BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL MİLLİ MÜCADELE VAKFI’NI KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL  MİLLİ MÜCADELE VAKFI’NI KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, MİLLİ MÜCADELE VAKFI’NI KABUL ETTİ

 

“ KIBRIS’TA BİR ANLAŞMA, ANCAK EGEMEN EŞİTLİĞİMİZİN KABULÜ İLE MÜMKÜNDÜR” 

 

Başbakan Ünal Üstel, Milli Mücadele Vakfı Başkanı Aziz Gülbahar ile vakıf yönetim kurulunu, Başbakanlık Şeref salonunda kabul etti. 

 

Başbakan Ünal Üstel’e Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu da eşlik etti.

Başbakan Ünal Üstel, Milli Mücadele Vakfı’nın faaliyete geçmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek, vakfın milli davaya destek vermesinin, milli şuurun daha da gelişmesine büyük katkısı olacağına inandıklarını vurguladı.

 

Başbakan Ünal Üstel, “Kıbrıs Türk’ünün 1950’lerde başlayan varoluş mücadelesi, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı ile Ada’ya barışı getirmesiyle noktalandı. Bugüne kadar gerçekleşen müzakere süreçlerinin sonunda Rum zihniyetinin değişmediğini maalesef gördük. Bundan dolayıdır ki 2020 yılına kadar gelinen süreç içerisinde bir arpa boyu yol alamadık. Bizler Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’ın masaya koyduğu ve Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin destek verdiği egemen eşitlik ve uluslararası statümüzün tesciline yönelik yeni modele sonuna kadar destek vereceğiz. Bu düşüncemizi her gittiğimiz platformda da savunmaktayız. Ben inanıyorum ki Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkemize ve dünyada yaptığı çağrılarla her geçen gün devletimiz daha da güçlenmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti artık üçüncü devletler tarafından protokolle karşılanmaktadır. Kardeş ülkemiz Azerbaycan ile de bağlarımız her geçen gün daha da ileriye gitmektedir” dedi. 

Milli Mücadele Vakfı Başkanı Aziz Gülbahar da vakıfla ilgili bilgi veriken, ana hedefin, Anavatan Türkiye ile birlikte belirlenen Milli Kıbrıs politikasını desteklemek, milli şuur ve milli değerlere sahip çıkmak olduğunu söyledi.

 

Gülbahar, “ Vakfımız, yeni mütevelli heyeti ve yeni yönetim kurulu ile yeniden yoğun bir faaliyet sürecine girmiş bulunmaktadır. İki devletli bir Kıbrıs anlaşması için görüşmeler başlayacaksa bile, geçmişte yaşadığımız bazı olumsuzlukların bir daha yaşanmaması adına, öncesinde bazı güvenceler alınması gerektiği taraftarıyız” dedi.

Print
Yayınlanma tarihi: May 24, 2024,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2728
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL  AZERBAYCAN CUMHURİYETİ’NİN CUMHURİYET BAYRAMI NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL AZERBAYCAN CUMHURİYETİ’NİN CUMHURİYET BAYRAMI NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

Azerbaycan'ın bağımsızlığının 106. yıldönümü olan 28 Mayıs vesilesiyle, Azerbaycan halkını en içten dileklerimle kutluyorum.

Devamını oku
29
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ'Nİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ'Nİ KABUL ETTİ

Başbakan Ünal Üstel “Hükümet olarak görevimiz hem üretimi desteklemek hem tüketiciyi desteklemek”

Devamını oku
30311
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL 1 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL 1 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Başbakan Ünal Üstel "Hükümet olarak, çocuklarımızın haklarını korumak ve onlara daha güzel bir gelecek sunmak için çalışıyoruz"

Devamını oku
2
345
2024 İKTİSADİ VE MALİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

2024 İKTİSADİ VE MALİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL "TARİHİN EN BÜYÜK PROTOKOLÜ"

Devamını oku
6789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567