BAŞBAKAN ERSAN SANER TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU’NU KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN  SANER TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU’NU KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER: “5+1 TOPLANTISIYA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ SÜRESİNCE KATILACAĞIMIZI SÖYLEMİŞTİK, AMA DIŞARIDA ANLAŞILMADAN BU TOPLANTILARA KATILMANIN DA KIBRIS TÜRK HALKI İÇİN BİR ÖNEMİ OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

ÇAVUŞOĞLU: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE KKTC OLARAK ‘NASIL BİR TUTUM SERGİLEYECEĞİZ, HANGİ ADIMLARI ATIYORUZ’ BUNLARIN DEĞERLENDİRMESİNİ YAPACAĞIZ”

Başbakan Ersan Saner, Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti.

Başbakan Hamza Saner, kabulde yaptığı konuşmada, KKTC ile TC ilişkilerin tarihsel bağlarından dolayı yavruvatan anavatan şeklinde, Kıbrıs Türkünün de Türk ulusunun kopmaz bir parçası olduğunu belirtti.

Saner, ”Sizlerle birlikte her tür kararı almaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Covid-19 ile mücadeleye değinen Saner, Türkiye’nin gönderdiği ve göndereceği aşılarla Kıbrıs Türkünün ekonomisinin önündeki en büyük engelin de aşılacağını ifade etti.

“BM’NİN ELİNDE EN UZUN SÜRELİ ÇÖZÜLEMEYEN DOSYA KIBRIS DOSYASI”

Kıbrıs sorunuyla ilgili ise, Kıbrıs sorununa çözüm bulunamamasının tek sebebinin Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerle hiçbir şeyi paylaşmak istememesi olduğunu kaydeden Saner, Birleşmiş Milletlerin elinde en uzun süreli çözülemeyen dosyanın Kıbrıs dosyası olduğunu da belirtti.

Saner, Kıbrıs Rum kesiminin Kıbrıslı Türkleri siyasi eşit kabul etmemesi, müzakere başlıklarından yönetim, güç paylaşımı, toprak, mülkiyet ve garantörlük başlıklarında ayak sürtmesinin, “Kıbrıs konusunda artık farklı bir yönelime geçmenin zamanın geldiğini” gösterdiğini kaydetti. 

Türk tarafının tüm iyi niyetine rağmen bir çözüm bulunamadığını belirten Saner, “Federasyon görüşmelerinin çok da fazla bir anlamı kalmamıştır” dedi.

“BU TOPLANTIYA BAZI KONULAR ÜZERİNDE ANLAŞILDIKTAN SONRA GİDİLMESİ GEREKİR”
Birleşmiş Milleler Genel Sekreterinin düzenlemeye çalıştığı, Kıbrıs Türk, Kıbrıs Rum, üç garantör ülke ve Birleşmiş Milletlerin de katılacağı gayri resmi toplantıya da değinen Saner, bu toplantıya bazı konular üzerinde anlaşıldıktan sonra gidilmesi gerektiğini ifade etti.

Saner, “5+1 toplantısında Cumhurbaşkanlığı seçimi süresince katılacağımızı söylemiştik, ama dışarıda anlaşılmadan bu toplantılara katılmanın da Kıbrıs Türk halkı için bir önemi olacağını düşünmüyorum.” dedi. 

KKTC’nin dünyada görünürlüğünün arttırılması ve iki egemen devlet temelinde çözüm için Türkiye’nin desteklerini sürdürmesini istediklerini belirten Saner, “Kıbrıs Türk halkı egemen eşitlikten asla vaz geçmeyecektir. Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi bizler için hayati önem taşımaktadır. Bunun dışında bir çözüm modelinin Kıbrıs Türk halkının yararına olacağına inanmıyoruz” dedi.

ÇAVUŞOĞLU

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yeni hükümetin göreve gelmesi sonrası KKTC’ye gerçekleştirdiği ilk ziyaret olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti olarak ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Hükümeti, Covid-19’a karşı verilen başarılı mücadeleden dolayı tebrik eden Çavuşoğlu, bugüne kadar Türkiye’den 40 bin aşı gönderildiğini, Kuzey Kıbrıs’ta herkese aşı yapılabilecek kadar aşının Türkiye’ye aşılar geldik sonra gönderileceğini ifade etti.

