BAŞBAKAN ERSAN SANER: “NÜFUSUNUN YÜZDE 50’SİNİN AŞILANDIĞINI GÖREN BİR BAŞBAKAN OLARAK ÜZÜLÜYORUM”

BAŞBAKAN ERSAN SANER: “NÜFUSUNUN YÜZDE 50’SİNİN AŞILANDIĞINI GÖREN BİR BAŞBAKAN OLARAK ÜZÜLÜYORUM”

“AŞILANMA ORANININ YÜZDE 50 CİVARINDA OLMASI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

BAŞBAKAN ERSAN SANER, KIBRIS TÜRK GAZETECİLER CEMİYETİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, nüfusun gerektirdiği miktarda aşıya sahip olup da, nüfusunun yüzde 50’sinin aşılandığını gören bir Başbakan olarak üzüldüğünü belirtti. Saner, dünyada birçok ülke aşıyla tanışmaz iken, KKTC’de vatandaşlara aşı seçenekleri sunulmasına rağmen aşılanma oranının yüzde 50 civarında olmasının kabul edilebilir olmadığını vurguladı.

Başbakan Saner, Reşat Akar başkanlığındaki yeni seçilen Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

AKAR

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Akar konuşmasında, olağan genel kurulun ardından oluşan yeni yönetim kurulu olarak temsili bir heyetle seçilen üyelerle birlikte Başbakan Saner’i ziyaret etmek istediklerini belirterek, kabulünden dolayı Başbakan Saner’e teşekkürlerini sundu.

Ülkede çok ciddi sorunlar ve sıkıntıların olduğunu dile getiren Akar, gazeteciler olarak sorunları yakından takip ettiklerini, halktan gelen tepkileri dinlediklerini söyledi. Bunun hükümet için de halk için de kolay bir süreç olmadığının farkında olduklarını ifade eden Akar, aşılama konusunun önemine vurgu yaptı.

“TOPLUMDA BİLİNCİ YERLEŞTİREMEDİĞİMİZİ GÖRÜYORUM”

Hükümetin bu konudaki çalışmalarını izlediklerini, olumlu gelişmeler gördüklerini özellikle Türkiye’den çok miktarda aşı sağlandığını ifade eden Reşat Akar, “Fakat toplumda bilinci yerleştiremediğimizi görüyorum. Güneyde aşılama oranı yüzde 85, bizde dün Sağlık Bakanlığı yüzde 53 açıkladı” şeklinde konuştu. Koronavirüs konusunda ciddi bir endişe yaşadıklarını anlatan Akar, yapabilecekleri bir görev varsa yardımcı olmaya hazır olduklarının altını çizdi.

“EN BÜYÜK SORUN KONTROLSÜZ MEDYA”

Sektörde ciddi sorunlar olduğuna da değinen Akar, “En büyük sorun kontrolsüz medya” dedi. Televizyonların Yayın Yüksek Kurulu’ndan izinli yayın yaptığına, devlete vergi ödediğine işaret eden Akar, son zamanlarda artış gösteren internet televizyonlarının kontrolsüz bir şekilde ilerlediğini kaydetti. Bu konuda yasal çalışma yapılması gerektiğine vurgu yapan Akar, internet gazeteciliği adı altında yürütülen yayınlarda da haberlerin kopya edilerek, kullanılmasının ciddi bir rahatsızlık olduğunu söyledi ve hükümetin bu konuda çalışma yapmasını istedi. Güney Kıbrıs basınını da yakından takip ettiklerini ifade eden Akar, benzer durumun orada yaşanmadığını kaydetti. Devlet önlem almazsa, bir süre sonra bu durumun kontrol edilemeyeceğinin altını çizen Akar, katkıya hazır olduklarını kaydetti.

Seçim sürecini de dikkate alarak, medyanın gerçeklere dayalı bir yayıncılık anlayışıyla görevini sürdürmesinin önemini belirten Akar, eksiklik ve yanlışlıkların kısa sürede düzelmesini temenni etti.

BAŞBAKAN ERSAN SANER

Başbakan Ersan Saner de, Gazeteciler Cemiyeti’nin ülkenin köklü kurumlarından bir tanesi olduğunu ifade ederek, basının dördüncü güç olarak görüldüğünü ve ülkenin etkili kalemlerinin cemiyetin üyesi olduğunu söyledi.

Doğru haberin yayılmasının gazetecilerin en büyük sorumluluğu olduğunu dile getiren Saner, doğru haberlerin yayınlanabilmesi için kendilerinin doğru bilgileri aktarma konusunda hiçbir tereddütlerini olmadığını kaydetti.

Eskiden bir haberin hazırlanıp, ertesi gün gazetede yayınlandığını anlatan Başbakan Saner, şu anda belki haber niteliği taşımayan bir olgunun, vatandaşın sosyal medyada paylaşmasıyla ülkenin gündemi haline geldiğini belirtti.

“YASAL ÇALIŞMALAR KONUSUNDA PAYDAŞLARIN ÖNERİLERİNİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Partisini temsilen Avrupa Konseyi’nde bulunduğu dönemde ABD’deki seçimlerde sosyal medyanın algıyı nasıl değiştirdiğini gördüğünü ve müdahale etme şansının ne kadar kısıtlı olduğunu bilen biri olduğunu dile getiren Başbakan Saner, “Ülkemizde bilişim yasasına paralel yapılması gereken düzenlemeler olması gerekir” dedi. Başbakan Saner, yasal çalışmalar konusunda Gazeteciler Cemiyeti’nin ve paydaşların önerilerini değerlendireceklerini ifade etti.

