BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL VE BERABERİNDEKİ HEYET ADIYAMAN VALİLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL VE BERABERİNDEKİ HEYET ADIYAMAN VALİLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

Başbakan Ünal Üstel, Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Başkanı Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ,Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, milletvekilleri Talip Atalay, Hüseyin Çavuş, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu ve beraberindeki heyetle Adıyaman'da temaslarda bulunuyor.

Başbakan Ünal Üstel ve beraberindeki heyet Adıyaman Havalimanında Kordinatör Vali Ali Mantı ,Polis Müdürü İbrahim Ergüder ile KKTC Gaziantep Konsolosu Fatma Mallıdağ Demirel tarafından karşılandı.

Havalimanı’ndan direk Valiliğe geçen Üstel, Adıyaman Valisi ile birlikte Basın mensuplarına açıklamalar bulundu.

Başbakan Ünal Üstel yaptığı açıklamada; “Asrın felaketinde binlerce canımızı kaybettik, Türkiye Cumhuriyeti’nin acısı ile aynı acıları yaşıyoruz. Çocuklarımız Adıyaman'a bir yarışma için gelmişlerdi, güzel bir galibiyet aldılar fakat kaldıkları otelde depreme yakalanarak hayatlarını kaybettiler. Acımız ortak ve acımız büyük, çocuklarımızın hayatlarını kaybettiği otel ile ilgili başlatılan hukuki süreci yakından takip etmek için ikinci kez Adıyaman'a geldik.” dedi.

KKTC hükümeti olarak depremin ilk anında özel bir ekip kurarak Adıyaman'a intikalini sağladıklarını hatırlatan Üstel; Adıyaman’a gelir gelmez, kurtarma çalışmalarına başladık yapılan zorlu çalışmalar sonunda üzücü şekilde yavrularımızın bedenlerine ulaşabildik. Bugün Adıyaman'a geliş nedenimiz kurtarma çalışmalarında ilk günden beridir görev yapan arkadaşlarımızın gördükleri ve yaşadıkları olayları tekrardan Savcılığa ifadelerini vererek İsias Otelde ki davanın süratli şekilde sonuçlanması için gerekli çalışmaları hızlandırarak adaletin yerine gelmesini sağlamaktır" Dedi.

Hayatlarını kaybeden çocuklarımız ile ilgili kusuru bulunanların hukuki takipçisi olmaya da devam edeceklerini vurgulayan Üstel, bu dava sadece ailelerin değil tüm KKTC halkının ortak davasıdır" şeklinde konuştu.

 
 
Print
Yayınlanma tarihi: May 25, 2023,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789