BAŞBAKAN: HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN

1965 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Cambridge Üniversitesi Clare College’de İngiliz Dili ve Yönetim Bilimi eğitimi gördü. Voleybol, Basketbol, Masa tenisi, Atletizm ve Futbol Milli Takımlarında oyuncu, bunun yanısıra spor alanında yönetici olarak çeşitli kademelerde hizmet verdi. Bir süre özel sektörde yönetici olarak çalıştı.

6 Aralık 1998, 14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde ve 20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde Lefkoşa Milletvekili seçildi. Ulusal Birlik Partisi Grup Başkan Vekili ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevi yaptı. 27 Aralık 2005 tarihi itibarıyle UBP Genel Sekreterliği görevine getirildi.

Ocak 2005’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyeliğine, Kıbrıs Türk Temsilcisi olarak seçildi.  Burada Avrupa Demokrat Grubu (EDG) ve Siyasi İşler Komitesi üyesi olarak da görev yaptı.

11 Şubat 2006 tarihinde yapılan UBP Olağanüstü Kurultayında UBP Genel Başkanı olarak seçildi ve 16 Aralık 2006 tarihine kadar bu görevi yürüttü.

19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümetinde Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. 27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük Hükümetinde de bu görevi yürüttü.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 31 Ağustas 2013 tarihinde yapılan UBP Kurultayında Genel Başkan seçildi. 16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi – Demokrat Parti  Koalisyon Hükümetinde Başbakan olarak görev aldı.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

BAŞBAKAN YARDIMCISI VE MALİYE BAKANI: SERDAR DENKTAŞ

1959 yılında Lefkoşa’da doğdu. İngiltere’de London College of Printing’de matbaacılık eğitimini  bitirdikten sonra University of Cardiff’te ekonomi eğitimi gördü. Cardiff’te Türk Öğrenci Derneğini kurdu ve ayni zamanda Öğrenci Birliği Yönetiminde yer aldı.KKTC’de 1986’da K.K.Kültür Derneğini, 1989’da da Genç İşadamları Derneği’ni kurarak ilk başkanlığını yaptı. Kıbrıs Kredi Bankası Genel Müdürlüğü görevinde bulundu.1990 Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 20/6/1990-15/5/1992 tarihleri arasında İçişleri Köyişleri ve Çevre Bakanlığı yaptı. 1992’de İçişleri Bakanlığından istifa ederek daha sonra Dokuzlar hareketine dönüşen parti içi muhalefetin başını çekti ve arkadaşları ile birlikte Parti’den ihraç edildikten sonra Demokrat Parti’nin kuruluşunda yer aldı. 1992-1993 yılları arasında Demokrat Parti’den Lefkoşa İlçe Başkanlığı ve Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu.1993 Erken Genel Seçimlerinde Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi ve  1/1/1994-18/1/1995 tarihleri arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde bulundu. 1996 yılında partisinin Genel Başkanlığına seçildi. 16 Ağustos 1996 tarihinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 2000 Yılında Parti Genel Başkanlığı’ndan istifa etti ve 2001-2003 yılları arasında Turizm ve Çevre Bakanlığı görevini yürüttü. 2002 Aralık ayından itibaren yeniden Demokrat Parti Genel Başkanlığını yürütmektedir.

6 Aralık 1998  ve 14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi.Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler  - Demokrat Parti  Koalisyon Hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.Yayınlanmış iki kitabı vardır.

20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi.28 Nisan 2005 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler – Demokrat Parti Koalisyon Hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi..

İngilizce ve Almanca bilir.

Evli ve üç çocuk babasıdır.


DIŞİŞLERİ BAKANI: TAHSİN ERTUĞRULOĞLU

Tahsin Ertuğruloğlu 1953 yılında Lefkoşa’da doğdu.

ABD’nin Arizona Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

1983-1991 yılları arasında Dışişleri ve Savunma Bakanlığı’nda görev yaptı.

