BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL VE MÜTAHİTLER BİRLİĞİ BAŞKANI GÜRCAFER SOSYAL KONUT YAPILMASINA İLİŞKİN PROTOKOL İMZALADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL VE MÜTAHİTLER BİRLİĞİ BAŞKANI GÜRCAFER SOSYAL KONUT YAPILMASINA İLİŞKİN PROTOKOL İMZALADI

Hükümetimiz halkımızın ihtiyaç duyduğu büyük projeleri hayata geçirmek için, ülkemizin yıllardır birikmiş sorunlarının aşılması için gerekli olan yapısal reformları tamamlamak için, ve içinden geçmekte olduğumuz zorlu ekonomik koşullardan dolayı halkımızın yaşadığı sıkıntıların azaltılması için tam 1 yıldır çok ciddi çalışmalar yapmakta ve ihtiyaç duyulan tüm adımları büyük bir cesaretle atmaya devam etmektedir.

Hükümetimiz kurulduğu günden beri sadece laf üretmemekte, aynı zamanda iş yapmaktadır. Hükümetimizin birinci yılı için düzenlediğimiz basın toplantısında ön duyurularını yaptığımız ve bugün şekillendirdiğimiz yeni projelerimizi, hedeflerimizi ve müjdelerimizi halkımızla paylaşmaktan büyük bir heyecan duymaktayım.

1- Müteahhitler Birliği ile bugün imzaladığımız protokol kapsamında ülkemizin tüm bölgelerinde Toplu Sosyal Konut Yapım Seferberliği’ni başlatıyoruz. Tamamlanan projelerle 3 yıllık bir süre içerisinde binlerce gencimizi ev sahibi yapıyoruz.

2- Döviz kurlarında yaşanan artış dolayısıyla döviz kredisi taksitlerini ödemekte zorluk yaşayan vatandaşlarımızın borçlarının yeniden yapılandırılması ve taksit tutarlarının düşürülmesine yönelik Merkez Bankası’na gerekli talimatları vermiş durumdayız. Bu kapsamda olan vatandaşlarımız bankalarına başvurarak getirmiş olduğumuz bu haktan yararlanmayı talep edebilirler.

3- Söz verdiğimiz gibi; İhtiyat Sandığı’nda birikimi olan 200 bin 600 kişiye açıkladığımız %20 kar payı tahakkuk ettirilmiş ve dağıtılmıştır.

4- Meclis Gündeminde olan Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar (Değişiklik) ve Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasaları ile prim borçlarında Af yapılmıştır.Kendi nam ve hesabına çalışanlar ile işverenler kendilerinin ve çalıştırdıkları sigortalıların prim borçlarını ödeyebileceklerdir.

5- ilk kez ev sahibi olacak ve KKTC sınırları içerisinde kendisi, eşi ve 18 yaş altı çocukları adına kayıtlı evi bulunmayan ve son 1 yıl içerisinde adına kayıtlı bir konut devredilmemiş olan, hane geliri 85 bin Türk Lirası’nın altında olan, 18 yaş üstü sosyal sigortalar ve kamu kurum ve kuruluşlarında aktif kaydı bulunan ve başvuru tarihinden önceki son 6 ay süresince prim yatırımı yapılmış olan KKTC vatandaşlarına 1.2 milyon TL’ye kadar aylık %1 yani yıllık %12 faizle, faiz dışında herhangi bir komisyon, vergi veya masraf alınmadan kredi vermeye başlıyoruz. İlk etapta toplam 300 milyon Türk Lirası olarak planlanan kredi paketimiz gelen taleplere göre yeniden düzenlenebilecektir.


6- Oturduğu konutun depreme dayanıklı olmadığı için yıkıp yeniden yapılacak konutlara özel aylık %1 faizli ve 10 yıl vadeli “Depreme Karşı Dayanıklı Evler Kredisi”ni vermeye başlıyoruz.

7- Engelli Haftası’nda açıklamış olduğumuz ve engellilerimize desteği lafta bırakmadığımız, kamuya 50 engelli istihdamı yapılması işlemlerini tamamlamış durumdayız. İstihdamları seçim yasaklarının hemen ardından yapmaya başlıyoruz.

8- Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na borcu bulunan tüketicilerin borçlarını ödeyebilmeleri ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun tahsil etmekte zorlandığı alacaklarını tahsil edebilmeleri için bir kararnameyi çıkarmış durumdayız. Buna göre;

Kıb-Tek’e borcu bulunan tüketicilerin borçlarını peşin olarak ödemeleri durumunda faizlerinin %80’ini siliyoruz.

Kıb-Tek’e borcu bulunan tüketicilerin borçlarını 30 ay taksitle ödemeleri durumunda borç faizlerinin %50’sini siliyoruz.
Sayaçların yanlış bağlanması, eksik okuma, yanlış okuma, yanlış ücretlendirme gibi konulardan kaynaklanan ihtilaflı borçların tüm gecikme zamlarını siliyoruz ve 10 yıl taksitlendirme hakkı getirerek borçları yapılandırıyoruz.

Kurum ve kuruluşlar ile belediyelerin su motorlarına ait sayaçların borçlarının gecikme zamlarının %90’ını siliyoruz ve 10 yıl taksitlendirme hakkı getirerek borçları yapılandırıyoruz.
Uzun süredir davalık olan, tahsili mümkün görünmeyen bakiye borçların gecikme zamlarını siliyoruz siliyoruz ve 10 yıl taksitlendirme hakkı getirerek borçları yapılandırıyoruz. Hayırlı Uğurlu Olsun.

 
 
Print
Yayınlanma tarihi: May 24, 2023,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2728
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL  AZERBAYCAN CUMHURİYETİ’NİN CUMHURİYET BAYRAMI NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL AZERBAYCAN CUMHURİYETİ’NİN CUMHURİYET BAYRAMI NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

Azerbaycan'ın bağımsızlığının 106. yıldönümü olan 28 Mayıs vesilesiyle, Azerbaycan halkını en içten dileklerimle kutluyorum.

Devamını oku
29
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ'Nİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ'Nİ KABUL ETTİ

Başbakan Ünal Üstel “Hükümet olarak görevimiz hem üretimi desteklemek hem tüketiciyi desteklemek”

Devamını oku
30311
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL 1 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL 1 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Başbakan Ünal Üstel "Hükümet olarak, çocuklarımızın haklarını korumak ve onlara daha güzel bir gelecek sunmak için çalışıyoruz"

Devamını oku
2
345
2024 İKTİSADİ VE MALİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

2024 İKTİSADİ VE MALİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL "TARİHİN EN BÜYÜK PROTOKOLÜ"

Devamını oku
6789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567