BAŞBAKAN ERSAN SANER “YÜZYÜZE EĞITİMİ, ÖNLEMLERLE, GEÇMİŞ YILLARA ORANLA ÇOK FARKLI ŞARTLARDA BAŞLATTIK”

BAŞBAKAN ERSAN SANER “YÜZYÜZE EĞITİMİ, ÖNLEMLERLE, GEÇMİŞ YILLARA ORANLA ÇOK FARKLI ŞARTLARDA BAŞLATTIK”

BAŞBAKAN SANER BRT’DE CANLI YAYINA KATILDI
“YENİ AÇILAN OKULLAR VE DERSLİKLERLE ÖNEMLİ BİR POTANSİYEL YAKALADIK”
SANER’DEN HALKA AŞI OLMA ÇAĞRISI…”ÜLKEYE 672 BİN DOZ AŞI GELMESİNE RAĞMEN TOPLUMUN SADECE YÜZDE 50’Sİ AŞILANDI”
“KENDİ ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİMDEN SAĞLIK HARİÇ TEK KURUŞ HARCANMAMIŞTIR. TÜM KAYNAKLAR SAĞLIK BAKANLIĞI BÜTÇELERİNE AKTARTILMIŞTIR”
“20 EYLÜL’DE İHALENİN TAMAMLANMASINDAN SONRA KIBTEK’TE YAKIT SIKINTISI ORTADAN KALKACAK”
“BİZLER KKTC’Yİ SERBEST BÖLGEYE ÇEVİRME ÇALIŞMAMIZI BAŞLATTIK. TAMAMLANINCA PAYLAŞACAĞIZ..”
Başbakan Ersan Saner, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın koordineli çalışması sonucu yüzyüze eğitimi, önlemlerle, geçmiş yıllara oranla çok farklı şartlarda başlattıklarını belirtti.
Covid önlemleri yanında, yeni açılan okullar ve dersliklerle önemli bir potansiyel yakaladıklarını ifade eden Başbakan Ersan Saner, BRT’de canlı yayına katılarak, yeni eğitim yılı, ülke ekonomisi, asgari ücret ve kurultayla ilgili soruları yanıtladı. 
Uzun bir aradan sonra eğitimin başladığına, çocukların, okul ve  öğretmenlerine kavuştuğuna işaret eden Başbakan Saner, “Hükümetimizin, ilk günden beri en önemli gündem maddelerinden birisi olan yüzyüze eğitim için arkadaşlarımız çok büyük çaba sarf etmişlerdir. Yüz yüze eğitimin yerini başka hiçbir şey alamaz” dedi.
Hükümetin, ülkenin geleceği için her türlü önemli almaya devam edeceğini ifade eden Başbakan Saner, muhalefetin ise somut öneri ve fikirlerle katkı koymak yerine sadece eleştirme yolunu tercih ettiğini belirtti.
Saner, “Kendi dönemlerinde kitap dağıtamayan bakanlık yerine şimdi 7 tane okulun açılışını gerçekleştiren bir bakanlık.. Kamu-Özel işbirliği içinde bir planlama ile bunu hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Özel okullarla eğitime katkı koyan ailelere teşekkür ediyoruz” dedi.
Sürdürülebilir eğitim için aşılanmanın önemine vurgu yapan Saner, şu ana kadar ülkeye 672 bin doz aşı gelmesine rağmen toplumun sadece yüzde 50’sinin aşılandığını hatırlattı.
HALKA AŞI OLMA ÇAĞRISI
Saner, halka aşı olma çağrısını yineledi; “Aşıyı teşvik edici kampanyalar ve çalışmalar ortaya koyduk. Herkesi aşı olmaya çağırıyorum. Aşı kampanyalarına katılmak gerekir” dedi.
Başbakan Saner, seyreltilmiş eğitimden, tam kapasite eğitime geçmek için çalışmaların sürdüğünü de söyledi.
Pandeminin ekonomiye yönelik etkilerinin sorulması üzerine Saner, özellikle PCR konusunda maliyeye önemli bir yük geldiğini ifade etti.
Saner, “Bu yükü aşı olarak, atlatabileceğimizi yinelemek isterim” dedi.  
Yurtdışından öğrenci gelmesinde ciddi bir artış yaşandığına işaret eden Saner,  bu amaçla, toplumsal bağışıklık için 45 bin doz aşının hazır tutulduğunu açıkladı.
“ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN SAĞLIK HARİÇ TEK KURUŞ HARCANMADI”
Devletin ödemekle yükümlü olduğu maaşlar ve gelir- gider dengesi açısından bazı sıkıntıların bulunduğunu kaydeden Saner, “Kendi örtülü ödeneğimden sağlık hariç tek kuruş harcanmamıştır. Tüm kaynaklar Sağlık Bakanlığı bütçelerine aktartılmıştır. Test yağılması için araç alımları dahil… Bütün yatırımlar neredeyse iptal edildi, sağlığa aktarıldı” dedi.
KIBTEK’TEKİ ALIMLARDAN RAHATSIZLIK
Soru üzerine KIB-TEK’in ihalesiz alım yapmasından rahatsızlık duyduğunu açıklayan Saner, ancak 20 Eylül’de ihalenin tamamlanmasından sonra yakıt sıkıntısının ortadan kalkacağını söyledi.
Saner, asgari ücretin hayat pahalılığı oranında belirlenmesini istediklerini belirterek, “4 örgütün kendi aralarında anlaşması durumunda bugün ya da bu hafta içinde asgari ücret konusunda bir karara varılacak” dedi.
Meclisin açılması konusunda UBP içinde bir sorun görmediğini belirten Saner, hükümet ortağı partiler içinde yaşanan bazı sıkıntıların, oturuma yansıyıp yansımayacağını göreceklerini söyledi.
VİZYONUMUZ KKTC’NİN TÜMÜYLE SERBEST BÖLGE OLMASI
UBP Kurultayı’nın 30 Ekim’de yapılacağını ve herkesin sağduyulu hareket edeceğinden şüphe duymadığını ifade eden Saner, ülkede covid için kural koyarken, UBP’nin 17 Bin 500 kişi ile tek merkezde kurultay yapmasının yanlış olacağını söylediğini hatırlattı.
Saner, “Nihayet anlaştık. 17 Bin 500 kişiyi iki günde toplayacağız. Yeni vizyonlarımızı ortaya koyacağız” dedi.
Saner, “Bizler KKTC’yi serbest bölgeye çevirme çalışmamızı başlattık. Tamamlanınca paylaşacağız. KKTC artık neden serbest bölge olmasın?” şeklinde konuştu.
ERKEN SEÇİM  
Meclis’te 4 Ekim’de erken seçim önergesinin gelebileceğini ifade eden Saner, kurultayı başarı ile geride bırakıp artık erken seçime hazırlanacağını söyledi.
KARAR YETKİLİ KURULLARIN 
Saner, “Hedefimiz belli, vizyonumuz belli… Bunları sahaya yansıtarak, yolumuza devam edeceğiz. Kurultayı kişiselleştirmeden, görüşlerimle yolumu yürüyeceğim. Üyelerimizin de bunu takdir edeceğine inanıyorum. Yeniden genel başkan olarak, bir bütün içinde hareket edeceğiz” dedi.
Soru üzerine Saner, önce kurultayı tamamlayıp, son seçime hazırlanacaklarını, hangi kararı alacaklarsa bunu parti yetkili kurullarında değerlendirdikten sonra alacaklarını sözlerine ekledi.

