BAŞBAKAN ERSİN TATAR, LONDRA'DA DÜZENLEEN RESEPSİYONDA GÜNDEME İLİŞKİN DEĞELENDİRMELERDE BULUNDU

BAŞBAKAN ERSİN TATAR, LONDRA'DA DÜZENLEEN RESEPSİYONDA GÜNDEME İLİŞKİN DEĞELENDİRMELERDE BULUNDU

“KIBRIS’TA ARTIK ALTERNATİF DÜŞÜNCELERİN DE GÜNDEME GELMESİ LAZIM”

“RUMLARIN ANLADIĞI İLE BİZİM ANLADIĞIMIZ ARASINDA DÜNYA KADAR FARK VAR”

“TOPLUMSAL VARLIĞIMIZI YÜRÜTEBİLMEMİZ İÇİN TÜRKİYE’NİN GARANTÖRLÜĞÜ ŞART”

“ARZUMUZ, TEMENNİMİZ, TOPLUMSAL VARLIĞIMIZI EMİN ELLERDE YÜRÜTEBİLMEK”
Başbakan Ersin Tatar, Londra katıldığı resepsiyonda, Kıbrıs konusu ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili de konuştu. 

Başbakan Tatar, çözüm konusunda federal bir anlaşmanın pek umut vermediğini belirtti. 
 
Başbaka Tatar, “Rumların anladığı ile bizim anladığımız arasında dünya kadar fark var. Rumların anladığı Türkiye’nin olmadığı, garantörlüğün sulandırıldığı ve ortadan kalktığı, bizim de yalnız başımıza AB’de birtakım yerlere sürüklenebileceğimiz bir yapıdır. Bunu göz ardı etmemeliyiz” dedi.

Başbakan Tatar, konuşmasında, “Ne mutlu bana ki, İngiltere’de ve bölge ülkelerdeki Türkler de Kıbrıs’a baktıklarında aynı duyguları paylaşıyor. Çünkü burada vatan sevgisinin ne olduğunu çok iyi biliyorlar” dedi

Başbakan Ersin Tatar, Londra’da düzenlenen resepsiyonda Kıbrıs konusuna da değinerek, uluslararası görüşmeler bağlamında federal temelde bir anlaşma için uğraşların sürdüğünü belirtti.

Başbakan Tatar, bunların birtakım tehlikeleri ve bir macera olabileceğini UBP ve kendileri gibi düşünen diğer partilerin de söylemekte olduğuna vurguladı. 

“KIBRIS’TA ARTIK ALTERNATİF DÜŞÜNCELERİN DE GÜNDEME GELMESİ LAZIM”

Başbakan Tatar, “Nitekim parlamentoda 35 milletvekili ile ulusalcı zihniyeti temsil eden biz milletvekilleri şunu söylüyoruz; Kıbrıs’ta artık alternatif düşüncelerin de gündeme gelmesi lazım. Federal bir anlaşmanın pek de umut vermediğini, Rumların anladığı ile bizim anladığımız arasında dünya kadar fark olduğunu, Rumların anladığı daha fazla üniter bir yapı ve AB içinde ama Türkiye’nin olmadığı, garantörlüğün sulandırıldığı ve ortada kalktığı ve bizim yalnız başımıza AB’de birtakım yerlere sürüklenebileceğimiz tehlikesini göz ardı etmemeliyiz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN GARANTÖRLÜĞÜ ŞARTTIR”
    
Başbakan Tatar, her ortamda ve her vesileyle bu tehlikeyi halkla paylaştıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı: 

“Arzumuz, temennimiz, kuzeyde devletin adı ne olursa olsun, toplumsal varlığımızı emin ellerde yürütebilelim. Bunun için de Türkiye’nin garantörlüğü şarttır. Bunun bir kez daha altını çizerek bu mesajı buradan veriyorum”. 

 Başbakan Tatar, Kıbrıs Türk halkının ancak, Türkiye’nin garantörlüğünde ve devlet çatısı altında kendi egemen eşitliği temelindeki bir anlayışla yoluna devam edebileceğini söyledi. 


Konuşmasında Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinen Tatar, Doğu Akdeniz’de çok önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.

Başbakan Tatar, “Bu gelişmelerde Türkiye’nin pozisyonu, iddiaları ve kararlılığı, bizlerin de egemenlik hakları ile KKTC, Doğu Akdeniz’de çok önemli bir noktaya geldi. 1974’te kendi kardeşlerinin can ve mal güvenliği için Kıbrıs’a gelen Türkiye, şimdi 45 yıl sonra bu Türk Devleti’nin Doğu Akdeniz’deki geleceği ve bölgedeki başarısı için çok önemli bir devlet olarak ortaya çıkmıştır. bu devletin ortaya çıkmasında da hepimizin katkıları vardır.” dedi. 

Print
Posted: Kas 30, 2019,
Comments: 0,
Tags:
«Temmuz 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789