1986-1991 yılları arasında KKTC Londra Temsilciliği’nde Siyasi İşler sorumlusu olarak çalıştı.

1991 Yılında Başbakanlık Müsteşarı oldu ve 1994 yılına kadar bu görevi yürüttü.

1995’de ABD’nin Minnesota Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi üzerine bir yıllık HumphreyFellowship eğitim programına katıldı.

1996 yılında yeniden Başbakanlık Müsteşarlığına atandı.

BRT Yönetim Kurulu üyeliği ve başkanlığı görevinde bulundu.

6 Aralık 1998 Genel Seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili olarak seçildi ve 1999-2003 yıllarında UBP-TKP ile UBP-DP Hükümetlerinde Dışişleri ve Savunma Bakanı olarak görev aldı.

14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde ve 20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi.

16 Aralık 2006 tarihinde yapılan UBP Kurultayında Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanlığına seçildi ve 29 Kasım 2008 tarihine kadar bu görevi yürüttü.

19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisin’den Lefkoşa Milletvekili seçildi.

Haziran 2009 – Nisan 2010 tarihleri arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Assamblesi (AKPA) toplantılarında Ulusal Birlik Partisi’ni temsil etti.

15 Mart 2010 – 15 Temmuz 2011 tarihleri arasında Bağımsız Milletvekili olarak görevini sürdürdü.

15 Temmuz 2011 tarihinde ise Demokrasi ve Güven Partisi’ni kurdu.

31 Aralık 2012’de yeniden UBP Milletvekili olarak görev aldı.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi.

AKPA toplantılarında UBP’yi temsil etti.


İÇİŞLERİ BAKANI: KUTLU EVREN

Kutlu Evren 1957 yılında Girne’de doğdu.

İlköğretimini Köşklüçiftlik İlkokulu’nda, orta ve lise eğitimini de Türk Maarif Koleji’nde yaptı. Yüksek öğrenimini Hacettepe Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Turizm bölümünde tamamladı.

Serbest meslek sahibi olarak, Doğal mermer, Granit ve Seramik konularında faaliyet gösteren Şirket sahibidir.

Ticaret Odası Meclis Üyeliği, Cheshere faal üyeliği, Beşparmak Lion Kulübü kurucu üyeliği, Klasik Otomobil Kulübü kurucu üyeliği ve spor kulüplerinde yöneticilik gibi birçok sosyal faaliyetlerde bulundu.

1991 -1993 yılları arasında Ulusal Birlik Partisi’nden Milletvekili seçildi.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden Girne Milletvekili seçildi.

.

.



BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANI: KEMAL DÜRÜST

Kemal Dürüst 1971 yılında Limasol’da doğdu.

1992-1993 Eğitim yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Müzik öğretmeni olarak mezun oldu.

1995 yılında Zümrütköy ve Serhatköy İlkokullarında geçici öğretmenlik yaptı.

1996’dan 2005 yılına kadar ise Güzelyurt Şht. Turgut Ortaokulu’nda müzik öğretmeni olarak görev yaptı.

Lefke Avrupa Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi konusunda yüksek lisans çalışmalarına katıldı.

1998 yılında Baf Ülkü Yurdu Spor Kulübünde yöneticilik görevinde bulundu.

1984 yılından 1999 yılına kadar Güzelyurt Sanat Derneği’nin her kademesinde görev aldı.

1998-2005 yılları arasında GÜSAD Başkanı olarak görev yaptı.

Güzelyurt’un birçok sivil toplum örgütlerinde etkin rol oynadı.

20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde ve 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Güzelyurt Milletvekili seçildi.

2006-2009 yılları arasında Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı.

4 Mayıs 2009 tarihinde oluşturulan Eroğlu Hükümetinde, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev aldı.

27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük Başkanlığındaki Hükümette ise Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı.

