Başbakan Özgürgün: “Rumların Keyfini Bekleme Lüksümüz Yok”

Başbakan Özgürgün: “Rumların Keyfini Bekleme Lüksümüz Yok”

“RUMLAR KIBRIS TÜRKLERİNİ AZINLIK GÖRÜYOR. BÖYLE ZİHNİYETLE EŞİT ORTAK OLMANIN MÜMKÜN OLMADIĞI BELLİ OLDU”

“BAŞKANLIK SİSTEMİ KÜÇÜK BİR ÜLKEDE ÇOK FAYDALI VE GEREKLİ”

“15 NİSAN SEÇİM TARİHİ OLARAK GÖZÜKÜYOR”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, Rumların Kıbrıs Türklerini eşit olarak görmediği gibi, Ermeni ve Maronitler gibi azınlık olarak gördüğünü resmi belgelerlerine de yansıttığına işaret ederek, böyle bir zihniyetle eşit ortak olmanın mümkün olmadığının belli olduğunu söyledi.

Rum tarafındaki seçime bakarak Kıbrıs Türklerinin kaderini tayin etmeyeceğini vurgulayan Başbakan Özgürgün, “Şubat’tan sonra ne olacak diye, Kıbrıs Türk halkının Rumların keyfini bekleme lüksü yok” dedi. Özgürgün, Kıbrıs konusunda Anavatan Türkiye ile oturup bir karar almak gerektiğini, bunun radikal kararlar da olabileceğini belirtti.

Başbakan Özgürgün, başkanlık sisteminin küçük bir ülkede çok faydalı ve gerekli olduğunu 1998’den beri Meclis’te söylediğini, ülke dinamikleri bunu ister ve başkanlık sistemine geçilmesi konusunda uzlaşma sağlanırsa çalışmalara öncülük edeceğini ifade etti.

“HÜKÜMET CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPTI”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, BRT’de “Haber Merkezi” programına katıldı.

Programdaki açıklamalarında, hükümete yönelik eleştirileri normal karşıladığını, eleştirilerin her zaman olacağını kaydeden Başbakan Özgürgün, ülkede genel anlamda sıkıntı yaşanmadığını, eleştirilerin küçük olaylardan yapıldığını, bunları da dikkate aldıklarını söyledi.

Hükümetin bir buçuk yıl içerisinde önemli yol aldığını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın özellikle Sosyal Sigortalar ve İhtiyat Sandığı konularında, Sağlık Bakanlığı’nın sağlık alanında reform niteliğinde adımlar attığını kaydeden Özgürgün, tarım alanında çiftçinin hayvancının konuştuklarına, memurun, emeklinin, gençlerin, öğrencilerin, sporcuların gündemine bakıldığında, son bir buçuk yılda önemli işler başarıldığını anlattı.

Ülkenin temel altyapı sorunlarıyla ilgili ciddi çalışmalar yapıldığını, hükümetin üzerine düşeni yaptığını, yapmaya da devam edeceğini dile getiren Başbakan Özgürgün, hükümetin, sayısal ve yapısal olarak ülke tarihinde kurulmuş en zor hükümet olduğunu, koalisyonu kurarken bu zorlukları bildiklerini, son yıllarda 8 ayda hükümet değiştiğini, 8 aylık hükümetlerden istikrar ve hizmet beklenemeyeceğini anlatarak, bu koalisyonun son dönem hükümetlerinin iki katı ömrü olduğunu söyledi.

Başbakan Özgürgün, Meclis çalışmalarında, milletvekillerinin katılımından ve performansından memnun olduğunu, hiçbir sıkıntı yaşanmadığını belirtti.

MECLİS’İN GÜNDEMİ YOĞUN

Meclis’in gündeminde 20 kadar çok ciddi yasa önerileri olduğuna işaret eden Başbakan Özgürgün, kısa sürede Meclis’in yoğun çalışması gerektiğini, Kasım ayındaki bütçe görüşmelerinin ardından seçim çalışmalarına girileceğini söyledi.

Demokrat Parti’nin (DP), Genel Seçimlerin 15 Nisan 2018’de yapılması önerisine destek verdiklerini aktaran Başbakan Özgürgün, “15 Nisan seçim tarihi olarak gözüküyor” dedi.

Başkanlık sisteminin küçük bir ülkede çok faydalı ve gerekli olduğunu 1998’den beri Meclis’te söylediğini anımsatan Başbakan Özgürgün, Anavatan Türkiye’nin de başkanlık sistemine geçtiğini, küçük ülkelerde başkanlık sistemin çok daha gerekli olduğunu vurguladı.