Koronavirüs pandemisinin ekonomik olarak tüm dünya ülkelerini etkilediğini yineleyen Saner, KKTC’de de ekonomik sıkıntıların mevcut olduğunu ancak Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle sıkıntıları diğer ülkelere göre daha hafif atlattıkları inancında olduğunu belirtti.

“AŞILAMA ÇALIŞMALARI HERKES TARAFINDAN DESTEKLENMELİ”

Sıkıntıları gidermek için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Başbakan Saner, ekonominin bir daha sekteye uğramaması için aşılama çalışmalarının herkes tarafından desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Sizlerin de bu konuya çok ciddi katkılar yapabileceğini düşünüyorum” dedi.

Nüfusun gerektirdiği miktarda aşıya sahip olup da, nüfusunun yüzde 50’sinin aşılandığını gören bir Başbakan olarak üzüldüğünü ifade eden Saner, dünyada birçok ülke aşıyla tanışmaz iken, KKTC’de vatandaşlara aşı seçenekleri sunulmasına rağmen oranın yüzde 50 civarında olmasının kabul edilebilir olmadığını vurguladı.

Adapass uygulamasının gelişmesiyle, bu konuda da başarılı olacaklarına inanç belirten Ersan Saner, geçtiğimiz günlerde alınan kararların aşılamanın artırılması için üretildiğini dile getirdi ve şunları kaydetti:

“Büyük resmi görmedik. Bir antijen testinin 21 günde veya bir PCR testinin 21 günde ücretli mi ücretsiz mi olacağını tartışmaya koyulduk. Basın kuruluşları doğru haberi yayınlayana kadar sosyal medyada olay gidebileceği noktaya kadar ulaşmıştı ama bizim hükümet olarak ortaya koyduğumuz duruş ve görmek istediğimiz tablo aşı miktarının artırılması… Önümüz kış aşılı insan sayımızın artmasıyla, gelebilecek hastalık risklerini minimize etmek, sağlık sistemine gelecek yükü azaltmak, yoğun bakıma yatacak hasta sayısını azaltmak… Hem ekonomik hem de sağlık açısından KKTC’de fark yaratmaktır bütün amacımız. Bu konuda sizden destek istediğimi özellikle belirtmek istiyorum.”

Başbakan Saner son olarak, Gazeteciler Cemiyeti’ne verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Print
Yayınlanma tarihi: Eyl 13, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Eylül 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
3031123
BAŞBAKAN ERSAN SANER, MÜSİAD KAYSERİ ŞUBESİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, MÜSİAD KAYSERİ ŞUBESİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi’nden bir heyeti kabul etti.

Devamını oku
45
67
BAŞBAKAN ERSAN SANER  BAKANLAR KURULU KARARLARINI AÇIKLADI

BAŞBAKAN ERSAN SANER BAKANLAR KURULU KARARLARINI AÇIKLADI

Bakanlar Kurulu, Girne’de “önceden Güven Yapı’ya kiralanan" araziyi "orman alanı" ilan etti. Kurul ayrıca Dr. Fazıl Küçük ile Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarlarının güvenlik sorununun hemen giderilmesi kararı aldı.

Devamını oku
8910
BAŞBAKAN ERSAN SANER GÜVERCİNLİK'TE HALKLA BİR ARAYA GELDİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER GÜVERCİNLİK'TE HALKLA BİR ARAYA GELDİ

Başbakan Ersan Saner, Güvercinlik köyünü ziyaretinde, bölge halkının bazı yolların iyileştirilmesi talebini yerinde bulup not ettiklerini belirterek, adece ana arterlerin değil köy yollarının da iyileştirilmesine öncelik verdiklerini söyledi.

Devamını oku
1112
BAŞBAKAN ERSAN SANER, TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ VE ÇAĞDAŞ KAMU ARAÇLARI İŞLETMECİLERİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ VE ÇAĞDAŞ KAMU ARAÇLARI İŞLETMECİLERİNİ KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği (KTTTB) Derneği Başkanı, Menteş Aytaç, Kıbrıs Türk Çağdaş Kamu Araçları İşletmecileri Derneği (KTÇKAİD) Kordinatörü Uğur Solyalı ve beraberlerindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

Devamını oku
1314
BAŞBAKAN ERSAN SANER GİRNE’DE OSMAN NEJAT KONUK ORTAOKULU AÇILIŞINA KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER GİRNE’DE OSMAN NEJAT KONUK ORTAOKULU AÇILIŞINA KATILDI

Genel Ortaöğretim ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesine bağlı okullarda, 2021-2022 eğitim öğretim yılına başlandı.

Devamını oku
1516171819
BASBAKAN ERSAN SANER  19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ NEDENİYLE TÜRKİYE MUHARİP GAZİLER  DERNEĞİ  ADANA ŞUBESİ ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ

BASBAKAN ERSAN SANER 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ NEDENİYLE TÜRKİYE MUHARİP GAZİLER DERNEĞİ ADANA ŞUBESİ ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ

 Başbakan Ersan Saner, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi üyeleriyle 75. Yıl Sanat Galerisi'nde bir araya geldi. 

Devamını oku
2021
BAŞBAKAN ERSAN SANER, TÜRKİYE’DEKİ TEMASLARININ ARDINDAN YURDA DÖNDÜ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, TÜRKİYE’DEKİ TEMASLARININ ARDINDAN YURDA DÖNDÜ

Başbakan Ersan Saner, temaslarına cumartesi günü Adana’da başladı. Adana’da sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelen  Başbakan Saner, Gaziler Günü nedeniyle Kıbrıs gazileriyle de görüştü.

Devamını oku
2223242526
27282930123
45678910