6 Nisan 2011 tarihinde yapılan Küçük Hükümeti değişikliğinde yeniden Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı oldu. 10 Eylül 2012 tarihine kadar bu görevi sürdürdü.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Güzelyurt Milletvekili seçildi.


MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI: ÖZDEMİR BEROVA

1968 yılında Lefkoşa’da doğdu.1986 yılında Türk Maarif Koleji’nden mezun oldu. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastahanesi’nde Genel Cerrahi İhtisasını tamamlayarak Genel Cerrahi Uzmanı oldu.
 
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanlığı, Girne  Dr. Akçiçek Hastahanesi Kalkındırma Derneği Başkanlığı, Girne Dr. Akçiçek Hastahanesinde Genel Cerrahi Uzmanlığı ve Başhekim Yardımcılığı görevlerini yerine getirdi. 

2013 Erken Genel Seçimlerinde, Demokrat Parti Ulusal Güçler’den Girne Milletvekili seçildi.  KKTC Cumhuriyet Meclisi İdare Amirliği, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanlığı görevlerini yürüttü. CTPBG-DPUG hükümetinde Milli Eğitim Bakanlığı(2014-2015) görevinde bulundu. Avrupa Komisyonu Parlamenterler Asamblesi üyeliği yaptı. 18 Nisan 2016 da kurulan UBP-DPUG hükümetinde Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı görevine getirildi. 


Evli ve 2 çocuk babasıdır.

.


EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI: SUNAT ATUN

Sunat Atun 1973 yılında Mağusa’da doğdu.

Lise eğitimini tamamladıktan sonra 1995 yılında, İngiltere’de University of Leicester Sosyal Bilimler Fakültesi BA Economics bölümünden mezun oldu.

1996 yılında Fransa’da bulunan L’Universite de Nantes Üniversitesi’nde “Logistics Management (Eurpoean)” ve 1997 yılında ise University of Plymouth’danMSc.“Shipping Management” master programlarından mezun oldu.

Armatörlük – Denizcilik Şirketi olan A&S ATUN Ltd.’de yöneticilik yaptı.

2005 yılında Ticaret Odası Meclis üyeliği, 2006-2009 yılları arasında Genç İşadamları Derneği Başkanı ve 2007 yılında Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Genel Başkan yardımcılığı görevlerini yürüttü.

19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa Milletvekili olarak seçildi.

4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümetinde Ekonomi ve Enerji Bakanı olarak görev aldı.

27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük Hükümeti’nde de 13 Haziran 2013 tarihine kadar bu görevi yürüttü.

24 Mayıs 2013 tarihinde ise UBP Gazimağusa İlçe Başkanlığı görevine getirildi.

28 Temmuz 2013 erken genel seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa Milletvekili seçildi. 8 Ekim 2013 tarihinde yapılan Seçim ile UBP Genel Sekreterliği görevine getirildi.


TURİZM VE ÇEVRE BAKANI: FİKRİ ATAOĞLU

Fikri Ataoğlu 1964 yılında Avtepe’de doğdu.

İlk, orta ve lise eğitimini Gazimağusa’da tamamladı.

İngiltere’de 2 yıllık çalışma yaşamından sonra KKTC’ye dönen Ataoğlu, Berna LTD. Benzin İstasyonu, Berna LTD Yapı Market, Ataoğlu Oksijen Sanayi ve Pet-Mak LTD Şirketleri’nin direktörlüğünü yürütmektedir.

Girne Amerikan Üniversitesi’nde Amatör Yat Kaptanlığı’nı bitiren Ataoğlu, GazimağusaTekwando Asbaşkanlığı görevini yaptı.

Aynı zamanda Kıbrıs Türk Benzinciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi olan Ataoğlu, Mağusa Denizciler Birliği Yönetim Kurulu üyesidir.

1992 yılından beri Demokrat Parti’de çeşitli görevlerde yer alan Ataoğlu, halen DP-UG Gazimağusa İlçe Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Evli ve 3 çocuk babası olan Ataoğlu Rumca ve İngilizce bilmektedir.

