BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU İLE OKTAY ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU İLE OKTAY ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

“KKTC-TC 2022 YILI İKTİSADİ VE MALİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ” İMZALANDI

SUCUOĞLU İLE OKTAY ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

 

2022'DE TÜRKİYE'DEN KKTC'YE 4 MİLYAR 250 MİLYON TL KAYNAK

 

BAŞBAKAN SUCUOĞLU: “PROTOKOL İLE KIBRIS TÜRK HALKININ DAHA RAHAT NEFES ALABİLMESİ İÇİN GEREKLİ İMKANLAR SAĞLANMIŞTIR”

 

“BU İMKANLARLA ÜLKEMİZ, DEVAM ETMEKTE OLAN EKONOMİK REFORMLAR VE ALTYAPI PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN ÇALIŞMALARINA ETKİN BİR ŞEKİLDE DEVAM EDECEKTİR”

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında “2022 Yılı İktisadi ve Mali İş Birliği Protokolü” Ankara’da imzalandı.

 

Protokolle, Türkiye'den KKTC'ye ağırlıkla hibe ve bir kısmı da kredi olarak 2022 yılı için 4 milyar 250 milyon TL kaynak aktarılması öngörülüyor. 

 

Protokole, Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay imza koydu.

 

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin sürdürülebilir bir yapıya kavuşması ve kendi ayakları üzerinde devam etmesi amacıyla 2022 yılı için imzalanan protokolle; “Kıbrıs Türk halkının daha rahat nefes alabilmesi için gerekli imkanların sağlandığını” söyledi.

 

Başbakan Sucuoğlu, “Bu imkanlarla ülkemiz, devam etmekte olan ekonomik reformlar ve altyapı projelerini hayata geçirmek için çalışmalarına etkin bir şekilde devam edecektir” dedi.

 

Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde iki saatten fazla süren görüşme ve protokolün imzalanması sonrası Başbakan Sucuoğlu ile Oktay ortak basın toplantısı düzenledi.

 

“ANAVATAN KIBRIS TÜRK HALKINA KATKI VE DESTEĞİNİ HİÇBİR ZAMAN ESİRGEMEDİ”

 

Başbakan Faiz Sucuoğlu, basın toplantısında Oktay’ın ardından söz aldı. Sucuoğlu, Ankara’ya Oktay’ın davetlisi olarak 2022 Yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolünü görüşmek ve imzalamak amacıyla geldiklerini söyledi.

 

Başbakan Sucuoğlu, dünyada yaşanan ekonomik kriz ve pandeminin, KKTC’yi de olumsuz etkilediğini, ekonominin daraldığını, mali gelirlerin azaldığını söyledi. Bu zor dönemde geçmişte olduğu gibi Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman yanlarında olduğunu ifade eden Başbakan Sucuoğlu, Kıbrıs Türk halkına katkı ve desteğini hiçbir zaman esirgemediğini vurguladı.

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yardımcısı Fuat Oktay ile protokolün hazırlanmasına katkı koyan tüm yetkililere teşekkür ve şükranlarını ileten Başbakan Sucuoğlu, şöyle devam etti:

 

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin sürdürülebilir bir yapıya kavuşması ve kendi ayakları üzerinde devam etmesi amacıyla geçmişte her yıl olduğu gibi bu yıl da 2022 yılı için imzalanan Protokol ile Kıbrıs Türk halkının daha rahat nefes alabilmesi için gerekli imkanlar sağlanmıştır. Bu imkanlarla ülkemiz, devam etmekte olan ekonomik reformlar ve altyapı projelerini hayata geçirmek için çalışmalarına etkin bir şekilde devam edecektir.

 

Hükümetimiz, göreve başlamasının üzerinden 45 günlük bir süre geçmesine rağmen, ülkede yaşanan tüm ekonomik olumsuzluklara karşın, gerek yasa çalışmaları gerekse alınacak ivedi tedbirler konusunda önemli adımlar atmıştır.

 

6 AY İÇİNDE SICAK PARA AKIŞINDA ÖNEMLİ MESAFE KAYDEDİLECEK

 

Anavatanımız’dan aldığımız destekle önümüzdeki günlerde ekonomimizin düze çıkması amacıyla gerekli düzenlemeler süratle tamamlanacaktır. Altı aylık bir süre içerisinde gerekli çalışmalar tamamlanıp, kendi iç gelirlerimiz ile sıcak para akışında önemli bir mesafe kaydedileceğine inancımız tamdır. Bu vesileyle Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine bir kez daha teşekkürlerimizi sunar, hayırlı Ramazanlar dilerim.”

 

 

 

Print
Yayınlanma tarihi: Nis 14, 2022,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mayıs 2022»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2526272829
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU BAŞBAKANLIK PERSONELİNİN RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU BAŞBAKANLIK PERSONELİNİN RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu Başbakanlık binasındaki personelin tek tek bayramını kutladı ve hayırlı, sağlıklı, esenlik dolu,  nice bayramlar dileğinde bulundu. 

Devamını oku
301
2345678
9101112131415
1617
BAŞBAKAN DT. ÜNAL ÜSTEL TÜRKİYE CUMHURİYETİ DARPHANE VE DAMGA MATBAASI GENEL MÜDÜRÜ ABDULLAH YASİR ŞAHİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN DT. ÜNAL ÜSTEL TÜRKİYE CUMHURİYETİ DARPHANE VE DAMGA MATBAASI GENEL MÜDÜRÜ ABDULLAH YASİR ŞAHİNİ KABUL ETTİ

Başbakan Dt. Ünal Üstel:

“Pasaport ve kimliklerde yaşanacak çip sorununu Türkiye ile birlikte çözüyoruz”

Devamını oku
1819202122
2324
BAŞBAKAN DT. ÜNAL ÜSTEL PENÇE - KİLİT HAREKATINDA ŞEHİT DÜŞEN VE YARALANAN MEHMETÇİK İÇİN MESAJ YAYIMLADI

BAŞBAKAN DT. ÜNAL ÜSTEL PENÇE - KİLİT HAREKATINDA ŞEHİT DÜŞEN VE YARALANAN MEHMETÇİK İÇİN MESAJ YAYIMLADI

Kıbrıs Türk Halkı olarak, terörle mücadele uğruna bu elim hadisede hayatını kaybedenlerin acısını Anavatan Türkiye ile yürekten paylaşıyoruz

Devamını oku
2526272829
303112345