“GENEL SEKRETER  TOPLANTIYI MART BAŞI NEW YORK’TA DÜZENLEMEK NİYETİNDE”
Türkiye’nin önceden önerdiği 5+1 gayri resmi toplantı için trafiğin biraz hızlandığını belirten Çavuşoğlu, Covid-19 pandemisine bağlı olarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Mart başı, New York’ta toplantıyı düzenlemek niyetinde olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC olarak ‘nasıl bir tutum sergileyeceğiz, hangi adımları atıyoruz’ bunların değerlendirmesini yapacağız” dedi.

Print
Yayınlanma tarihi: Şub 1, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Nisan 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293031
BAŞBAKAN ERSAN SANER MİMARLAR ODASI BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ KABUL ETTİ.

BAŞBAKAN ERSAN SANER MİMARLAR ODASI BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ KABUL ETTİ.

Başbakan Ersan Saner kabuldeyıldır siyasette olduğunu ancak esas mesleğinin mimar olduğunu ve bundan da her zaman onur duyduğu yaptığı konuşmada, Uzunoğlu ve Yönetim kurulunun ziyaretlerinden duyduğu  memnuniyeti dile getirerek, ülkede 12 nu kaydetti.

Devamını oku
123
BAŞBAKAN ERSAN SANER KKTC’NİN İLK BAŞBAKANI ÇAĞATAY’IN ANMA TÖRENİNE KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER KKTC’NİN İLK BAŞBAKANI ÇAĞATAY’IN ANMA TÖRENİNE KATILDI

KKTC’nin ilk başbakanı olan merhum devlet adamı Mustafa Çağatay, 32’nci ölüm yıl dönümünde kabri başında anıldı.

Devamını oku
4
567
BAŞBAKAN ERSAN SANER, TÜRK YILDIZLARINA AİT UÇAĞIN DÜŞMESİYLE ŞEHİT OLAN PİLOT İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, TÜRK YILDIZLARINA AİT UÇAĞIN DÜŞMESİYLE ŞEHİT OLAN PİLOT İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Başbakan Ersan Saner, Türk yıldızlarına ait uçağın düşmesiyle şehit olan pilot için başsağlığı diledi.

Devamını oku
891011
12
BAŞBAKAN ERSAN SANER KARANTİNA TAKİP SİSTEMİ “GÜVENDE KAL” UYGULAMASI TANITIMINA KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER KARANTİNA TAKİP SİSTEMİ “GÜVENDE KAL” UYGULAMASI TANITIMINA KATILDI

Başbakan Ersan Saner, dijital dönüşümden faydalanarak, elektronik uygulamalarla denetim mekanizmanın güçlendirilmesi gerektiğinin ilk uygulamasını Güvende Kal uygulaması ile başlattıklarını ifade ederek, hükümetin önceliğinin halkın sağlığı olduğunu ama ekonomiyi de düşündüklerini söyledi.

Devamını oku
13141516
BAŞBAKAN ERSAN SANER: “ÜLKEDE ANAYASA MAHKEMESİ KARARIYLA HAFIZLIK EĞİTİMİ KURSLARININ YASAKLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

BAŞBAKAN ERSAN SANER: “ÜLKEDE ANAYASA MAHKEMESİ KARARIYLA HAFIZLIK EĞİTİMİ KURSLARININ YASAKLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Başbakan Ersan Saner, “Anayasa Mahkemesi kararı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hafızlık eğitimi kurslarının yasaklanması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını, mahkemenin kararı ışığında gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak bu kurslara devam edileceğini” vurguladı.

Devamını oku
1718
19
BAŞBAKAN ERSAN SANER, TGRT’DE SORULARI YANITLADI

BAŞBAKAN ERSAN SANER, TGRT’DE SORULARI YANITLADI

Başbakan Ersan Saner, TGRT haberde soruları yanıtlayarak, güncel konularda değerlendirmelerde bulundu.

Devamını oku
20
TÜRKİYE’DEN 40 BİN DOZ AŞI GELDİ

TÜRKİYE’DEN 40 BİN DOZ AŞI GELDİ

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla günün ilk saatlerinde KKTC’ye getirilen aşılar, KKTC Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi. Böylece Türkiye’den KKTC’ye gönderilen aşı miktarı 140 bine ulaştı.

Devamını oku
2122232425
262728293012
3456789