MURATAĞA, ATLILAR, SANDALLAR ŞEHİTLERİNİ YAŞATMA DERNEĞİ İLE ŞEHİT AİLELERİ VE MALUL GAZİLER DERNEĞİ HEYETİ BAŞBAKAN TATAR’I ZİYARET ETTİ

MURATAĞA, ATLILAR, SANDALLAR ŞEHİTLERİNİ YAŞATMA DERNEĞİ İLE ŞEHİT AİLELERİ VE MALUL GAZİLER DERNEĞİ HEYETİ BAŞBAKAN TATAR’I ZİYARET ETTİ

Başbakan Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin şehitler sayesinde kurulduğunu, Kıbrıs Türk halkının bunu asla unutmadığını kaydetti.

Muratağa, Atlılar, Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği ile Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği başkan ve yetkilileri Başbakan Ersin Tatar’ı ziyaret etti. 
 
BENAN

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan, 45 yıl önce Muratağa, Atlılar Sandallar’da yaşanan vahşetin insanlık tarihinin yüz karası olduğunu belirterek, şehitlerin anısını yaşatmak adına yaptıkları projelerden bahsetti. 
 
AŞIR

Muratağa, Atlılar, Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Aşır da, Muratağa, Atlılar, Sandallar’da yaşanan vahşeti gelecek nesillere taşımak adına o yılları anlatan bir kitap çıkardıklarını kaydederek, bu katliam sonrası yakılan ağıtları da bir CD’de topladıklarını söyledi.

Aşır, CD ve kitabı Başbakan Ersin Tatar’a takdim etti. 

Muratağa, Atlılar Sandallar şehitliği yanında bir de müze oluşturmak istediklerini kaydeden Aşır, şehitlerin özel eşyalarının sergileneceği müze için Başbakandan destek istedi.

BAŞBAKAN ERSİN TATAR 

Başbakan Ersin Tatar da, Muratağa, Atlılar, Sandallarda yaşanan katliamın Kıbrıs Türkünün en büyük yarası olduğuna dikkat çekerek, dünyanın gözü önünde orada büyük acılar yaşandığını söyledi.

Tatar “Muratağa, Atlılar ve Sandallar’da her yaştan insanın şehit edildi. Bir nesil tükendi. Yaşanan en büyük vahşetlerden biridir. Bu proje ile şehitlerin hatıraları yaşatılacak. Biz de bu projeye destek vermekten mutlu oluruz.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Tatar, KKTC’nin şehitler sayesinde kurulduğunu belirterek, Kıbrıs Türk halkının bunu asla unutmadığını kaydetti.

Print
Posted: Ağu 16, 2019,
Comments: 0,
Tags:

Theme picker

«Mayıs 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567