Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Eylül ayı Hayat Pahalılığı- Enflasyon Oranlarını belirledi

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Eylül ayı Hayat Pahalılığı- Enflasyon Oranlarını belirledi

-EYLÜL AYINDA 127 MADDENİN FİYATI DÜŞTÜ


-ERCAN-ANTALYA UÇAK BİLETİ YÜZDE 26 UCUZLADI


Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) tüketici fiyatı endeksine göre, eylül ayında, bir önceki Ağustos ayına göre, 127 maddenin ortalama fiyatında düşüş yaşandı.

Eylül’de lokanta ve otel ücretleri, eğlence, yurt dışı turlar, masa üstü bilgisayarlar, eğlence ve kültür ana gruplarının fiyatları düşerken, okulların açılması ile okul giderleri ve yeni sezon ürünlerindeki fiyat artışları nedeniyle de giyim ve ayakkabı ana gruplarında fiyatlar yükseldi.

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Eylül ayı Hayat Pahalılığı- Enflasyon Oranlarını belirledi.

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü, tüketici fiyatlarındaki gelişmeleri izlemek amacıyla önceden seçilmiş perakende satış yerlerinden derlediği perakende fiyatlara göre her ay tüketici fiyatları genel endeksini yayınlamaktadır.

Buna göre, 2017 yılı Eylül ayı Enflasyon oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre yüzde 0.51, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 10.31 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde15.37 değişim gerçekleşti.

Bir önceki aya göre, endekste kapsanan 280 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 127 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş oldu.


-LİMON YÜZDE 48.51 UCUZLADI-


En yüksek fiyat artışı, mevsimlik sebze meyveler ile basım türünde görüldü. İlk üç sırayı,

yüzde 80.43 ile salatalık; yüzde 52.52 ile kavun ve yüzde 50 ile magazin ve dergi (Aylık) aldı.

En yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 48.51 limon, yüzde 26.05 uçak ücreti (Ercan-Antalya) ve yüzde 20.00 Türkiye Cumhuriyeti Piyango bileti oldu.


-ANA MAL GRUPLARINDAKİ DEĞİŞİM ORANLARI-


Ana mal gruplarında bir önceki aya göre değişim oranı aşağıda belirtilen şekilde gerçekleşmiştir:

1. Giyim ve Ayakkabı ana grubunda %6.42 artış,

2. Eğitim ana grubunda %4.11 artış,

3. Haberleşme ana grubunda %1.87 artış,

4. Gıda ve Alkolsüz İçecekler ana grubunda %1.69 artış,

5. Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar ana grubunda %1.27 artış,

6. Çeşitli Mal ve Hizmetler ana grubunda %1.06 artış,

7. Ulaştırma ana grubunda %0.97 artış,

8. Alkollü İçecekler ve Tütün ana grubunda %0.49 artış,

9. Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri ana grubunda %0.48 artış,

10. Sağlık ana grubunda %0.39 artış,

11. Lokanta ve Oteller ana grubunda %4.73 azalış,

12. Eğlence ve Kültür ana grubunda %4.33 azalış.


-YENİ SEZON ÜRÜNLERİ FİYATLARI ARTIRDI-


Eylül ayında en yüksek artış gösteren ana grup Giyim ve Ayakkabı olmuştur. Giyim ve Ayakkabı ana grubu yeni sezon ürünlerindeki fiyat artışları nedeniyle en çok yükselen ana grup olmuştur.

İkinci sırada en çok artış gösteren Eğitim’de yeni okul döneminin açılması ile Etüd ücreti, Özel Ders Ücreti ve Özel okul ücretlerinde artış olmuştur.

Haberleşmede: Cep Telefonları;

Gıda ve Alkolsüz İçeceklerde: Taze Sebzeler, Tereyağı Kahvaltılık, Bal;

Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlarda; Yağlı Boya, Kira Ücretleri, Plastik Boya; Çeşitli Mal ve Hizmetlerde; Bebek Bezi (Hazır Bez), Okul Çantası, Araba Koltuğu (Bebek İçin);

Ulaştırmada: Rot-Balans Ayarı (İşçilik Ücreti), Uçak Ücreti (Ercan-Ankara), Dış Lastik;  Alkollü İçecekler ve Tütünde: Viski, Şarap, Zivaniya;

Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetlerinde: Tek Sandalye, Çarşaf Takımı (Nevresim), Yatak Odası Takımı;

Sağlıkta: Diş Çekimi, Mamografi Çektirme, Diş Dolgu Ücretlerindeki artışlar nedeniyle bu ana gruplar artı değer göstermiştir.

Lokanta ve Otellerde Otel Ücretleri; Eğlence ve Kültürde TC Piyango Bileti, Yurt Dışı Turlar, Bilgisayar (Masa Üstü) fiyatlarındaki düşüşler nedeniyle bu ana gruplar eksi değer göstermiştir.

Eylül ayında endekse yansıyan tüm döviz kurlarının ortalaması eksi olmuştur.

Bu bağlamda Tüketici Fiyatları Endeks’inde yer olan 12 ana grubun, 10 ana grubunda artış olurken, 2 ana grubunda ise düşüş olmuştur.

Print
Posted: Eki 4, 2017,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilmeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234