BAŞBAKAN ERSAN SANER ANKARA TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER ANKARA TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ

“BUGÜN GELEN 20 BİN DOZ AŞIYLA HALKIN YÜZDE 15’İ AŞILANMIŞ OLACAK VE AB İÇİNDE İLK ÜÇTE OLACAĞIZ”

“ANAVATAN TÜRKİYE İLE TAM BİR UYUM İÇİNDEYİZ. İKİ EŞİT EGEMEN DEVLETİN YER ALMADIĞI BİR ANLAŞMANIN KABUL GÖRMEDİĞİ İRADESİNİ TÜRKİYE’DE DE GÖRMEK BİZİ MUTLU ETTİ”

Başbakan Ersan Saner, Ankara’da imzaladıkları işbirliği protokolüyle yaklaşık 10 milyar TL’lik KKTC bütçesine Türkiye’nin 3 milyar 250 milyon TL desteğinin olacağını söyledi.

Ankara temaslarını tamamlayarak ülkeye dönen Başbakan Saner, Ercan Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyerek, Ankara temaslarını değerlendirdi.

Bakanların da hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Başbakan Saner, Ankara’da dün imzaladıkları “2021 İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü”nün temel amacı KKTC’deki ekonomik aktivitelerin artırılması ve altyapı yatırımlarının tamamlaması olduğunu kaydetti.

Başbakan Saner, KKTC’ye her zaman destek veren başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yardımcısı Fuat Oktay’a teşekkür ederek, 10 milyar TL civarındaki KKTC bütçesine protokol ile 2,5 milyar TL ve önceden kalan 750 milyon TL’nin aktarılmasıyla 3 milyar 250 milyon TL katkı olacağını işaret etti.

20 BİN DOZ AŞI DAHA  “AB’DE İLK ÜÇTEYİZ”

Salgın ve aşıya ulaşma sıkıntısı da göz önünde bulundurulduğunda bugün ülkeye gelen 20 bin doz aşının önemine vurgu yapan Saner, bu aşılarla birlikte halkın yüzde 15’inin aşılanmış olacağını ve böylece aşılamada KKTC’nin AB içinde ilk üç ülke arasında olacağını kaydetti.

İşbirliği protokolüyle, altyapının güçleneceğini, 322 kilometre yol ağının tamiri ve yapımının devam edeceğini, E-devlet projesinin süratle süreceğini ve e-devlet binası temelinin önümüzdeki aylar içinde atılacağını açıklayan Başbakan Saner, reel sektöre de katkıların devam edeceğini söyledi.

Saner, 360 milyon TL destek yanında 40 milyon TL de enerji desteği sağlanacağını, önce reel sektörün ayakta durmasının sağlanacağını, ardından da ileriye bakması için çalışmalar yapıldığını kaydetti.

GENİŞ KAPSAMLI ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Başbakan Ersan Saner, Türkiye ile birlikte yapılacak çalışmalarla ülkeye geniş kapsamlı organize sanayi bölgesi kazandırmak ve üretimin önünü açarak, ekonomik faaliyet yaratacak yeni ve güçlü bir sanayi bölgesi yaratılacağını da söyledi.

“KIBRIS KONUSUNDA HEMFİKİRİZ”

Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman başta Kıbrıs konusu olmak üzere her alanda kendilerine destek verdiğini ifade eden Başbakan Saner, yakında yapılacak 5+BM konferansı öncesinde Kıbrıs konusunda da, iki eşit egemen devletin yer almadığı anlaşmanın kabul edilmeyeceği konusunda hemfikir olduklarını kaydetti.

Başbakan Saner, “Anavatan Türkiye ile tam bir uyum içindeyiz. İki eşit egemen devletin yer almadığı bir anlaşmanın kabul görmediği iradesini Türkiye’de de görmek bizi mutlu etti” dedi.

Başbakan Saner, hem Kıbrıs konusunda kendileriyle beraber hareket etmesi hem de “2021 İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü”yle sağladığı imkanlardan dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür etti.

Print
Yayınlanma tarihi: Mar 4, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mayıs 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2627
BAŞBAKAN ERSAN SANER CENEVRE’DE BRT’YE  AÇIKLAMADA BULUNDU

BAŞBAKAN ERSAN SANER CENEVRE’DE BRT’YE AÇIKLAMADA BULUNDU

Başbakan Ersan Saner, 5+BM gayriresmi Kıbrıs görüşmesi nedeniyle bulunduğu Cenevre’de BRT’ye yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk halkında, 5+BM Cenevre toplantısından çok ciddi bir beklentisi olmadığını, Cenevre’deki havanın da farklı olmadığını belirtti.

Devamını oku
282930
BAŞBAKAN ERSAN SANER YURDA DÖNDÜ

BAŞBAKAN ERSAN SANER YURDA DÖNDÜ

Ercan’da basın toplantısı düzenleyen Başbakan  Ersan Saner, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte  Cenevre’de yapılan 5+1 toplantılarına katılmalarının ardından bugün heyetleriyle ve siyasi parti başkanlarıyla birlikte yurda döndüklerini kaydetti.

Devamını oku
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456