Başbakan Hüseyin Özgürgün Dilekkaya bölgesini ziyaret etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün Dilekkaya bölgesini ziyaret etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs müzakereleri ile ilgili olarak vatandaşlara; "Rahat olun, ben bu konuda Anavatan Türkiye'nin de görüşünü biliyorum. Bize bu net olarak söylendi. Bu rahatlık içerisinde konuşuyorum. Kıbrıs Türklerinin toprağını halkını sıkıntıya sokacak bir anlaşmaya Türkiye de 'Evet' demez. Bunu net olarak söyleyebilirim, bu güvenceyi aldık" diye seslendi.

Özgürgün, "Bütün derdimiz Kıbrıs'ta bir anlaşmaya ulaşabilmek için iyi niyetle çalışmak ancak zorla bir anlaşmaya veya herşeyi verecek teslim olacak bir anlaşmaya 'Evet' demek bir yana böyle bir anlaşmayı yapacak olanın da yakasındayız" dedi.

Özgürgün, Kıbrıs müzakerelerinin yapılacağı Cenevre'ye de bunun için gittiklerini, Kıbrıs Türk halkının haklarını teslim edecek bir anlaşmaya "Evet" diyecek biri varsa bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendilerini karşısında bulunacağını belirterek, UBP olarak gereken tavrı ortaya koyacaklarını ve halktan aldıkları güçle meydanları dolduracaklarını, böyle bir anlaşmaya "Hayır" diyeceklerini söyledi.

Özgürgün, ancak Rum tarafının Güzelyurt, Karpaz, Mesarya, Türk askerinin çekilmesi, toprak, mülkiyet gibi taleplerinden vazgeçmesi ve "aklını başına alıp bir anlaşmaya oturması" durumunda buna "Hayır" demeyeceklerini kaydetti.

Başbakan Hüseyin Özgürgün bugün Dilekkaya bölgesine giderek, Mesarya bölgesi halkıyla bir araya geldi. Köye yapılan yol ve köprü çalışmalarını denetleyen Başbakan Hüseyin Özgürgün, burada vatandaşlara Kıbrıs müzakere süreci ve Cenevre'de yapılacak zirveye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Özgürgün'e eşi Dilek Özgürgün, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, milletvekilleri, belediye başkanları, UBP örgüt başkanları eşlik etti.

Kemal Dürüst, bölgeye yapılan yatırımları anlatarak, bölge halkının refahını artıracak yatırımları sürdüreceklerini söyledi. Dürüst, KKTC devletine inançlarıyla bu bölgedeki köylere sahip çıkacaklarını, devletin hizmetlerle var olacağını vurguladı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün de, bu bölgeye yıllardır önem verdiğini, her dönem geldiğini, vatandaşlarla bir arada olduğunu ve buradan aldığı desteklerle parlamentoda olduğunu kaydetti.

Özgürgün, hükümet olarak da bölgeye önem verdiklerini, tarım, hayvancı ve çiftçiye gereken önemin her zaman verilmesi gerektiğini çünkü "köylünün milletin efendisi" olduğunu söyledi.

Toprağa sahip çıkmanın devlete sahip çıkmak anlamına geldiğini vurgulayan Özgürgün, ülkeye yatırımlarıyla sahip çıkan tüm kesimleri ve özellikle tarım sektörünü her zaman destekleyeceklerini kaydetti.

En büyük gücün eğitim, sağlık, tarım, turizm alanında yapılan ekonomiyi geliştiren yatırımlar olduğunu ifade eden Özgürgün, hükümetin ilk bütçesi olan 2017 bütçesi ile bu yılın daha iyi bir yıl olacağına inanç belirtti.

Hedefin tüm sektörleri geliştirmek ve halkın refahını yükseltmek olduğunu belirten Özgürgün, Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolü de sürdüreceklerini kaydetti.

Ülkeye gelen su ile artık ülkede kuraklık yaşanmayacağına da inanç belirten Özgürgün, Kıbrıs sorununa da değindi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, bir vatandaşın "müzakereler bizim için bir muamma, kapalı kutu, ne olacağımızı, buraların verilip verilmediğini bilmiyoruz, geleceğimiz ne olacak, bu konuda resmi bir açıklama istiyoruz" demesi üzerine, Kıbrıs Türk halkının teslim edileceği bir anlaşmaya "Hayır" diyeceklerini söyledi.

Özgürgün, Cenevre'de de bu yüzden olacaklarını, kendileri için zaten "tüm hayırcılar gidiyor" denildiğini, ancak orada teslim olacak bir anlaşmaya "Evet" diyemeyeceklerini kaydetti.

Zaten böyle bir anlaşmaya hiçbir UBP'linin de "Evet" demeyeceğini ifade eden Özgürgün, Cenevre'de Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı ile birlikte olacaklarını, devletin kendileri için önemli olduğunu, toprak tavizi verilmesine ve Türkiye'nin garantörlüğünün kaldırılmasına karşı olduklarını vurguladı.

Özgürgün, toprak tavizine, bir santim KKTC toprağının verilmesine karşı olduklarını, toprak verilecekse yüzde 3,5 civarında olan ara bölgenin BM tarafından teslim edilmesi gerektiğini belirterek, Cenevre'de karşı oldukları bir hareket karşısında gereken net tavrı ortaya koyacaklarını söyledi.

Bu gücü halktan aldıklarını ve meydanlara da halk ile birlikte çıkacaklarını belirten Özgürgün, "Kıbrıs Türk halkını yerinden toprağından ekonomisinden alıp sökecek bir anlaşmaya evet demeyeceğiz. Evet diyecek olanların da yakasında oluruz. İki kesimlilik sulandırılmamalı, içimize Rum gelmemeli, siyasi eşitlik şart, yönetimde eşit ortaklık olmalı, Kıbrıs Türk halkının net olarak ağırlığı korunmalı, Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi net ve kalın çizgilerle çizilmeli" dedi.

Kıbrıs'ta geçmişin unutulmaması gerektiğini, halkın tek güvencesinin Türk askeri, GKK ve polis olduğunu belirten Özgürgün, bu değiştirilirse Kıbrıs Türk halkının güvenliğinin tehdit altına gireceğine işaret etti.

Kıbrıs Türk halkının huzurunu bozacak bir anlaşma yapanın buralarda barınamayacağını belirten Özgürgün, halkın rahat olmasını istedi, Türkiye'nin de Kıbrıs Türk halkının huzurunu bozacak bir anlaşmaya "Evet" demeyeceğini vurguladı.

İki kesimliliğin sulandırılmaması, toprak tavizi verilmemesi, Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin net ve kalın çizgilerle çizilmesi gerektiğini belirten Özgürgün, "Rahat olun, ben bu konuda Anavatan Türkiye'nin de görüşünü biliyorum. Bize bu net olarak söylendi. Bu rahatlık içerisinde konuşuyorum. Kıbrıs Türklerinin toprağını halkını sıkıntıya sokacak bir anlaşmaya Türkiye de 'Evet' demez. Bunu net olarak söyleyebilirim, bu güvenceyi aldık" diye konuştu.

Print
Posted: Oca 6, 2017,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilemeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234