BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL MECLİS'TE KONUŞTU

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL MECLİS'TE KONUŞTU

“T izinlerine ilişkin yasa ve tüzük yeniden şekillenecek… İzinler askıya alındı”

 

Başbakan Ünal Üstel, Cumhuriyet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, bakanlıkların yasalarını güncellemek üzere çalışmalar yaptıklarını, bu yasaların ülkenin geleceğini şekillendireceğini söyledi.

Başbakan Üstel, T izinlerinin KKTC’nin ilan edildiği günden beri aynı yasayla verildiğini, günümüzde koşulların değiştiğini, yasa ve tüzüğünün yeniden şekillenmesi gerektiğini ifade ederek, bu nedenle izinlerin askıya alındığını, iptali için komitenin çalıştığını belirtti.

 

Başbakan Üstel: "T izinleri iptal ediliyor"

Arıklı'dan sonra kürsüye geln Başbakan Ünal Üstel, ülkede kısa vadeli hükümetler kurulduğundan çağdaş yasal düzenlemelerin yapılamadığını, yasaların güncellenmesi gerektiğini belirtti.

Bakanlıkların yasalarını güncellemek üzere çalışmalar yaptıklarını, bu yasaların ülkenin geleceğini şekillendireceğini dile getiren Başbakan Üstel, T izinlerinin KKTC’nin ilan edildiği günden beri aynı yasayla verildiğini, koşulların değiştiğini, yasa ve tüzüğünün yeniden şekillenmesi gerektiğini, bu nedenle izinlerin askıya alındığını, iptali için komitenin çalıştığını, buna yönelik tebligat yapılmayacağını kaydetti.

Başsavcılıkla istişare edildiğini, görüşler alındıktan sonra gerekçeleriyle birlikte iptal edileceğini söyleyen Başbakan Üstel, yasa ve tüzüğün güncelleneceğini ifade etti.

Hangi kurumun hangi bakanlıklar altında olacağına dair de çalışma yapıldığını belirten Başbakan Üstel, yönetim kurullarına verilen yetkilere değindi.

Başbakan Üstel, piyasayı düzenleyen kurumlara atanacak kişilerin kriterlerinin yeniden gözden geçirileceğini kaydetti.

Başbakan Üstel, emekli olup aynı kurumda çalışan kişiler bulunduğunu, bunların maliyet unsuru oluşturduğunu, bu konuların Bakanlar Kurulu’nda görüşüldüğünü, çalışmaların süratle tamamlanacağını ve kurumların yapısının daha etkin ve işlevsel hale getirileceğini ifade etti.

 

Print
Yayınlanma tarihi: Oca 22, 2024,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler: