Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 GÖNYELİ ÇEMBERİ’NDEKİ TRAFİK YOĞUNLUĞUNU AZALTMAK AMACIYLA YAPILAN VE “KAÇIŞ KOLLARI” OLARAK DA İFADE EDİLEN GÖNYELİ ÇEMBERİ 1’İNCİ ETAP PROJESİ TÖRENLE AÇILDI

 BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN: “HÜKÜMETİMİZDE HİZMETLERLE ANILMAYI ÖNEMSEYEN BİR KARARLIK VAR... BU PROJE HÜKÜMETİN HALKIN YAŞAMINI KOLAYLAŞTIRMAYA ÖNEM VERDİĞİNİ GÖSTERİYOR”

 “BAZI ÇEVRELERİN ORTAYA KOYDUĞU GİBİ DEVLETİMİZİN KADERİ, HALKIMIZIN REFAHI, MUTLULUĞU, HUZURU VE GÜVENİ RUM TARAFININ İNSAFINA BIRAKILMIŞ ‘ÇÖZÜME’ MAHKUM DEĞİL”

DÜRÜST: “KKTC’DEKİ 188 BİN MOTORLU ARACIN 48 BİNİ GÖNYELİ ÇEMBERİ’NDEN GEÇİYOR”

“BÜYÜKLÜK YA DA KİLOMETRE OLARAK ÇOK FAZLA GÖRÜLEMEYEBİLİR AMA BU PROJENİN İŞLEVİ BÜYÜK. 1’NCİ ETAP PROJEYLE GÖNYELİ ÇEMBERİ’NDEKİ SORUNUN YÜZDE YÜZ ÇÖZÜLMESİNİ BEKLEMİYORUZ AMA YOĞUNLUK GİDERİLECEK.                         

Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Kaçış kollarıyla, Lefkoşa, Girne, Gazimağusa ve Güzelyurt yönünden gelen ve giden araçların Gönyeli çemberinde yığılmasının önlenmesi hedefleniyor.

Yeni düzenlemeyle sürücülere Gönyeli çemberi kullanılarak Gönyeli istikametinden Girne’ye; Girne’den Mağusa’ya; Mağusa’dan Lefkoşa’ya ve Lefkoşa’dan Gönyeli’ye; Gönyeli çemberine girmeden ayrılma şansı veriliyor.

Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi açılış törenine, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, bazı bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar, belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Başbakan Özgürgün ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Dürüst’ün konuşma yaptığı törende, hükümetin projelerine dikkat çekildi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, hükümette hizmetlerle anılmayı önemseyen bir kararlık olduğunu vurgulayarak, “Bazı çevrelerin ortaya koyduğu gibi devletimizin kaderi, halkımızın refahı, mutluluğu, huzuru ve güveni Rum tarafının insafına bırakılmış ‘çözüme’ mahkum değil” açıklamasında bulundu.

Bakan Dürüst ise konuşmasında, “1’inci etap projeyle Gönyeli Çemberi’ndeki sorunun yüzde yüz çözülmesini beklemiyoruz ama yoğunluk büyük ölçüde giderilecek” diyerek, Girne dağ yolu, Yedikonuk sahil yolu, Gemikonağı-Yedidalga, Paşaköy-Vadili, Boğaziçi-Kuzucuk yollarıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

DÜRÜST: “KKTC’DEKİ 188 BİN MOTORLU ARACIN 48 BİNİ GÖNYELİ ÇEMBERİ’NDEN GEÇİYOR”

Törende ilk sözü Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst aldı.

Dürüst, KKTC’de 188 bin motorlu araç olduğunu kaydederek, Gönyeli Çemberi’nden her gün 48 bin motorlu araç geçtiğini, bunun da ülkedeki araçların 3’te 1’i kadar olduğunu söyledi.

Açılışını yaptıkları projenin 2 bin 250 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde olduğu kaydeden Dürüst, projede yaklaşık 10 bin ton asfalt kullanıldığını ifade etti.

“İŞLEVİ BÜYÜK”

Dürüst, “Büyüklük ya da kilometre olarak çok fazla görülemeyebilir ama bu projenin işlevi büyük. 1’inci etap projeyle Gönyeli Çemberi’ndeki sorunun yüzde yüz çözülmesini beklemiyoruz ama yoğunluk büyük ölçüde giderilecek” dedi.

“2’NCİ ETAP PROJE ÜST GEÇİT OLACAK VE 2018’DE HAYATA GEÇECEK”

Gönyeli Çemberi’nin 2’nci etap projesinin üst geçit olduğunu, bu konudaki çalışmaları hızlandırdıklarını belirten Dürüst, Güzelyurt- Fuar Alanı ya da Girne-Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi doğrultusunda bir üst geçit yapılacağını, bu projenin 2018’de hayata geçeceğini kaydetti.

