Hanehalkı İş Gücü Anketi 17-30 Ekim tarihlerinde yapılıyor

Hanehalkı İş Gücü Anketi 17-30 Ekim tarihlerinde yapılıyor

 Başbakanlığa bağlı Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, ülkedeki iş gücü yapısını ayrıntılı ve güncel bilgilerle ortaya koyan Hanehalkı İş Gücü Anketi’nin 17-30 Ekim tarihlerinde yapılacağını açıkladı.

 DPÖ’nün hazırladığı Hanehalkı İşgücü Anket çalışmasında görev alan anketörlerin iki gün sürecek eğitimi bugün Sayıştaylık binasında başladı.

DPÖ Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, DPÖ tarafından 2004 yılından bu yana her yıl Ekim ayında yapılan anket çalışmasının amacının KKTC’deki iş gücü yapısını ayrıntılı bir şekilde belirlemek ve bunlara yönelik güncel bilgileri ortaya çıkarmak olduğunu belirtti.

“İŞ GÜCÜ YAPIMIZ BU VESİLEYLE ORTAYA ÇIKMAKTA”

Ödül Muhtaroğlu,“Kamuoyunun, ekonomik ve sosyal örgütlerin beklediği iş gücü yapımız bu vesileyle ortaya çıkmaktadır. İstihdam ve işsizlik rakamları ortaya çıkmaktadır. Bölgelere göre işsizlik ve istihdam rakamları, eğitim durumuna göre istihdam rakamları bu anket neticesinde belirlenmektedir” dedi.

2016 yılı Hanehalkı İşgücü Anketi çalışması kapsamında KKTC genelinde örnekleme yöntemiyle seçilen 3 bin 500 ailenin ziyaret edileceğini ve 72 anketörün görev yapacağını belirten Muhtaroğlu, güncellenen adreslere göre, Gazimağusa’da bin 56, Gazimağusa ve Girne’de 816’şar, Güzelyurt’ta 432, İskele’de 384 ailenin ziyaret edileceğini açıkladı.

Ödül Muhtaroğlu, anketin başarıyla sonuçlanmasının anketörlerin, ailelerden doğru ve güvenilir bilgi almasına bağlı olduğunu, bu nedenle anketörlere önemli görevler düştüğünü söyledi.

Söz konusu anket çalışmasının Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) standart ve düzenlemelerine göre yapıldığı kaydeden Muhtaroğlu, şu anda Avrupa ve Türkiye’de uygulanan anketin KKTC’ye uyarlanmış şeklini yaptıklarını kaydetti.

Ödül Muhtaroğlu, “Anketimizin uluslararası yönü mevcuttur. O yüzden bu anket sonuçları, uluslararası örgütler tarafından yakından takip edilmektedir. Anket sonuçlarını BM, AB, Dünya Bankası, Türkiye Cumhuriyeti referans olarak kullanmaktadır. Soru bölümünü, doğan ihtiyaçlar çerçevesinde her yıl yeniliyoruz. Kendi ülkemizde de kamu ve özel kuruluşlar, anket sonuçlarından hareket ederek kendi sosyal planlamalarını yapmaktadırlar” diye konuştu.

Print
Posted: Eki 10, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
161718192021
22232425262728
2930311234