“Keşke başından başkanlık sistemi ile başlansaydı” diyen Başbakan Özgürgün, “Bugün bu değişikliği Meclis, halk ne kadar düşünür, ne kadar yapar o başka bir tartışma konusu. Olursa çok iyi olur” şeklinde konuştu.

Ülkede başkanlık sistemine geçilmesi konusunda bir konsensus oluşursa ve birçok noktada uzlaşma sağlanırsa, sistem değişikliğinin mümkün olacağını kaydeden Başbakan Özgürgün, “Bana göre doğrusu da budur, ama bunu benim başlatmam doğru olmaz, ülke dinamiklerinin bunu istemesi lazım. O noktaya gelirsek, çalışmalara öncülük ederiz” dedi.

“VATANDAŞLIK TARTIŞMALARI RUM POLİTİKALARINA HİZMET EDİYOR”

Başbakan Özgürgün, vatandaşlık politikalarını tartışmanın, net bir şekilde Rum politikalarına hizmet olduğunu ifade ederek, 1960 Cumhuriyeti kurulurken bütün olayın nüfus üzerinden döndüğünü, Rumların şimdi de, Kıbrıs Türklerini, sayıca az olan Ermeni ve Moronitler’le aynı seviyede, etnik azınlık olarak gördüğünü resmi belgeye de yansıttığını söyledi.

Güney Kıbrıs’ta okula kayıt yaptırırken dağıtılan bir belgede, “hangi etnik azınlığa dahil olunduğuna” dair, “etnik azınlıklar” belgesi dağıtıldığını, bunun eğitim kalitesiyle alakalı olmadığını, sayısal çoğunluğu yansıttığını, Rumların, Kıbrıslı Türkleri de etnik azınlık olarak gördüğünü söyleyen Başbakan Özgürgün, bu toprakları vatan bilen, yıllardır bu topraklarda yaşayan ve KKTC’ye yatırım yapanları vatandaş yapacaklarını söylediklerini, konuya böyle baktıklarını kaydetti. Başbakan Özgürgün, hükümetin, yasal çerçevede, vatandaşlık konusunda yoluna devam edeceğini belirtti.

Başbakan Özgürgün, “Böyle bir zihniyetle, iki bölgeli, iki toplumlu, iki kesimli federasyon kurup eşit ortak olmamızın mümkün olmadığı belli” diye konuştu.

Rum tarafının vatandaşlık satarak büyük paralar kazandığını, “nedir bu yapılanlar” diye bir tepki gösterilmediğini ifade eden Başbakan Özgürgün, “Biz böyle bir şey yapsak, tepkiyi düşünemiyorum” dedi.

Başbakan Özgürgün, Türkiye ile imzalanan Ekonomik Protokol’la ilgili çalışmaların iyi gittiğini ve gelişmelerin memnuniyet verici olduğunu aktardı.

“KIBRIS TÜRK HALKININ RUMLARIN KEYFİNİ BEKLEME LÜKSÜ YOK”

Şubat 2018’de yapılacak Rum başkanlık seçimlerinin ardından Kıbrıs konusunda bir gelişme bekleyip beklemediğine dair bir soruya karşılık, “Rum tarafındaki seçim ne olur” diye hareket etmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Başbakan Özgürgün, “Rum tarafındaki seçime bakarak Kıbrıs Türkleri kaderini tayin etmez, etmemesi lazım” dedi.

Başbakan Özgürgün, Şubat’tan sonra oturup, “havanda su dövmenin” bir anlamı olmadığını ifade ederek, “Şubat’tan sonra ne olacak diye, Kıbrıs Türk halkının Rumların keyfini bekleme lüksü yok” şeklinde konuştu.

“ÇÖZÜM DİLENCİSİ OLMAMALIYIZ”

Kıbrıs Türk halkının her zaman çözüm isteyen taraf olduğunu, eski Cumhurbaşkanları Mehmet Ali Talat ve Derviş Eroğlu dönemlerinde de yapılan iyi niyetli girişimlerin Rumların olumsuz tavrı nedeniyle sonuçsuz kaldığını anlatan Başbakan Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının Rumların keyfini bekleyerek, çözüm dilencisi durumuna düşmemesi gerektiğini vurguladı.

“YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

Kıbrıs Türkünün ekonomisini güçlendirmek, refahını artırmak için çalıştıklarını, güçlü demokrasisi ile KKTC’nin yoluna devam edeceğini belirten Başbakan Özgürgün, Kıbrıs konusunda da Anavatan Türkiye ile oturup bir karar almak gerektiğini, bunun radikal kararlar da olabileceğini dile getirdi.

Başbakan Özgürgün, herkesin, dünyanın yaptığı ikiyüzlülükleri görmesi gerektiğini söyledi

Print
Posted: Eki 2, 2017,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilmeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234