BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL İLE TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI CEVDET YILMAZ, ERCAN HAVALİMANI’NDA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL İLE TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI CEVDET YILMAZ, ERCAN HAVALİMANI’NDA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ortak basın açıklamasında konuştu...

 

 

BİZ TEK MİLLETİN İKİ DEVLETİYİZ, BİRİZ VE TEK YÜREĞİZ

 

 

Başbakan Ünal Üstel ile Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Ercan Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

 

Başbakan Üstel, yaptığı konuşmada, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 40. kuruluş yıl dönümünde, bu büyük bayramda, sizleri aramızda görmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Ülkemize hoş geldiniz sefalar getirdiniz” dedi.

 

“Kıbrıs Türk halkı anavatanın büyük desteği ile 20 yıl boyunca sürdürdüğü varoluş mücadelesini, bir Cumhuriyet kurarak taçlandırmayı başarmıştır” ifadelerini kullanan Başbakan Üstel, şöyle devam etti:

 

“Cumhuriyetimizin kurulmasında da, yaşatılmasında da, yüceltilmesinde de Anavatan Türkiyemizin katkıları çok büyüktür ve olmazsa olmazdır. Dolayısı ile Türkiye'yi iyi günde, kötü günde, tasada ve sevinçte yanımızda görmek bizim için her zaman büyük bir mutluluk olmuştur. Bugün de kardeşlerimizi aramızda görmekten büyük mutluluk duyuyorum.”

 

Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının her zaman ve her yerde yanında olduğunu vurgulayan Başbakan Üstel,

 

“Anavatan Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkının her zaman ve her yerde yanında olmuştur. Güvenlik istedik, güvenliğimiz sağlanmıştır. Bugün barış ve huzur içerisinde yaşıyorsak bu Türkiye'nin gerçekleştirdiği mutlu barış harekatı sayesindedir. Dünyaya karşı siyasi destek istiyoruz. Türkiye yanımızda duruyor. Yatırımlara destek arıyoruz, Türkiye yanımızda duruyor. Dünya ile kucaklaşmak için yeni bir yola çıktık, yine Türkiye yanımızda duruyor. Dolayısı ile, biz samimiyete, saygıya, güvene ve kardeşliğe dayalı, karşılıksız bu sevgiyi, dünyaları verseler hiçbir şeye değişmeyiz. İnanıyorum ki, gelecekte de bir ve tek yürek olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni dünyada hak ettiği yere taşıyacağız.”

 

Başbakan Üstel, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 40. yılına denk düşen bu kutlu günde bir kez daha bizleri yalnız bırakmayan Türkiye Cumhuriyeti devletine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Türk halkına, milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Cumhuriyetimizin 40. kuruluş yıldönümünde, halkımıza, milletimizi, Türkiye'mize, tüm coğrafyamıza savaşlardan uzak, barış ve huzur içinde bir gelecek diliyorum. Ve tekrar ediyorum. Biz et ve tırnak gibi birbirinden ayrılmaz, tek milletin 2 devleti olarak, biriz ve tek yüreğiz... yaşasın milletimiz, yaşasın devletlerimiz, yaşasın cumhuriyetlerimiz...” diye konuştu.

 

YILMAZ: “NİCE 40 VE 100 YILLARA İNŞALLAH”

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise yaptığı konuşmasında, KKTC’ye kutlamalara katılmak için geniş bir heyetle geldiklerini belirtti.

 

Özel bir yıl yaşandığını ifade eden Yılmaz, “40 yıl önce esarete hayır diyen kardeşlerimiz özgür ve bağımsız KKTC’yi kurdular… Kutlu olsun nice 40 ve 100 yıllara inşallah” şeklinde konuştu.

 

 

Bu önemli günde Kıbrıs meselesinin çözümü için eşit uluslararası statünün beyan edilmesi gerektiğine de değinen Yılmaz, konuşmasına şu şekilde devam etti;

 

“Tüm taraflar adanın gerçeklerini esas almalı, tüm tarafları KKTC’yi tanımaya çağırıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ikinci yüz yılına girdi… Buna Türkiye yüzyılı diyoruz. Ortak çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz, yeni projelerle yolumuza devam edeceğiz… Mali İş Birliği kapsamında da birçok konu var. Nasıl ki geçmişte denizin altından su getirdiysek Türkiye’deki elektrik sistemini KKTC’ye getireceğiz.”

Print
Yayınlanma tarihi: Kas 14, 2023,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Aralık 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
27282930
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL KARA PARA AKLANMASI KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPTI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL KARA PARA AKLANMASI KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPTI

Başbakan Ünal Üstel, suç ve suçlularla mücadelede "sıfır tolerans"ın her zaman temel aldıkları ilke olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurgulayarak, “Asla ve asla KKTC’nin suçluların barındığı bir ülke şeklinde tanımlanmasına iznimiz yoktur. Ülkemiz böyle bir ülke değildir” dedi.

Devamını oku
123
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

Başbakan Ünal Üstel "3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engelli bireylerin sosyal, kültürel, ekonomik ve politik hayattaki görünürlüğünü sağlamak, karşılaştıkları zorluklara dair toplumsal bilinci artırmak ve bunların ortadan kaldırılmasına yönelik çözüm önerilerinin ortaya konması adına son derece önemli bir farkındalık günüdür".

Devamını oku
4
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, “5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ” DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, “5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ” DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL “KIBRIS TÜRK KADINI EKONOMİK, SOSYAL, KÜLTÜREL VE SİYASİ ANLAMDA GÜÇLENEREK, KARAR ALMA MEKANİZMALARINDA HAK ETTİĞİ YERİ ALMAYA BAŞLAMIŞTIR”

Devamını oku
5
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, KÜÇÜK KAYMAKLI TÜRK SPOR KULÜBÜ BAŞKANI VE YÖNETİM KURULU’NU KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, KÜÇÜK KAYMAKLI TÜRK SPOR KULÜBÜ BAŞKANI VE YÖNETİM KURULU’NU KABUL ETTİ

Başbakan Ünal Üstel Küçük Kaymaklı Türk Spor Kulübü Başkanı Münür Özler ve yönetim kurulu üyelerini kabul ederek görüştü.

Devamını oku
678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567