BAŞBAKAN ERSAN SANER, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI DOLAYISI İLE MESAJ YAYIMLADI

BAŞBAKAN ERSAN SANER, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI DOLAYISI İLE MESAJ YAYIMLADI

“ATATÜRKÇÜLÜK EGEMENLİĞE SAHİP ÇIKMAYI GEREKTİRİR”

“BİZ, KIBRIS TÜRK HALKI EGEMEN EŞİTLİĞİNİN KABUL EDİLMEDİĞİ HİÇ BİR GÖRÜŞME SÜRECİNE GİRMEYECEĞİZ”

“CUMHURİYETE, HÜRRİYETE, BAĞIMSIZLIK VE MİLLİ EGEMENLİĞE SAHİP ÇIKAN HALKIMIZ İLE EN BÜYÜK HAZİNEMİZ ÇOCUKLARIMIZIN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN”

Başbakan Ersan Saner, federasyon görüşmelerinin Kıbrıs Türk halkının egemenliğini, güvenliğini ortadan kaldırmaya, Kıbrıs Türk halkını Türkiye’den koparmaya yönelik bir sürece dönüştüğünün farkındalığı ile artık Kıbrıs konusunda egemen eşitliğin kabul edilmediği bir müzakere dönemi başlamasına izin vermeyeceklerini söyledi. Başbakan Saner, “Biz, Kıbrıs Türk Halkının egemen eşitliğinin kabul edilmediği hiçbir görüşme sürecine ne Cenevre’de ne de başka bir yerde girmeyeceğiz” dedi.

Başbakan Ersan Saner, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Türk milletinin emperyalizmin zincirlerini kırmak için başlattığı ve başardığı kurtuluş savaşının en önemli olaylardan biri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920’de çalışmaya başlamasıdır.

Büyük Önder, eşsiz asker ve Devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk, millet egemenliği yansımadığı bir kurtuluş mücadelesinin başarılı olamayacağının bilinci ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurarak, yurdun her köşesinden ve halkın her kesiminden insanları toplantıya çağırmıştı.

Dolayısı ile 23 Nisan 1920, milletin egemenliği demektir. 23 Nisan, Halkın iradesidir. 23 Nisan 1920, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun müjdelenmesi demektir. Atatürk, işte bu önemli günü çok sevdiği, güvendiği çocuklara hediye etmiştir.

Bizler, 101 yıl sonra, 23 Nisan’ı o günlerin heyecanı ile kutluyoruz.

Maalesef bu yıl da hala tüm dünyayı ve bizi etkisi altına altında tutan korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle yine çeşitli kısıtlamalar ve kurallara bağlı olarak 23 Nisan’ı kutluyoruz ama bu coşkumuzdan bir nebze olsun eksiltmiyor.

Neden? Çünkü bizler, ulusal egemenliğin ne denli önemli olduğunun farkındayız. Egemenliğe sahip çıkmanın bağımsızlığa, özgürlüğe ve demokrasiye sahip çıkmak olduğunun idraki içindeyiz. Atatürkçülüğün egemenliğe sahip çıkmayı gerektirdiğinin bilincindeyiz. Atatürk’ün izinden giderek Anavatan Türkiye’nin büyük desteği ile var oluş ve özgürlük mücadelesini başarı ile veren, 20 Temmuz 1974’teki Kıbrıs Barış Harekatı’nın bizlere sağladığı coğrafyada bağımsızlığını ilan eden, Devletini kuran Kıbrıs Türk Halkı olarak, bugün, hala, egemenliğimize göz dikenler olduğunu duyuyoruz, görüyoruz.

O nedenledir ki federasyon görüşmelerinin bizim egemenliğimizi, güvenliğimizi ortadan kaldırmaya, bizi Türkiye’den koparmaya yönelik bir sürece dönüştüğünün farkındalığı ile artık Kıbrıs konusunda egemen eşitliğimizin kabul edilmediği bir müzakere dönemi başlamasına izin vermeyeceğimizi tüm dünyaya ilan etmiş bulunuyoruz.

Kesinlikle kararlıyız: Biz, Kıbrıs Türk Halkının egemen eşitliğinin kabul edilmediği hiçbir görüşme sürecine ne Cenevre’de ne de başka bir yerde girmeyeceğiz.”

