Başbakan Hüseyin Özgürgün'ün KKTC’nin 33’üncü Kuruluş Yıldönümü mesajı

Başbakan Hüseyin Özgürgün'ün KKTC’nin 33’üncü Kuruluş Yıldönümü mesajı

Kıbrıs Türk halkının onurlu bir mücadelenin sonucunda kendi devlet çatısı altında egemen, bağımsız ve özgür yaşantısının başlangıcı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 33’üncü kuruluş yıldönümünü büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz.

 Kıbrıs Türk Halkı bugünlere gelene kadar çok zor süreçlerden geçmiştir. Kıbrıs Türk Toplum liderlerinin, imkansızlıklar içerisinde, çok küçük bir azınlığa düşürülmüş insanımızı ayakta tutmak adına ortaya koydukları direniş asla unutulamaz. Karanlık yıllar olarak anılan 1974 öncesi dönemde, Kıbrıs Türk Toplumu baskı ve tehditlerle köklerinden koparılmış, maddi manevi kayıplara uğratılmış, tüm umutlarını yitirmiş bir şekilde hayatta kalma mücadelesi vermiştir. 20 Temmuz 1974’te Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlük hakkını kullanarak gerçekleştirdiği Barış Harekatı ile Ada’da barış ve huzur ortamı sağlanmış, Kıbrıs Türk Halkı, Barış Harekatı ile çizilen hudutlar içerisinde kendi egemen devletine kavuşmuştur.

 Oldukça uzun bir süredir Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulmaya yönelik sürdürülen müzakere süreçlerinde Kıbrıs Türk Tarafı geçmişteki acı deneyimlerine rağmen, bugüne kadar önüne çıkan çözüm fırsatlarında büyük bir olgunluk ve iyi niyet göstererek her defasında üzerine düşeni yapmıştır. Bugün müzakere sürecinde gelinen aşamada, Kıbrıs Türk Halkının haklı endişeleri göz ardı edilmeden, iki toplumun siyasi eşitliği, özgürlüğü, güvenliği ve olmazsa olmazımız Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi zemininde varılacak bir anlaşmayı desteklediğimizin bir kez daha altını çizmek istiyorum.  

 Cumhuriyetimizin 33. Yıldönümünü onurla ve gururla kutladığımız bu günde, uluslararası kamuoyu tarafından Kıbrıs Türk Halkı yok sayılıp, dünyaya açılımı engellense de, Anavatanımız Türkiye’den aldığımız güç ve destekle her alanda hızla gelişip kalkınan, güçlü demokrasisiyle ayakta duran bir ülkeyiz. Bu ülkede yaşayan insanların varlığının artık daha fazla göz ardı edilmemesi gerektiğini bir kez daha önemle vurgulamakta yarar görüyorum.

 Kıbrıs Türk Halkı tarihte maruz kaldığı tüm insanlık dışı muamelelere rağmen ortaya koyduğu azim ve kararlılıkla bu topraklardaki varlığını ispatlamış, kurmuş olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’ni sosyal, ekonomik, kültürel, demokratik olarak her geçen gün daha ileriye taşımayı, Anavatan Türkiye’nin desteğinde güçlü adımlarla geleceğe doğru yürümeyi başarmıştır. Kıbrıs Türk Halkı bugün sahip olduğu egemen devleti, özgürce yaşadığı toprakları uğruna verilen mücadeleleri ve ödenen bedelleri asla unutmayacaktır. Bizlere düşen en asli görev, büyük acı, zorluk ve fedakarlıklarla elde edilen bu mirası yaşatmak, yüceltmek ve gelecek nesillere aktarmaktır. 

 Ülkemizin başta ekonomik yönden olmak üzere her alanda kalkınmasını hedefleyen işbirliği ve çalışmalarla Anavatan Türkiye ile kurulan güçlü bağlar, her geçen gün daha da güçlenmektedir. Sürdürülen bu birlik ve beraberlik sayesinde Kıbrıs Türk halkı geleceğinin güvence altında olduğundan hiçbir şüphe duymamalıdır.

 Bu anlamlı gün vesilesiyle, Kıbrıs Türk halkının aydınlık günlere kavuşmasında büyük görev üstlenen başta Dr. Fazıl Küçük, Rauf Raif Denktaş ve mücadele arkadaşları yanında, bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimize, tüm gazilere ve bugünlere ulaşmamızda daima destekleri ile bizlere güç veren Anavatan Türkiye’ye minnet ve teşekkürlerimi sunarım.

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 33’üncü Kuruluş Yıldönümünü en kalbi duygularımla kutlar, bu gururu paylaşan tüm halkımıza en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.                              

Print
Posted: Kas 14, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:
«Kasım 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456