ŞAMPİYON MELEKLER KABİRLERİ BAŞINDA ANILDI

ŞAMPİYON MELEKLER KABİRLERİ BAŞINDA ANILDI

Başbakan Ünal Üstel, 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybedenler için düzenlenen Gazimağusa Kabristanlığında ki tören ile Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı' nda yapılan anma programına katıldı. Başbakan Ünal Üstel, 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybedenler için düzenlenen Gazimağusa Kabristanlığında ki tören ile Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı' nda yapılan anma programına katıldı. Başbakan Ünal Üstel, 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybedenler için düzenlenen Gazimağusa Kabristanlığında ki tören ile Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı' nda yapılan anma programına katıldı.

Voleybol şampiyonası için gittikleri Adıyaman’da meydana gelen depremde kaldıkları İsias Otel’in yıkılması nedeniyle hayatını kaybeden “Şampiyon Melekler”, felaketin birinci yıl dönümünde Gazimağusa Kabristanlığı içinde oluşturulan Şampiyon Melekler Şehitliği’nde kabirleri başında anıldı.

Kıbrıs Türk halkının 1963 ve 1974’ten sonra en büyük kaybı olan, yıllar geçse de yüreklerden acısı dinmeyecek “Şampiyon Melekler” için şehitlikte düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı. Törene ülkenin her yerinden ve her kesiminden katılan yüzlerce kişi, zaman zaman göz yaşlarını tutamadı.

Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, ana muhalefet partisi CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Hulusi Akar başkanlığındaki TBMM Milli Savunma Komisyonu heyeti, bakanlar, parti genel başkanları, milletvekilleri, çeşitli sivil toplum örgütleri başkanları, belediye başkanları, aileler ve halk katıldı.

Saygı duruşu, ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başlayan törende, Gazimağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Başbakan Ünal Üstel ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşma yaptı.

Başbakan Üstel:”26 Nisan’da yine Adıyaman’da olacağız. Davamızı tek yürek olarak savunmaya devam edeceğiz”

Başbakan Ünal Üstel, “Sözün bittiği yerdeyiz” diyerek başladığı konuşmasında, 6 Şubat 2023’te Türkiye’de asrın felaketinin yaşandığını belirterek, Türkiye’de 50 bin, KKTC’de ise 49 canın kaybedildiğini ifade etti.

Başbakan Üstel, 6 Şubat’ın üzerinden günler, haftalar ve yıl geçtiğini belirterek, “Çocuklarımızın ve evlatlarımızın acıları hâlâ yüreğimizde. Unutmayacağız, kendilerini unutturmayacağız” dedi.

Başbakan Üstel, asrın felaketinin yaşandığı ilk günden itibaren KKTC halkının cumhurbaşkanıyla, komutan ve askerleriyle, büyükelçiliğiyle, hükümetiyle, ana muhalefet partisi başkanıyla birlikte ayakta olduğunu belirtti. Başbakan Üstel, şöyle devam etti:

“Hepimiz ayaktaydık, bir olduk, birlik olduk, birlikte hareket ettik ve Adıyaman’a uçuş iznini alır almaz tüm ailelerimizi, ekiplerimizi oraya gönderdik. TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ne istediysek bize oraya gönderdiler.”

“Çalışmalarımızı yaptık ama maalesef ne üzücüdür ki moloz yığını altında kalan çocuklarımız Şampiyon Meleklerimizi, şehitlerimizi, evlatlarımızı kurtaramadık.” diyen Başbakan Üstel, şehitleri KKTC’ye getirerek sonsuz yolculuğa uğurladıklarını anlattı.

Başbakan Üstel, İsias Otel ile başlatılan hukuk sürecine değinerek, “Bu hukuk sürecinde İsias davası bizi tek yürek haline getirdi, bir olduk…” dedi.

Adıyaman’daki duruşmaya yüz kişilik bir ekiple katıldıklarını ifade eden Başbakan Üstel, “Davamızı tek yürek halinde savunduk, savunmaya da devam edeceğiz” dedi.

26 Nisan’da ikinci duruşmanın olacağını hatırlatarak oraya yine hep beraber gideceklerini belirten Başbakan Üstel, “26 Nisan’da yine Adıyaman’da olacağız” şeklinde devam etti.

Gösterdikleri yakın ilgi nedeniyle Adıyaman halkına teşekkür eden Başbakan Üstel, “İsias davasını hükümet olarak, devlet olarak ve KKTC halkı olarak, tek yürek olarak, sonuçlanıncaya kadar devam edeceğiz. Biz TC’nin adaletine güveniyoruz. İnanıyorum ki, sonunda adalet tecelli edecek ve bizler de manevi huzur içerisinde olacağız” dedi.

Başbakan Üstel, 6 Şubat’ta hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek, bir kez daha birlik ve berberlik sergileyen herkese teşekkür etti.

 

Şehitlikteki tören, Din İşleri Başkanlığı Gazimağusa Temsilcisi Faruk Seçkin tarafından dua okunması, kabirlere çiçek bırakılmasıyla sona erdi.

 

 

Print
Yayınlanma tarihi: Şub 6, 2024,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler: