BAŞBAKAN ERSAN SANER, GEÇİŞE AÇILAN LOKMACI KAPISINI ZİYARET ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, GEÇİŞE AÇILAN LOKMACI KAPISINI ZİYARET ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER: “16 AYLIK BİR SÜREÇ SONUNDA KAPILARIN YENİDEN AÇILMASI HER İKİ TARAF İÇİN DE HAYIRLI OLACAKTIR”
 

Başbakan Ersan Saner, koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında Kıbrıs’taki iki kesim arasında bir yılı aşkın süredir geçişlere kapalı olan dokuz sınır kapısının bugün yeniden açılmasının ardından Lokmacı sınır kapısını ziyaret etti, incelemelerde bulundu. 
Başbakan Saner’e Lokmacı kapısını ziyaretinde Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve bazı yetkililer eşlik etti. 


 Başbakan Saner, Lefkoşa Polis Müdürü Hüseyin Kadir Çete’den Lokmacı kapısından geçişlerle ilgili bilgi aldı. Başbakan  Saner, ayrıca Lokmacı’da aynı saatlerde ziyaretlerde bulunan Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, HP milletvekilleri Ayşegül Baybars ve Gülşah Manavoğlu ile selamlaştı, kısa bir sohbette bulundu. Tatar, ziyareti sırasında, yabancı bir turist ile de sohbet etti.  
Başbakan Saner, Lokmacı kapısı önünde basına açıklamalarda bulundu.  Saner’in ziyaretine Rum basını da ilgi gösterdi. Ardından Başbakan  Saner, Arasta bölgesini gezerek, bölge esnafıyla sohbet etti.  
Lefkoşa Polis Müdürü Hüseyin Kadir Çete, bugün saat 11.00 sıraları itibarıyla Lokmacı geçiş kapısından 93 giriş ve 84 çıkış yapıldığını açıkladı. KKTC’ye Güney’den giriş yapan 93 kişinin, 12’sinin KKTC, 61’inin Kıbrıslı Rum ve 20’sinin diğer ülke vatandaşları olduğu, KKTC’den Güney’e geçen 84 kişinin, 41’inin KKTC, 36’sının Rum ve yedisinin de diğer ülke vatandaşı olduğu kaydedildi. 

 

BAŞBAKAN SANER: “16 AYLIK BİR SÜREÇ SONUNDA KAPILARIN YENİDEN AÇILMASI HER İKİ TARAF İÇİN DE HAYIRLI OLACAKTIR”


Başbakan Saner, Lokmacı kapısında yaptığı açıklamada, dünyayı saran Kovid-19 salgınından sonra geçtiğimiz yıl kapanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki geçiş kapılarının, hükümetin Cumhurbaşkanı Tatar ile istişare ederek aldığı kararlar ve İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin aldığı ortak kararlar ışığında bugünden itibaren yeniden açıldığını söyledi. 


Başbakan Saner, “16 aylık bir süreç ve bu sürecin sonunda kapıların yeniden açılması inanıyorum ki her iki taraf için de hayırlı olacaktır” dedi.


Başbakan Saner, Kovid-19 salgın sürecini KKTC’nin dünyadaki diğer ülkelere kıyasla çok daha iyi bir şekilde atlatıldığını ifade ederek, “Kovid-19 hastalığına yakalanan ve hayatını kaybeden insan sayımız diğer ülkelerle mukayese edemeyecek kadar azdır” dedi.


“TEK AMACIMIZ VAR; SAĞLIKTAKİ BAŞARIMIZI EKONOMİK OLARAK DA PEKİŞTİRMEK”


Başbakan Saner, KKTC sadece Güney Kıbrıs’tan geçişlerle değil, dünyanın her tarafından ciddi bir talep ile karşı karşıya olduğunu söyleyerek, “Bizler de hükümet olarak bu geçişlerin gerek Güney Kıbrıs ile gerekse eş zamanlı olarak tüm kapıların açılmasıyla gerekse Ercan Devlet Havalimanı’ndan turistlerin Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kriterler çerçevesinde adaya gelişlerine imkan yaratmış bulunmaktayız” dedi.  
Başbakan Saner, “Tüm bunlar ülke ekonomisinin bir an önce toparlanması ve bu Kovid-19 sürecini en kısa sürede atlatılması açısından bizler için çok önemlidir. Burada tek amacımız var; sağlıktaki başarımızı ekonomik olarak da pekiştirmek, bunun için canla başla çalışıyoruz” dedi. 


Başbakan Saner, “Bizim en büyük iki gelir kaynağımız; turizm ve yükseköğrenimden sağlanmaktadır. Yükseköğrenimde de bakan çok ciddi çalışmalar içerisindedir. Güz döneminde de yüksek sayıda öğrenci getirmek için çalışmalarımız paralel olarak devam etmektedir” diye konuştu. 


 

Print
Yayınlanma tarihi: Haz 4, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
3112345
BAŞBAKAN ERSAN SANER,  GEÇİTKALE VE SERDARLI’YI ZİYARET ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, GEÇİTKALE VE SERDARLI’YI ZİYARET ETTİ

Başbakan Ersan Saner,  Geçitkale ve Serdarlı’ya giderek bölge halkıyla bir araya geldi, sorunları  dinledi.

Devamını oku
6
789
BAŞBAKAN ERSAN SANER KALEBURNU’NDA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER KALEBURNU’NDA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

KKTC ile Türkiye arasında imzalanan protokol çerçevesinde köy yollarının yapımına ilişkin ihale sonuçlandı.

Devamını oku
10
BAŞBAKAN ERSAN SANER, KILIÇDAROĞLU’NU KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, KILIÇDAROĞLU’NU KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, Türkiye Cumhuriyeti ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Devamını oku
11
BAŞBAKAN ERSAN SANER, YÖDAK BAŞKANI AVCI’YI KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, YÖDAK BAŞKANI AVCI’YI KABUL ETTİ

 Başbakan Ersan Saner, yüz yüze eğitim başlaması için aşılamanın gerekliliğine işaret ederek, Türkiye’den gelecek “ciddi miktarda” aşı sayesinde, aşılamanın hızlanacağını ve Eylül ayında yüz yüze eğitimin başlamasının önünün açılacağını söyledi.

Devamını oku
12
BAŞBAKAN ERSAN SANER, KIBRIS TÜRK TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ YETKİLİLERİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, KIBRIS TÜRK TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ YETKİLİLERİNİ KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, Covid-19’dan dolayı ülkedeki tüm sektörlerin sıkıntı yaşadığını ancak Hükümetin sıkıntılara çare üretmeye devam ettiğini kaydetti.

Devamını oku
13
14151617181920
2122232425
BAŞBAKAN ERSAN SANER, 3. SUAT GÜNSEL DEVLET İLKOKULU’NUN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER, 3. SUAT GÜNSEL DEVLET İLKOKULU’NUN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

Başbakan Saner, temel atma töreninin kendileri açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, KKTC’nin kıt imkanlarıyla çok ciddi atılımlar yaptığını, 1983 yılında Cumhuriyet’in kurulmasından itibaren çok önemli mesafe kat edilerek önemli bir noktaya gelindiğini ifade etti.

Devamını oku
2627
2829301234
567891011