Başbakan Hüseyin Özgürgün KKTC Sağlık Turizmi Konferansı ve Çalıştayına katıldı

Başbakan Hüseyin Özgürgün KKTC Sağlık Turizmi Konferansı ve Çalıştayına katıldı

Sağlık turizmini geliştirme amacıyla tasarlanan Sağlık Turizmini Geliştirme Projesi, “1’inci Sağlık Turizmi Konferans ve Çalıştayı” ile hayata geçiriliyor.

Sağlık Turizmi Konferans ve Çalıştayı Girne Elexsus Resort Hotel’de yapılıyor.

Çalıştaya, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu katılarak birer konuşma yaptı.
Çalıştay’da ilk konuşmayı yapan Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, Sağlık Turizmini Geliştirme Projesi’yle Sağlık ve Turizm Bakanlıkları himayelerinde TC Büyükelçiliği, Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi desteği, Kıbrıs sağlık Turizmi Konseyi yürütücülüğünde hayata geçtiğini anlattı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün ise ülke ekonomisine katma değeri çok yüksek olacağı sağlık turizmi master planının hazırlanmasına yönelik yapılan çalıştaydan çıkacak sonuçların ülke ekonomisi ve diğer alanlara katkı koyacağına olan inancını dile getirdi.

Başbakan Özgürgün “Sanayileşme ve kentleşme sonucu gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde özellikle çevre sorunlarının , beslenme bozukluklarının insan sağlığını tehdit etmmekte ve iş gücünü de azaltmakta olduğunu görmekteyiz. Özellikle deniz, güneş ve iklim kaynak olarak değerlendirildiği zaman sağlık turizminin de ülkemizde ne kadar güçlü verimli bir noktaya gelebileceğini açık olarak görüyoruz. Bu anlamda da ben çalıştayın ülkemizin de bu cazip iklim ve doğa koşullarıyla birleşitiği zaman çok ileride KKTC’nin eğitim alanında olduğu gibi sağlıkta da ciddi bir merkez haline gelebileceğini net olarak görmekteyiz” dedi.

Başbakan, sağlık turizmini planlı bir şeklide teşviklendirilerek desteklenmesinin hükümetin hedefi olacağı ve turizim girdilerine ciddi katkı sağlayacağını dile getirdi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da Kuzey Kıbrıs’ın sağlık turizmi konusunda Türkiye ile birlikte çalışarak, yatırım ve işbirliği olanaklarının gelişmesi için hükümetin üzerine düşeni yapacağını vurguladı.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ise çalıştaya katılıma vurgu yaparak başladığı konuşmasında, bunun sağlık turizmine verilen önemin göstergesi olduğunu kaydetti.

Sucuoğlu, KKTC’nin ada ülkesi olması ve coğrafi konumu nedeniyle başta turizm olmak üzere ekonominin lokomotif sektörü olduğu gerekçesiyle hizmet sektörlerinde önümüzdeki süreçte ciddi boyutta bir katkı beklendiğini anlattı.

Print
Posted: Ara 24, 2016,
Comments: 0,
Tags:
«Ekim 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678