“ÇOCUKLAR GÜÇLÜ KOLLAR”

Çocukların devletin, halkın, milletin umut tomurcukları, güneşli, özgür, aydınlık yarınlarını  kucaklayan güçlü kolları olduğuna işaret eden Başbakan Ersan Saner, bu bakımdan çocukların sağlıklı, çağdaş donanımlı, eğitimli ve mutlu bireyler olarak hayata devam etmelerinin en büyük arzuları olduğunu vurguladı. Başbakan Saner şöyle devam etti:

“Hedefimiz sizleri özgürce düşünen, inisiyatif alabilen, sorgulayan, kendi toplumunun ve evrensel anlayışın doğrularından haberdar olan, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirebilmektir.

Bunu başarabildiğimiz takdirde bugünün çocukları, yarının gençleri olarak sizler ülkemizin sadece zenginliği değil, dinamizminin ve değişim potansiyelinin kaynağı olacaksınız.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tanınmış, müreffeh bir Devlet konumuna omuzlarınızda yükselerek ulaşacaktır.

Bu hedefe ulaşmanız için bizler üzerimize düşen görevleri bugüne kadar layıkıyla yapmaya çalıştık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

Bu duygularla siz çocuklarımıza armağan edilen ve mili iradenin her şeyin önünde olduğunun ifade edildiği bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, aziz şehit ve gazilerimizi, minnet ve şükranla anıyor, dünyanın bütün çocuklarına barış ve mutluluk getirmesi temennisiyle hepinizi kucaklıyorum.

Cumhuriyete, hürriyete, bağımsızlık ve milli egemenliğe sahip çıkan halkımız ile en büyük hazinemiz çocuklarımızın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.”

Print
Yayınlanma tarihi: Nis 22, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları, Mesajlar,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
3112345
BAŞBAKAN ERSAN SANER,  GEÇİTKALE VE SERDARLI’YI ZİYARET ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, GEÇİTKALE VE SERDARLI’YI ZİYARET ETTİ

Başbakan Ersan Saner,  Geçitkale ve Serdarlı’ya giderek bölge halkıyla bir araya geldi, sorunları  dinledi.

Devamını oku
6
789
BAŞBAKAN ERSAN SANER KALEBURNU’NDA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER KALEBURNU’NDA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

KKTC ile Türkiye arasında imzalanan protokol çerçevesinde köy yollarının yapımına ilişkin ihale sonuçlandı.

Devamını oku
10
BAŞBAKAN ERSAN SANER, KILIÇDAROĞLU’NU KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, KILIÇDAROĞLU’NU KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, Türkiye Cumhuriyeti ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Devamını oku
11
BAŞBAKAN ERSAN SANER, YÖDAK BAŞKANI AVCI’YI KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, YÖDAK BAŞKANI AVCI’YI KABUL ETTİ

 Başbakan Ersan Saner, yüz yüze eğitim başlaması için aşılamanın gerekliliğine işaret ederek, Türkiye’den gelecek “ciddi miktarda” aşı sayesinde, aşılamanın hızlanacağını ve Eylül ayında yüz yüze eğitimin başlamasının önünün açılacağını söyledi.

Devamını oku
12
BAŞBAKAN ERSAN SANER, KIBRIS TÜRK TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ YETKİLİLERİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, KIBRIS TÜRK TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ YETKİLİLERİNİ KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, Covid-19’dan dolayı ülkedeki tüm sektörlerin sıkıntı yaşadığını ancak Hükümetin sıkıntılara çare üretmeye devam ettiğini kaydetti.

Devamını oku
13
14151617181920
2122232425
BAŞBAKAN ERSAN SANER, 3. SUAT GÜNSEL DEVLET İLKOKULU’NUN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER, 3. SUAT GÜNSEL DEVLET İLKOKULU’NUN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

Başbakan Saner, temel atma töreninin kendileri açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, KKTC’nin kıt imkanlarıyla çok ciddi atılımlar yaptığını, 1983 yılında Cumhuriyet’in kurulmasından itibaren çok önemli mesafe kat edilerek önemli bir noktaya gelindiğini ifade etti.

Devamını oku
2627
2829301234
567891011