdamında da problem yaratmaktadır” dedi.

İSTİHDAM

Yirmi beş kişi çalıştıran bir kurumun, yasal zorunluluk olarak bir engelli çalıştırmak zorunda olduğunu ancak 9 yıldır engelli istihdamı yapılmadığını kaydeden Yücetürk, yapılan bir açılımla özel sektöre iki yılda ancak 35 kişi istihdam edildiğini, 300’e yakın engellinin istihdam beklediğini ifade etti.

Yücetürk, Özel Eğitim Yasa Tasarısının defalarca kadük olduğunu, bu eksikliği aşmak için de Milli Eğitim Yasası altında bir tüzük çıkarılmasını istediklerini ifade etti.

Kendilerini en çok üzen konulardan birinin de, araç ithallerinde ortopedik özürlülere tanının gümrük ve katma değer vergisi muafiyetinin diğer engellilere tanınmayarak “engelliler arasında ayrım yapılması” olduğunu söyleyen Yücetürk,  bunu “devletin bir ayıbı” olarak niteledi. Yücetürk, “Ya haklar eşitlensin ya hepsi kaldırılsın” dedi.

Federasyon binasının bulunduğu arazinin “koçanının” verilmemesinin kedilerini rahatsız ettiğini ifade eden Yücetürk, engellilerin okul servislerinde de eksikliklerin bulunduğuna dikkat çekti.

“ENGELSİZ YAŞAM EVİNİN ARAZİSİ ÖZEL BİR KİŞİNİN ÜZERİNE ÇIKTI”

Engelsiz Yaşam Evi’nin inşa edildiği arazinin tapusunun özel bir şahsa kayıtlı olduğunun ortaya çıkmasının Federasyon mensuplarının hayallerini yıktığını kaydeden Yücetürk, bu konuda da Başbakan Özgürgün’den destek talep etti.

Yücetürk, Hüseyin Özgürgün’e Başbakanlık görevinde de başarılar diledi.

Print
Posted: May 10, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
161718192021
22232425262728
2930311234