Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

AKDAĞ: “KIBRIS’TA BİR KARDEŞİMİZİN GÖZÜ YAŞARIRSA, 80 MİLYONUN GÖZÜNDEN YAĞMUR GİBİ YAŞ AKAR”

“KKTC’NİN REFAHI İÇİN ÇALIŞMAYA HAZIRIM VE BUNDAN HEYECAN DUYUYORUM”

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN: “FEDERASYON TEMELİNDEKİ KIBRIS MÜZAKERELERİ VAR OLAN PARAMETRELERLE TAMAMLANDI. BUNDAN SONRA BU PARAMETRELERLE GÖRÜŞME İMKANI KALMADI”

“BUNDAN SONRA NE OLACAĞIYLA İLGİLİ SORUMLULUK GÜNEY KIBRIS VE YUNANİSTAN’A DÜŞER”

 Türkiye’nin Kıbrıs işlerinden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “Kıbrıs’ta bir kardeşimizin gözü yaşarırsa, bizim gözümüzden yağmur gibi yaş akar. Türkiye’de iktidarıyla muhalefetiyle 80 milyon böyledir” dedi.

Akdağ, KKTC’de halkın refahını artırmak, yaşamı kolaylaştırmak için eğitim, sağlık, yol, su, enerji ihtiyaçlarının daha iyi karşılanması ve tüm bunların daha mükemmel hale getirilmesi için birlikte çalışmaya hazır olduğunu ve bundan heyecan duyduğunu söyledi.

Recep Akdağ, Kıbrıs sorunu ve müzakereler konusunda ise artık BM’nin ve dünya ülkelerinin Güney Kıbrıs’a “bu iş böyle olmayacak, bu yanlıştan vazgeçin” demesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin Kıbrıs işlerinden de sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, bu sabah geldiği KKTC’de üçüncü resmi ziyaretini Başbakan Hüseyin Özgürgün’e yaptı.

Başbakanlık kabul salonundaki görüşmede, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ve bazı bürokratlar da yer aldı.

AKDAĞ: “HEYECANLA HİZMETE HAZIRIM”

Akdağ, KKTC’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın selamlarını iletti.

Akdağ, Türkiye hükümetinde bazı bakanlıklarda görev değişikliği olduğunu hatırlatarak, kendisinin de 11 yıl 4 aylık Sağlık Bakanlığı sonrasında Başbakan Yardımcılığı’nı üstlendiğini ve görev alanında KKTC’yle ilgili konular da bulunduğunu söyledi.

Büyük şerefle, göz bebekleri KKTC’ye hizmet etmeye büyük bir heyecanla hazır olduğunu ifade eden Akdağ, tecrübeleriyle hükümetin arzularını yerine getireceğini kaydetti.

Recep Akdağ, Türkiye’nin garantör ülke olarak KKTC’de yaşayan soydaşlarının her türlü hakkını korumak için, güvenliği için elinden geleni bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapacağını vurguladı.

“Biz KKTC ve TC tarafı olarak adada hep barışçı bir çözümden yana olduk. Maalesef çeşitli zamanlarda, müzakere masasında işin bozulmasına hep Güney Kıbrıs Rum tarafı sebep oldu” diyen Akdağ, İsviçre’deki müzakerelere işaret etti.

Akdağ, KKTC’de yaşayan kardeşlerinin refahını artırmak, yaşamlarını kolaylaştırmak için eğitim, sağlık, yol, su, enerji ihtiyaçlarının daha iyi karşılanması ve tüm bunların daha mükemmel hale getirilmesi için birlikte çalışmaya hazır olduğunu ve bundan heyecan duyduğunu söyledi.

