Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

-MADALYALARININ DAĞITIM USULÜNÜ DÜZENLEYEN TÜZÜK ÇALIŞMASI TAMAMLANDI


Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi. Kasım ayı itibarıyla hak sahiplerine dağıtılmaya başlanması için hazırlıkları tamamlanan madalyalar için Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutcu son teknik çalışmalar için İstanbul’da çeşitli temaslar yaptı.

 

Milli varoluş mücadelesine canları ve kanları ile destek vererek, bağımsızlığının ve egemenliğin kazanılmasında emeği olan yaklaşık 55000 civarında kişiye,  bu mücadelenin anısına ve koydukları katkının bir nişanesi olarak yıllardır dört gözle bekledikleri Milli Mücadele Madalyası ve rozet verilecek.

Başbakanlığın önerisi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile verilecek olan madalya ve rozetlerin verilme usullerini düzenleyen “Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü” hakkındaki çalışmalarda son aşamaya gelindi.

Hak sahiplerine, madalya, rozet ve beratların dağıtımına, belirlenecek plan kapsamında, Kasımda Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün de katılımıyla düzenlenecek bir törenle başlanacak. Madalyalar daha sonra yurtdışı temsilciliklerinde de düzenlenecek törenlerle hak sahiplerine takdim edilecek.


KİMLERE VERİLECEK


Madalyalar ve Nişanlar Yasası altında hazırlanan tüzük uyarınca, Başbakanın önerisi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile; 1955-1 Ağustos 1976 tarihleri arasında ve 1. ve 2. Barış Harekatı’nda herhangi bir süre görev yapan mukavemetçi, mücahit, gazi, malül gazi, hadise kurbanı ile şehit olan kişilere Milli Mücadele Madalyası ve rozet verilecek. Bu konuda başlatılan çalışmalarla hak sahiplerinden müracaatlar alınmış ve hak sahipleri belirlenerek çalışmalar tamamlanma aşamasına gelmiştir.


Hayatta olmayan hak sahiplerinin madalyaları ise Madalya ve Nişanlar Yasası’nın  7’nci maddesinde belirtilen mirasçılarına verilecek.


Tüzükte, madalya, rozet ve beratların ebat ve şekilleri de belirlendi. Madalya ve rozetler altın kaplama olacak ve üzerine, kabartmalı; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası yazısı, Ay yıldız motifi ve “K.K.T.C” harfleri bulunacak.

Print
Posted: Eyl 17, 2017,
Comments: 0,
Tags:
«Temmuz 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789