.


TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI: NAZIM ÇAVUŞOĞLU

1965 yılında Topçuköy’de doğdu. Atatürk Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü’nden mezun oldu.  1991 yılında Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak Karpaz Meslek Lisesi’ne atandı. On yıl süreyle burada öğretmen ve idareci olarak çalıştı. Ayni dönemde Girne Amerikan Üniversitesi’nde  Halk Edebiyatı branşında master eğitimi yaptı. 2001 yılında Gazi Mağusa KIBATEK Vakfı Edebiyat Kulübü’nün kurulma çalışmalarına katılıp kulüp başkanı oldu. İki yıl yürüttüğü Başkanlık döneminde birçok kültür faaliyetlerinde bulundu. 2001-2002 yılları arasında  Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda ve  İskele Bekirpaşa Lisesi’nde müdür muavini olarak görev yaptı.

14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde ve 20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden İskele Milletvekili seçildi. Cumhuriyet Meclisi’nde İdari ve Sosyal İşler Komitesi ile Hukuk ve Siyasi İşler Komitesinde partisini temsilen görev yaptı.   Aralık 2006’da  UBP Genel Sekreterliğine seçildi.

19 Nisan 2009  Erken Genel Seçimlerinde yeniden  Ulusal Birlik Partisi’nden İskele Milletvekili  seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümeti’nde Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı. 27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük başkanlığındaki Hükümette ise Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev aldı.

6 Nisan 2011 tarihinde Küçük Hükümeti değişikliğinde İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı olarak görev aldı. 13 Haziran 2013 tarihine kadar bu görevi yürüttü.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden İskele Milletvekili seçildi.

Evli ve iki çocuk babasıdır.


SAĞLIK BAKANI: FAİZ SUCUOĞLU

Faiz Sucuoğlu 1961 yılında Baf’ın Poli kasabasında doğdu.

Lefkoşa Türk Lisesi’nden mezun olduktan sonra Alman Hükümeti’nin verdiği bursla Almanya’da Tıp eğitimine başladı. Tıp eğitimi’nin son iki yılını İstanbul Çapa Tıp Fakültesinde tamamlayarak, Zeynep-Kamil Hastahanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yaptı. İhtisas döneminde Almanya’dan aldığı burslarla çeşitli hastanelerde çalıştı. İstanbul’a dönüşünde bir süre Başasistan olarak Zeynep Kamil Hastanesi’nde çalıştı.

1993 yılında KKTC’ye döndü. Askerlik hizmetinin ardından 19 yıldan beridir kendi özel kliniğinde çalışmaktadır.

Nisan 2011 tarihinden itibaren Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçe Başkanlığı’nı yürüttü.

28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi.

.

.



ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI: HAMZA ERSAN SANER

1966’da Gazimağusa’da doğdu.

Orta ve lise tahsilini Mağusa Namık Kemal Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1988 yılında Trakya Üniversitesi’nden mimar olarak mezun oldu.

1997 yılında ABD’de kentsel tasarım üzerine eğitim gördü.

Saner şu görevlerde bulundu; 1996’da 4 dönem UBPGazimağusa İlçe Yönetim Kurulu üyeliği; 3 dönem UBP Parti Meclisi üyeliği; Gazimağusa Belediye Meclis üyeliği; 2006’da UBPGazimağusa Belediye Başkan adaylığı ve 2008 UBP İlce Başkanı adayı; 2009’da GazimağusaUBP Milletvekili; 2009 -2010 Turizm Çevre ve Kültür Bakanı, 2010-2013 Bayındırlık ve Ulaştırma Bakan.

Saner ayrıca kendine ait olan Saner Mimarlık ve Mühendislik Bürosu’nda 21 yıl mimar olarak direktörlük görevi yapmıştır.

Evli ve 2 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

.