BAŞBAKAN ERSAN SANER CENEVRE’DE BRT’YE AÇIKLAMADA BULUNDU

BAŞBAKAN ERSAN SANER CENEVRE’DE BRT’YE  AÇIKLAMADA BULUNDU

“CENEVRE’DE YENİ BİR YOL HARİTASININ DİZAYN EDİLMESİNİ BEKLİYORUZ”


 Başbakan Ersan Saner, 53 yıldır devam eden Kıbrıs görüşmelerinde federasyon tezinin çöktüğünü, Cenevre’ye egemen eşit iki devlet vizyonu ile geldiklerini ve yeni bir yol haritasının dizayn edilmesini beklediklerini söyledi.
 Başbakan Ersan Saner, 5+BM gayriresmi Kıbrıs görüşmesi nedeniyle bulunduğu Cenevre’de BRT’ye yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk halkında, 5+BM Cenevre toplantısından çok ciddi bir beklentisi olmadığını, Cenevre’deki havanın da farklı olmadığını belirtti.


“KIBRIS TÜRK HALKININ İRADESİ EGEMEN EŞİT İKİ DEVLETTEN YANA”


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kıbrıs’ta egemen eşit iki devletten yana bir çözümü gerçekleştirmek için onay istediğini, Kıbrıs Türk halkının bu iradeyi onayladığını ve halkın iradesinin egemen eşit iki devletten yana olduğunu vurgulayan Başbakan Ersan Saner, “Bu irade, Anavatan Türkiye’nin de iradesi ile örtüşmüş durumdadır. 53 yıldır devam eden müzakerelerde farklı bir evreye geçilmesi gerektiği konusunda da Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile hemfikiriz” dedi.


“TÜRKİYE’NİN KARARLILIĞI ELİMİZİ GÜÇLENDİRİYOR”


“Türkiye’nin, Kıbrıs Türk halkının, Doğu Akdeniz’deki çıkarları başta olmak üzere, haklarının korunması konusunda bizimle birlikte hareket etme kararlılığı bizim Cenevre’de elimizi güçlendiriyor” diyen Başbakan Saner, 53 yıl federasyon görüşmesi yapan Kıbrıs Türk tarafının Cenevre’de federasyon anlamında bir şey beklemediğini, Cenevre’de yeni bir yol haritasının dizayn edilmesini beklediklerini söyledi.
Cenevre’ye egemen eşit iki devlet vizyonu ile geldiklerini vurgulayan Başbakan Saner, 53 yıldır devam eden Kıbrıs görüşmelerden bir sonuca ulaşılamamasının nedeninin, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türkleri ile bir şey paylaşmak istememesi olduğunu kaydetti.


“YOL HARİTAMIZIN NE OLMASI GEREKTİĞİ KONUSUNDA BM’NİN ÇOK NET BİR TAVIR SERGİLEMESİNİ BEKLİYORUZ”


Dört ayrı BM Genel Sekreteri tarafından ortaya konulan çözüm planlarının hiç birini Kıbrıs Türk tarafının reddetmediğini, tüm çözüm planlarını Rum tarafının reddettiğini, 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Crans Montana’da harita vermesine rağmen görüşmelerin yine Rum tarafının uzlaşmaz tutumu nedeniyle çöktüğünü anlatan Başbakan Saner, 53 yıldır devam eden görüşmeler Rum tarafının uzlaşmaz tavrı nedeniyle sürekli çöküntüye uğruyorsa bir 53 yıl daha aynı şekilde devam etmenin mümkün olmadığını kaydetti. 
 “Artık bundan sonra yol haritamızın ne olması gerektiği konusunda BM’nin de çok net bir tavır sergilemesini bekliyoruz” diyen Saner, Kıbrıs sorununun 53 yıldır görüşülüp konuşulmayan yanının kalmadığını, federasyon tezinin çöktüğünü, Rumların bu konuda herhangi bir ilerleme koyacağına asla inanmadığını söyledi. 
Başbakan Saner, egemen eşit iki devlet statüsünde yeni bir dönemi başlatmak için Türkiye Cumhuriyeti ile kararlı olduklarını belirtti.


“BM GENEL SEKRETERİ İKİ DEVLET TEZİNİ İLK KEZ DUYMAYACAK”


BM Genel Sekreteri Guterres’in Türk tarafının iki devlet tezini ilk kez Cenevre’de duymayacağına işaret eden Başbakan Ersan Saner, BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi Jane Holl Lute’a, ziyaretlerinde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Kıbrıs Türk tarafının iki devlet vizyonunu söylediğini aktardı.
Başbakan Saner, Türk tarafının ortaya koyacağı tezlerin kabul görmesinin, 1964’te aldığı tek taraflı kararla Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Kıbrıs’ın tek hükümeti olarak kabul eden yanlışı gidermesi açısından BM için ciddi bir şans olacağını söyledi.

Print
Yayınlanma tarihi: Nis 27, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
3112345
BAŞBAKAN ERSAN SANER,  GEÇİTKALE VE SERDARLI’YI ZİYARET ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, GEÇİTKALE VE SERDARLI’YI ZİYARET ETTİ

Başbakan Ersan Saner,  Geçitkale ve Serdarlı’ya giderek bölge halkıyla bir araya geldi, sorunları  dinledi.

Devamını oku
6
789
BAŞBAKAN ERSAN SANER KALEBURNU’NDA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER KALEBURNU’NDA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

KKTC ile Türkiye arasında imzalanan protokol çerçevesinde köy yollarının yapımına ilişkin ihale sonuçlandı.

Devamını oku
10
BAŞBAKAN ERSAN SANER, KILIÇDAROĞLU’NU KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, KILIÇDAROĞLU’NU KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, Türkiye Cumhuriyeti ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Devamını oku
11
BAŞBAKAN ERSAN SANER, YÖDAK BAŞKANI AVCI’YI KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, YÖDAK BAŞKANI AVCI’YI KABUL ETTİ

 Başbakan Ersan Saner, yüz yüze eğitim başlaması için aşılamanın gerekliliğine işaret ederek, Türkiye’den gelecek “ciddi miktarda” aşı sayesinde, aşılamanın hızlanacağını ve Eylül ayında yüz yüze eğitimin başlamasının önünün açılacağını söyledi.

Devamını oku
12
BAŞBAKAN ERSAN SANER, KIBRIS TÜRK TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ YETKİLİLERİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, KIBRIS TÜRK TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ YETKİLİLERİNİ KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, Covid-19’dan dolayı ülkedeki tüm sektörlerin sıkıntı yaşadığını ancak Hükümetin sıkıntılara çare üretmeye devam ettiğini kaydetti.

Devamını oku
13
14151617181920
2122232425
BAŞBAKAN ERSAN SANER, 3. SUAT GÜNSEL DEVLET İLKOKULU’NUN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER, 3. SUAT GÜNSEL DEVLET İLKOKULU’NUN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

Başbakan Saner, temel atma töreninin kendileri açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, KKTC’nin kıt imkanlarıyla çok ciddi atılımlar yaptığını, 1983 yılında Cumhuriyet’in kurulmasından itibaren çok önemli mesafe kat edilerek önemli bir noktaya gelindiğini ifade etti.

Devamını oku
2627
2829301234
567891011