Dürüst, 2. etap projenin taslağının Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı’nın uzman kadrolarıyla değerlendirileceğini söyledi.

Akıncılar yolu ve Gönyeli-Boğaz yolunun ardından bu projeyi hayata geçirdiklerini anımsatan ve “İşimiz bitmedi” diyen Dürüst, büyük projelerin temellerinin teferruat çalışmalarından sonra Başbakan Hüseyin Özgürgün ve TC Başbakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla atılacağını dile getirdi.

YOLLARLA İLGİLİ PROJELER

Kemal Dürüst, Girne dağ yoluyla ilgili de açıklama yaptı.

Dürüst, bu projenin Ankara’daki ihalesinin tamamlandığını, ihaleyi kazanan firmanın belli olduğunu, projeye başlamadan önceki detaylar üzerinde çalıştığını söyledi, “Projede gecikme, projeyi hayata geçirme noktasındaki kararlı duruşumuzda gerileme yok” dedi.

Yedikonuk Sahil Yolu ile Gemikonağı-Yedidalga yolunun projelerinin önümüzdeki haftalarda başlatılacağını açıklayan Bakan Dürüst, Paşaköy-Vadili, Boğaziçi-Kuzucuk yollarıyla ilgili ihaleye çıkılacağını kaydetti.

“ANAVATAN’DAN DESTEK ALMAKTAN RAHATSIZLIK DUYMUYORUZ”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, “Projelerimizi Anavatan’dan destek alarak yapmaktan rahatsızlık duymuyoruz, güçlü KKTC için Anavatandan destek istemeye devam edeceğiz” dedi.

Dürüst, projenin tüm halka hayırlı olmasını diledi. 

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN: “ANLAMLI BİR PROJE...”

Başbakan Hüseyin Özgürgün ise törendeki konuşmasında Gönyeli Çemberi’ni, “KKTC’nin ulaşım merkezi, ülke ulaşımının kalbi” olarak niteleyerek, kısa sürede tamamlanan “Gönyeli Çemberi Projesi’nin” ilk etabının açılışına katılmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Projenin, üst geçit olarak planlanan ikinci etabın tamamlanmasına kadar trafik yoğunluğunu büyük ölçüde rahatlatacağını ifade eden Özgürgün, projenin özellikle eğitim dönemi öncesinde tamamlanmasına katkı koyanlara teşekkür etti.

Başbakan, “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir” dedi.

“2017 yılının ilk aylarından başlayarak devletimizi kökleştirmeyi, halkımızın yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen projelere öncelik verdik” şeklinde konuşan Başbakan Özgürgün, önümüzdeki günlerde çeşitli projelerin temel atmalarını ya da açılışlarını yapacaklarını vurguladı.

Başbakan, sağlıkta, tarımda, eğitimde ve turizmde birçok çalışmanın devam ettiğini belirtti.

“ANAVATAN TÜRKİYE’MİZİN BİLGİ, BİRİKİM, MADDİ VE MANEVİ HER TÜRLÜ DESTEĞİNE SAHİBİZ”

“Hükümet görevi zor bir dönemde devraldı” diyen Başbakan Özgürgün, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Halkımızın refahı öncelikli olmak üzere tüm gayretleri kararlılıkla sergileyeceğimizin sözünü vererek yola çıkmıştık. Kıbrıs Türk halkının yaşam kalitesini yükseltmek öncelikli hedeflerimiz arasında. KKTC’de daha güçlü bir alt yapının önemine de her zaman vurgu yaptık.

Değişen, gelişen dünyada Anavatan Türkiye’mizin bilgi, birikim maddi ve manevi her türlü desteğine sahibiz.  Biz, inandığımız, güvendiğimiz ülkemize, insanımıza hizmet için görevdeyiz. Bu görevi önümüzdeki dönemde de kararlıkla sürdüreceğiz.”

“HÜKÜMETİMİZDE HİZMETLERLE ANILMAYI ÖNEMSEYEN BİR KARARLIK VAR”

“Siyasi varlığını boş laflarla sürdürmeye çalışanlara her zaman cevabımızı verdik” de diyen Başbakan, şunları ekledi:

“Hayata geçirdiğimiz, geçireceğimiz projeler bunun cevabıdır. Hükümetimizde hizmetlerle anılmayı önemseyen bir kararlık var. Bazı çevrelerin ortaya koyduğu gibi devletimizin kaderi halkımızın refahı, mutluluğu, huzuru ve güveni Rum tarafının insafına bırakılmış ‘çözüme’ mahkum değil.”

