BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, ESKİ TBMM BAŞKANI ROF. DR. MUSTAFA ŞENTOP’U KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, ESKİ TBMM BAŞKANI ROF. DR. MUSTAFA ŞENTOP’U KABUL ETTİ

 

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, ESKİ TBMM BAŞKANI ROF. DR. MUSTAFA ŞENTOP’U KABUL ETTİ

“YAVAŞ YAVAŞ DÜNYAYA KENDİMİZİ KABUL ETTİRECEĞİZ”

Başbakan Ünal Üstel, bir dizi temaslarda bulunmak üzere adamızda bulunan eski TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ile beraberindeki heyeti kabul etti.
Başbakan Ünal Üstel kabulde yaptığı konuşmada, Mustafa Şentop ile beraberindeki heyeti KKTC’de görmekten dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti. Üstel: “KKTC’nin dünyayla kucaklaşması ve dünyada tanınması için Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti her türlü çabayı ortaya koymaktadır. Türkiye Cumhuriyeti hiçbir zaman emeğini bizlerden esirgememiştir. Biz bugün KKTC’yi kurduysak ve bu topraklarda özgürce yaşayabiliyorsak bu Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti sayesindedir. Çünkü karşımızdaki Rum zihniyeti 1950 yılında ne ise şimdide aynıdır. 1974 Mutlu Barış Harekatı ile Kıbrıs Türk Halkı özgürlüğüne kavuşmuş, devletini kurmuş ve her ne kadar ambargolar ve izolasyonlar altında olsa bile Anavatanımızla yaptığımız işbirliği protokolleri ile dünyaya bakan penceremizi açıyoruz. Şimdi de yanı başımızda, Filistin'de yaşanan soykırıma sesini çıkaran da sadece Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkan’ı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Tüm dünya İsrail’in Filistin’e yaptıklarına susarken, bir tek Türkiye Cumhuriyeti bu olaya karşı durarak fikrini belirtmektedir. Bizler de Filistin’in şu an yaşadığı süreçten geçerek bugünlere gelmiş bir toplumuz. Fakat bizim Filistin’den bir farkımız var. Bizim yanımızda Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti var..." ifadelerini kullandı.
Ne kadar KKTC uluslararası platformlarda görmezden gelinse de bile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan sayesinde birçok engelin aşıldığına dikkat çeken Başbakan Ünal Üstel, “Gerek Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olmamız, gerekse bu üyelik sayesinde ilk defa Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar ile birlikte yaptığımız Azerbaycan ziyaretinde ilk defa devlet protokolüyle karşılandık. Ulusal davada hedeflediğimiz noktaya Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte ulaşacağız. Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile her platformda en üst düzeyde ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Bundan sonraki süreçte de Anavatanımızın desteği ile uygulanan ambargoları yıkacak, dünyaya açılacak ve yavaş yavaş dünyaya kendimizi kabul ettireceğiz” dedi.

Eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop da kabulde bir konuşma gerçekleştirerek, “KKTC bizim için özeldir. Bundan dolayı Makedonya’ya yaptığımız ziyaretin ardından ikinci ziyaretimizi de KKTC’ye yapmak istedik. Başbakanımız Ünal Üstel’in de dediği gibi TBMM başkanlığım dönemimde KKTC’nin dünyaya açılabilmesi için yurt dışında birçok önemli temaslarda bulunduk. Bu vesileyle bir kez daha Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkinin daha da güçlenerek ilerleyeceğini vurgulamak isterim” şeklinde ifade etti.

 
Print
Yayınlanma tarihi: Şub 8, 2024,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler: