Başbakan Hüseyin Özgürgün, TRT Haberin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı

Başbakan Hüseyin Özgürgün, TRT Haberin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı

Başbakan Hüseyin Özgürgün, TRT Haberin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 Türkiye’de yaşanan başarısız darbe girişimine yönelik bir soruya karşılık Özgürgün, KKTC’de de bu konuda tüm tedbirlerin alındığını ve anavatan Türkiye ile yoğun bir işbirliği içerisinde olduklarını kaydetti.

 Türkiye’nin yıllardır terörle uğraştığını anımsatan Başbakan Özgürgün ‘Türkiye ne kadar güçlüyse biz de o kadar güçlüyüz. Türkiye terörden kurtulduğunda daha da güçlü olacaktır’ ifadelerini kullandı.

 Kıbrıs konsuyla ilgili bir soruya karşılık ise Özgürgün, Kıbrıs’ta görüşmelerin 1968 yılından beridir devam ettiğini belirterek Kıbrıs Türk tarafının anlaşmaya niyetli olduğunu birçok belgeyi ortaya koyduğunu ancak Kıbrıs Türk Tarafı’nın olumlu yaklaşımına Rum tarafının hep hayır dediğini söyledi.

 Başbakan Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının çözüme ihtiyacı olduğu kadar Rum tarafının da ihtiyacı bulunduğuna dikkati çekti.

Özgürgün ‘Türkiye’nin garantisine ve iki halkın eşitliğine dayalı bir çözüm gerekir. Bunu Rum tarafı kabul ederse bir çözüm olur. Ama bunu kabul etmiyorlar. Onun için yıllardır görüşmeler sürüyor. Rum tarafı ile aramızda çok ciddi ayrılıklar var onun için Kıbrıs’ta görüşmeler daha sürecek’ dedi.

 Yunan yetkililerinin yaptığı açıklamaların da çözümün ne kadar uzakta olduğunu gösterdiğini ifade eden Başbakan Özgürgün, Garantilerle ilgili olarak ise ‘Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini asla tartıştırmyız’ dedi.

  Özgürgün ‘Ben ve hükümetim kesinlikle Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini tartıştırmayız. Güvenlik konusu son derece önemli. Kimse kimsenin gözününyaşına bakmadığı gibi kimse de kimseye yardım edecek durumda değil geçmişteki olayların yaşanmayacağı bir çözüm peşindeyiz. Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini asla tartıştırmayız. Kıbrıs Türk halkı asla bundan vazgeçmez’ ifadelerini kullandı.

 Doğal kaynakların paylaşımı konusunda ise Başbakan Özgürgün, Rum tarafının bu konuda yapılan önerileri kabul etmediğini ve konuyu oldu bittiye getirmeye çalıştığını söyledi.

 Güney Kıbrıs’ta 3000 uzman askerin konuşlandırılacağı ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine Başbakan Özgürgün bunun Türk askerinin fiili varlığının ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirtti.

 Özgürgün, Güney Kıbrıs’ta asker alımları devam ederken Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın güçlü olmasının da çok önemli olduğunu söyledi.

 Ankara’da üst düzey görüşmelerde de bulunduğunu belirten Başbakan Özgürgün Türkiye’den KKTC’ye ulaşan su ile birlikte bu konuda yapılacak yatırımlar hakkında görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Print
Posted: Eki 1, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
161718192021
22232425262728
2930311234