“KÜÇÜK HESAPLAR İÇİNDE OLANLAR BİZİ ONURLU YOLUMUZDAN DÖNDÜREMEYECEK”

Kıbrıs Türk halkının devlet olgusuna özveri ve fedakarlıklarla ulaştığını da vurgulayan Başbakan, “Kıbrıs Türk halkı bugünlere birlik ve beraberliğini koruyarak, pekiştirerek gelmiştir, yarınlara da bu kararlılıkla yürüyecektir. Küçük hesaplar içinde olanlar, ya da başka emellere hizmet edenler bizi, inandığımız devletimize, güvendiğimiz halkımıza hizmet hedefiyle çıktığımız onurlu yoldan döndüremeyecektir” dedi.

“Bizim amacımız ülkemize hizmet” şeklinde konuşan Başbakan, “Bunun dışında ne hükümetimizin ne bürokratlarımızın ne de çalışma arkadaşlarımızın herhangi bir düşüncesi yoktur” ifadesine yer verdi.

Başbakan, projenin tüm halka hayırlı olmasını diledi. 

Print
Posted: Eyl 15, 2017,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ekim 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2526
5971

Başbakan Özgürgün, Kulüp Başkanlarıyla Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Kulüpler sayesinde hem sağlıklı gençler yetiştiğini, hem de bu gençlerin bir kısmının ileride yönetici olarak hizmet vererek ülkesine hizmet vereceğini kaydeden Başbakan Özgürgün, “Dünyanın her yerinde olduğu gibi futbol ön plana çıkıyor ve en çok ilgi gören alan oluyor, o nedenle futbola daha çok yatırım gitmesi doğal” dedi.
Devamı
27
5976

Başbakan Özgürgün, TÜGİAD heyeti kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye’nin ülkeye her alanda özellikle altyapı anlamında önemli katkılar sağladığını söyleyerek, KKTC’ye Su Projesi’nin adanın kaderini değiştireceğini belirtti.

Devamı
2829
5983

Başbakan Hüseyin Özgürgün Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Recep Akdağı kabul etti

 Özellikle Kıbrıs konusunun bu parametrelerle bir yere varamayacağının görülmesiyle artık çok daha önemli ve ciddi ekonomik gelişmeye ihtiyaç duyulacağına işaret eden Özgürgün, ‘anavatan Türkiye ile işbirliği daha da artırılmalı, biz her zaman sizi bekliyoruz, burda olursanız çalışmalar hızlanır’ diye konuştu.

Devamı
301
2345
6173

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım’ı ziyaret etti

Tümgeneral Yıldırım’a iade-i ziyarette bulunan Başbakan Özgürgün, KTBK Karargahına gelişinde askeri törenle karşılandı. 

Devamı
678
910
6568

Alaniçi, Muratağa ve Sandallar köylerinden belirlenen 32 kişiye, belgeleri düzenlenen törenle verildi

 Hükümetin, gençlerin köyden kente göçünü engelleyerek, köylerinde kök salmalarını ve gelecek kurmalarını sağlamak amacıyla yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde, 32 kişiye daha, kırsal kesim arsası hak sahipliliği belgesi verildi. 

Devamı
11
6648

Hükümet olarak Kıbrıs Türk Halkı’nın hala ambargo ve izolasyonlar altında cezalandırılmasına sessiz kalınarak müzakerelerin kaldığı yerden devamının kabul edilemeyeceğinin bilinmesini isteriz

Hükümet olarak, Kıbrıs Türk tarafının 50 yıllık müzakere sürecinde sergilediği olumlu yaklaşımların 2014 yılı referandumu sonrasında olduğu gibi Kıbrıs Türk Halkı’nın hala ambargo ve izolasyonlar altında cezalandırılmasına sessiz kalınarak müzakerelerin kaldığı yerden devamının kabul edilemeyeceğinin bilinmesini isteriz.
Devamı
1213
6812

Başbakan Özgürgün:“İngiliz Üsleri Kıbrıs Meselesinin Temeli”

  Başbakan Hüseyin Özgürgün, Birleşmiş Milletler’in gündemindeki en eski sorun olduğuna işaret ettiği Kıbrıs sorununa çözüm çabalarında, 1964’ten bugüne 6 BM Genel Sekreteri değiştiğini ancak hepsinin de sonunda “maalesef çözemedik” noktasına geldiğini söyledi.

Devamı
1415
6917

DPÖ’den, Yılın İlk 6 Ayında 18 Yatırım Projesine Teşvik…

 Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ), bu yılın ilk altı ayında, 890 istihdama imkan ve turizme bin 398 yeni yatak ilavesi sağlayacak 18 yatırım projesine teşvik belgesi verdi.

Devamı
16171819202122
23
8454

Başbakan Özgürgün:“Bakıyorum ana muhalefet başkanı bir ileri bir geri, mehteran takımı gibi”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nde ivedilikle görüşülen Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik ) Yasa Tasarısı’nı oybirliği ile onayladı.

Devamı
242526272829
303112345