“BİR KARDEŞİMİZİN GÖZÜ YAŞARIRSA BİZİM YAĞMUR GİBİ YAŞ AKAR…”

Kıbrıs’ta 1974’te Türkiye’nin müdahalesine yol açanın Rum tarafının yanlışları olduğunu, 14 yaşında olmasına rağmen süreci çok yakın takip ettiğini anlatan Recep Akdağ, “Bütün KKTC’li kardeşlerimizin bilmesini arzu ederim. Kıbrıs’ta bir kardeşimizin gözü yaşarırsa, bizim gözümüzden yağmur gibi yaş akar. Türkiye’de iktidarıyla muhalefetiyle 80 milyon böyledir” dedi.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türkiye’nin 3 milyon Suriyeli’ye de kucak açmış bir ülke olduğunu hatırlatarak, “KKTC’de yaşayan soydaşlarımızın, KKTC vatandaşlarının hukukunu, haklarını, güvenliğini sağlamak, bu işin teminatı olma noktasında asla bir gevşeklik göstermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“BM RUMLARA ‘BU İŞ BÖYLE OLMAYACAK, BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN’ DEMELİ”

Bu kadar olumlu ve çözüm taraftarı KKTC’nin dünyaya mesaj verdiğini kaydeden Akdağ, artık BM’nin ve dünya ülkelerinin Güney Kıbrıs’a “bu iş böyle olmayacak, bu yanlıştan vazgeçin” demesi gerektiğini söyledi.

Akdağ, barışın olması ve insanların mutluluk içinde yaşaması için ellerinden geleni yapmaya devam edeceğini ifade etti.

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN: “TÜRKİYE’NİN SAĞLADIĞI HUZUR ORTAMINDAN SADECE KIBRIS TÜRKLERİ DEĞİL GÜNEY KIBRIS VE BÖLGE ÜLKELERİ DE YARARLANIYOR”

Başbakan Hüseyin Özgürgün de Akdağ’a yeni görevinde başarı diledi ve Akdağ’ı KKTC’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Anavatan Türkiye ile her konuda işbirliğiyle ve desteğiyle bugünlere geldiklerini ifade eden Özgürgün, halkın güvenliği ve bölgenin stratejik konumu nedeniyle işbirliği ve güvenlikte, Türkiye’nin sağladığı huzur ortamından sadece Kıbrıs Türkleri ve KKTC’nin değil Güney Kıbrıs ve bölge ülkelerinin de yararlandığını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri sayesinde Kıbrıs’ta 1974’ten beri kan akmadığını belirten Başbakan Özgürgün, yıllardır süren müzakerelerde birçok anlaşmaya evet diyen tarafın Kıbrıs Türk tarafı olduğunu ancak KKTC’nin BM ve dünya tarafından hak ettiği yeri bulmadığını kaydetti.

“AMAÇLARI KIBRIS’I YUNANİSTAN’A BAĞLAMAK…”

Başbakan Özgürgün, İsviçre’deki görüşmeler sonucunda Rum tarafının bir anlaşma niyetinin olmadığının net şekilde ortaya çıktığını ifade ederek “Amaçları Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamaktır. Bunu zaten o süreçte de meclislerinde aldıkları kararla gösterdiler” dedi.

Kıbrıs Türk halkının yıllardır bir mücadele verdiğine dikkat çeken Başbakan Hüseyin Özgürgün, Güney Kıbrıs’ın anlaşma niyeti olmamasının, gelişmeyi engelleyemeyeceğini söyledi.

“BUNDAN SONRA NE OLACAĞIYLA İLGİLİ SORUMLULUK GÜNEY KIBRIS VE YUNANİSTAN’IN”

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Başbakan Özgürgün, Türk tarafının açılımlarının algılanmadığını, çok olumlu hareketlerinin de karşılık bulmadığını belirterek, bundan sonra KKTC ve Türkiye’nin kendi yol haritasını çizeceğini, bu parametrelerle artık görüşmenin mümkün olmadığını ifade etti.

Gerek ekonomik ve mali açıdan, gerekse halkın refahı anlamında Anavatan Türkiye ile işbirliği içinde gelişmeyi ve bir devlet olarak ayakları üzerinde duran yapıyı hedeflediklerini dile getiren Hüseyin Özgürgün, bunun önlerindeki önemli bir hedef olduğunu, işbirliği içinde çalışacaklarını söyledi.

Görüşmenin ardından Başbakan Hüseyin Özgürgün, Le

Print
Posted: Ağu 28, 2017,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilmeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234