Print
Yayınlanma tarihi: Eyl 13, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Eylül 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
3031123
BAŞBAKAN ERSAN SANER, MÜSİAD KAYSERİ ŞUBESİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, MÜSİAD KAYSERİ ŞUBESİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi’nden bir heyeti kabul etti.

Devamını oku
45
67
BAŞBAKAN ERSAN SANER  BAKANLAR KURULU KARARLARINI AÇIKLADI

BAŞBAKAN ERSAN SANER BAKANLAR KURULU KARARLARINI AÇIKLADI

Bakanlar Kurulu, Girne’de “önceden Güven Yapı’ya kiralanan" araziyi "orman alanı" ilan etti. Kurul ayrıca Dr. Fazıl Küçük ile Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarlarının güvenlik sorununun hemen giderilmesi kararı aldı.

Devamını oku
8910
BAŞBAKAN ERSAN SANER GÜVERCİNLİK'TE HALKLA BİR ARAYA GELDİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER GÜVERCİNLİK'TE HALKLA BİR ARAYA GELDİ

Başbakan Ersan Saner, Güvercinlik köyünü ziyaretinde, bölge halkının bazı yolların iyileştirilmesi talebini yerinde bulup not ettiklerini belirterek, adece ana arterlerin değil köy yollarının da iyileştirilmesine öncelik verdiklerini söyledi.

Devamını oku
1112
BAŞBAKAN ERSAN SANER, TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ VE ÇAĞDAŞ KAMU ARAÇLARI İŞLETMECİLERİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ VE ÇAĞDAŞ KAMU ARAÇLARI İŞLETMECİLERİNİ KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği (KTTTB) Derneği Başkanı, Menteş Aytaç, Kıbrıs Türk Çağdaş Kamu Araçları İşletmecileri Derneği (KTÇKAİD) Kordinatörü Uğur Solyalı ve beraberlerindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

Devamını oku
1314
BAŞBAKAN ERSAN SANER GİRNE’DE OSMAN NEJAT KONUK ORTAOKULU AÇILIŞINA KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER GİRNE’DE OSMAN NEJAT KONUK ORTAOKULU AÇILIŞINA KATILDI

Genel Ortaöğretim ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesine bağlı okullarda, 2021-2022 eğitim öğretim yılına başlandı.

Devamını oku
1516171819
BASBAKAN ERSAN SANER  19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ NEDENİYLE TÜRKİYE MUHARİP GAZİLER  DERNEĞİ  ADANA ŞUBESİ ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ

BASBAKAN ERSAN SANER 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ NEDENİYLE TÜRKİYE MUHARİP GAZİLER DERNEĞİ ADANA ŞUBESİ ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ

 Başbakan Ersan Saner, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi üyeleriyle 75. Yıl Sanat Galerisi'nde bir araya geldi. 

Devamını oku
20212223242526
27282930123
45678910