BAŞBAKAN ERSAN SANER TBMM DİLEKÇE KOMİSYONU HEYETİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER TBMM DİLEKÇE KOMİSYONU HEYETİNİ KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, KKTC’de temaslarda bulunanTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dilekçe Komisyonu Başkanı  AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır ve beraberindeki komisyon üyelerini  kabul etti. 

Başbakan Saner Kıbrıs görüşmelerinde iki üç nesil geçtiğini ve bir sonuca ulaşılamadığını, bir üç nesli daha BM’de federasyon görüşerek zamanın harcanamayacağını ifade etti.

Kıbrıs Türk halkının bir 53 yılı daha yoktur

Başbakan Ersan Saner, Cumhuriyet Meclisi Şeref salonunda AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dilekçe Komisyonu Başkanı Mihrimah Belma Satır ve komisyon üyelerini kabul etti.

Başbakan Ersan Saner, kabulde yaptığı konuşmada Komisyon Başkanı ve üyelerini KKTC’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, TBMM komitesinin deneyim ve tecrübelerini KKTC Cumhuriyet Meclisi’ndeki komiteler ile paylaşılmasının önemine işaret etti.

Her konuda bilgi ve paylaşımların sorunlara çözüm bulunmasında büyük önem ve yol gösterici olacağını kaydeden Başbakan Ersan Saner, KKTC’nin Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile sağlık açısından Dünya’daki diğer ülkeler ile mukayese edildiği zaman çok iyi durumda olduğunu, bunun ise ülke açısından ciddi bir artı oluşturduğunu söyledi.

Başbakan Ersan Saner, hükümet olarak şu anda ekonomik olarak neler yapılabilir konusunda bir çalışma başlattıklarını kaydederek, şöyle devam etti:

“2021 yılında Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile daha iyi duruma geleceğiz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ancak Türkiye Cumhuriyeti ile hareket ettiği zaman daha güçlüdür. Bunu her platformda ifade ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortaya koyduğumuz iki egemen eşit devlet statüsünde yola devam edeceğimizi ifade ettik. TC’nin bu konuda tamamen arkamızda durması bizi daha da güçlü kılmaktadır.”

Üç nesil daha BM sandalyeleri üzerinde zaman harcayamayız

Başbakan Ersan Saner, Kıbrıs Türk halkının bundan sonra kaybedecek 53 yılı daha olmadığını ifade ederek, Kıbrıs görüşmelerinde iki- üç nesil geçtiğini ve bir sonuca ulaşılamadığını, bir üç nesli daha BM sandalyeleri üzerinde federasyon görüşerek zamanın harcanamayacağını belirtti.

Son günlerde Filistin’de yaşanan zulmü de hatırlatan Başbakan Saner, özellikle KKTC'de bunun yaşanmamasının tek sebebinin Türkiye Cumhuriyeti’nin 1974 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasınından kaynaklanan garantörlük hakkını kullanarak adaya barışın temin edilmesini sağlaması olduğunu kaydetti.

1974’den sonra Kıbrıs’ta herhangi bir sorunun yaşanmadığını hatırlatan Başbakan Saner, esas sorunun 1963 ile 1974 yılları arasındaki Kıbrıslı Türklere yapılan zulmün bugün Filistin halkına yapıldığına dikkati çekerek “İşte bu anlamda Filistinlilerin de bir Anavatanı olsaydı öyle zulümlere hiçbir zaman maruz kalmazdı. Tüm Dünya’nın bu gerçekleri görerek Kıbrıs konusuna bir çözüm üretmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye her zaman sizlerin yanındadır

AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Mihrimah Belma Satır ise yaptığı konuşmasında, Dilekçe Komisyonu ile  çalışmalarını paylaşmak ve KKTC’ye olan bağlılık ve sevgilerini dile getirmek üzere heyet olarak adaya geldiklerini söyledi.

KKTC’deki gelişmeleri çok yakından takip etiklerini, Kıbrıs’ta yaşanan mağduriyet ve kısıtlamaları bildiklerini ifade eden Satır, “Her zaman Türkiye gerek askeri, siyasi, kültürel gerekse ekonomik olarak KKTC’nin yanında oldu. İki ayrı bağımsız devlet olarak Dünya üzerinde yaşaması için Türkiye Cumhuriyeti parlamenterlerinin görüşlerini de sizlere iletiyoruz” dedi.

Kabulde Komisyon Başkanı Satır Başbakan Ersan Saner’e TBMM Dilekçe Komisyonu çalışmalarını içeren bir  kitap da takdim etti.

Print
Yayınlanma tarihi: May 31, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
3112345
BAŞBAKAN ERSAN SANER,  GEÇİTKALE VE SERDARLI’YI ZİYARET ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, GEÇİTKALE VE SERDARLI’YI ZİYARET ETTİ

Başbakan Ersan Saner,  Geçitkale ve Serdarlı’ya giderek bölge halkıyla bir araya geldi, sorunları  dinledi.

Devamını oku
6
789
BAŞBAKAN ERSAN SANER KALEBURNU’NDA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER KALEBURNU’NDA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

KKTC ile Türkiye arasında imzalanan protokol çerçevesinde köy yollarının yapımına ilişkin ihale sonuçlandı.

Devamını oku
10
BAŞBAKAN ERSAN SANER, KILIÇDAROĞLU’NU KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, KILIÇDAROĞLU’NU KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, Türkiye Cumhuriyeti ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Devamını oku
11
BAŞBAKAN ERSAN SANER, YÖDAK BAŞKANI AVCI’YI KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, YÖDAK BAŞKANI AVCI’YI KABUL ETTİ

 Başbakan Ersan Saner, yüz yüze eğitim başlaması için aşılamanın gerekliliğine işaret ederek, Türkiye’den gelecek “ciddi miktarda” aşı sayesinde, aşılamanın hızlanacağını ve Eylül ayında yüz yüze eğitimin başlamasının önünün açılacağını söyledi.

Devamını oku
12
BAŞBAKAN ERSAN SANER, KIBRIS TÜRK TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ YETKİLİLERİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, KIBRIS TÜRK TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ YETKİLİLERİNİ KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, Covid-19’dan dolayı ülkedeki tüm sektörlerin sıkıntı yaşadığını ancak Hükümetin sıkıntılara çare üretmeye devam ettiğini kaydetti.

Devamını oku
13
14151617181920
2122232425
BAŞBAKAN ERSAN SANER, 3. SUAT GÜNSEL DEVLET İLKOKULU’NUN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER, 3. SUAT GÜNSEL DEVLET İLKOKULU’NUN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

Başbakan Saner, temel atma töreninin kendileri açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, KKTC’nin kıt imkanlarıyla çok ciddi atılımlar yaptığını, 1983 yılında Cumhuriyet’in kurulmasından itibaren çok önemli mesafe kat edilerek önemli bir noktaya gelindiğini ifade etti.

Devamını oku
2627
2829301234
567891011