BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL: “AKDENİZ'DE VE MAVİ VATAN'DAKİ SÖZ HAKKIMIZ DAHA ÇOK OLACAK”

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL: “AKDENİZ'DE VE MAVİ VATAN'DAKİ SÖZ HAKKIMIZ DAHA ÇOK OLACAK”

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL: “AKDENİZ'DE VE MAVİ VATAN'DAKİ SÖZ HAKKIMIZ DAHA ÇOK OLACAK”

Başbakan Ünal Üstel, Ankara'da JW Marriott Otel'de düzenlenen Doğu Akdeniz Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi Kurulumu Projesi imza töreninde konuştu.

Söz konusu projenin, KKTC için heyecan verici ve önemli bir proje olduğunun altını çizen Başbakan Ünal Üstel, konuşmasına şöyle devam etti:"Bu proje sayesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin sahilleri artık daha güvenli ve Akdeniz'deki ve Mavi Vatan'daki söz hakkımız daha çok olacak. Kıyılarımızda ne olup bittiğini, bu projeyle oturduğumuz yerden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kurulacak üç merkezden, bütün bunları denetleyebileceğiz, görebileceğiz ve izleyebileceğiz. Olası bir tehlike karşısında, bütün bunlardan önceden haberdar olacağız ve zaman zaman denizlerdeki deniz taşımacılığında yaşanan deniz kirliliğinden dolayı da neler olabileceğini görüp, anında müdahale etmiş olacağız. Bütün bunların yanında, bizim gemilerimiz de artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin limanından seyre çıktığı zaman Türkiye Cumhuriyeti'ne varıncaya kadar kendilerini izlemiş olacağız."

Başbakan Ünal Üstel, "Hemen Akdeniz'in yanı başında, aylardır bir savaş yaşanıyor. Savaştan artık çıktı, soykırım yaşanıyor, kadın, çocuk demeden bombalar altında inim inim insanlar ölüyor. Dünyanın kılı kıpırdamıyor, bir tek anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan her platformda çağrı yaptı; bir an önce barış olsun ve bu insanlık dramına son vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk halkının zulümlere, baskılara ve soykırıma maruz kaldığını hatırlatan Başbakan Ünal Üstel, "1974 Mutlu Barış Harekatı'yla özgürlüğümüze kavuştuk. Ama bizim bugünlere gelmemizde... Şu anda yanı başımızda yaşanan, Filistin'de, Gazze'de olan soykırımdan bir farkımız var. Değerli katılımcılar, bizim anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti var." diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin, 100'üncü yılını kutlarken KKTC'nin de 40'ıncı yılını kutladığını ve bunun mutluluğu içerisinde olduğunu aktaran Başbakan Ünal Üstel, Mutlu Barış Harekatı'nın da 50'nci yılına girdiğini hatırlattı.

Başbakan Ünal Üstel, söz konusu projede bulunmaktan heyecan ve mutluluk duyduğunu ifade ederek, Türkiye ile yapılan protokollerin KKTC'yi rahatlattığına dikkati çekti.

“KKTC'DE BÜTÜN BÜYÜK PROJELER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN İMZASIYLA GERÇEKLEŞMEKTE”

Başbakan Üstel, şöyle konuştu: "Ülkemiz, malumunuz, dünyada ambargolar altında, baskılar altında, izolasyonlar altında. Hayatımızı idame etmeye çalışıyoruz. Ama anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti'nin sayesinde bu baskıları hissetmiyoruz ve bu baskılar maalesef ulaşımda da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde uygulanıyor, hem denizde hem havada, bu izolasyonlar altında ulaşım yapma mücadelesi veriyoruz."

Bu nedenle bugün imzalanacak projenin hayati ve önemli olduğuna dikkati çeken Başbakan Ünal Üstel, KKTC'de bütün büyük projelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla gerçekleştiğini söyledi.

Print
Yayınlanma tarihi: Oca 23, 2024,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler: