Başbakan Hüseyin Özgürgün,TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün,TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti

ÖZGÜRGÜN: “KIBRIS KONUSUNDA, ÖZELLİKLE DIŞİŞLERİ BAKANLARININ İŞBİRLİĞİNİN VE YAKIN ÇALIŞMA MESAİSİNİN, BU KRİTİK DÖNEMDE DE SÜRDÜRÜLMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusunda, özellikle Dışişleri Bakanlarının işbirliğinin ve yakın çalışma mesaisinin, bu kritik dönemde de sürdürülmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Özgürgün, bugün 13.00’te, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti.

Kabulde, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da hazır bulundu.

Çavuşoğlu kabulde yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanlığı’nın yeni arşiv sisteminin açılışı için adaya geldiğini anlatarak, “Son derece modern, KKTC’ye yakışan bir sistem oldu” şeklinde konuştu.

Bu vesileyle Başbakan Özgürgün’ü ziyaret etme şansı da elde ettiklerini anlatan Çavuşoğlu, Özgürgün’ün Türkiye Yenikapı’da gerçekleşen Demokrasi Ve Şehitler Mitingi’ne katıldığını hatırlatarak “Türk demokrasisi ve Türk halkına verdiğiniz destek, gösterdiğiniz dayanışma Türkiye’de büyük bir memnuniyet yarattı” şeklinde konuştu.

KKTC hükümetinin FETÖ ile mücadelede attığı adımların memnuniyet verici olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Her alanda olduğu gibi karşı karşıya kaldığımız bu terör saldırıları karşısında da dayanışmamızı dünyaya göstermiş olduk. Bunun için size çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, KKTC hükümetinin başarılı çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve ellerinden gelen desteği göstermeye çalıştıklarını kaydetti.

Ertuğruloğlu ile sürekli temas halinde olduklarını kaydeden Çavuşoğlu, bugünkü ziyaretle de, müzakere sürecinin hızlandığı bu dönemde Başbakan Özgürgün, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bu süreci değerlendirme fırsatı da yakalamış olduklarına işaret etti.

Türkiye’nin her zamanki gibi müzakere sürecinde de KKTC’nin yanında olmaya devam edeceğini anlatan Çavuşoğlu, adil ve kalıcı bir çözüm için üzerlerine düşeni de yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

ÖZGÜRGÜN: “BİZ, ANAVATAN TÜRKİYE İLE İKİ DEVLET TEK MİLLETİZ”

Başbakan Hüseyin Özgürgün ise Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görmekten ve ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti.

“İki Dışişleri Bakanının bugün gerçekleştirdiği çalışma ve açılış, önümüzdeki dönemde çok daha ileri işbirliklerinin bugünden bir göstergesi olmuştur ve olacaktır” diyen Özgürgün, şöyle devam etti:

“Biz, Anavatan Türkiye ile iki devlet tek milletiz” diyen Özgürgün, FETÖ konusunda hükümetin attığı adımlarla ilgili olarak ise şunları söyledi:
“Büyük Türk ulusunun kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkının da bu anlamda, her konuda ve her noktada, özellikle son olaylarda hassasiyetini ve Anavatan Türkiye’deki her türlü olumsuz gelişmeye buradan da her hangi bir şekilde bizim müsamaha gösteremeyeceğimizi göstermek üzere o adımları atmıştık. Dolayısıyla bu anlamında da biz, Anavatan Türkiye’nin çok sağlıklı, çok güçlü, demokrasisiyle, her anlamıyla gücünün en üst seviyede olmasının burada bizim gücümüzün de en üst seviyede olması anlamında olduğunu biliyoruz. Bu açıdan çok hassasız ve bu konuda önemle üzerinde duruyoruz. Bu vesileyle, sizin aracılığınızla Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza selamlarımızı gönderiyorum”

“YAKIN ÇALIŞMA MESAİSİNİ AYNI ŞEKİLDE SÜRDÜRMESİ ÖNEMLİ”

Özgürgün, Kıbrıs konusunda, özellikle Dışişleri Bakanlarının işbirliğinin ve yakın çalışma mesaisinin, bu kritik dönemde de sürdürülmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

“Kıbrıs konusu, yıllardır devam eden ancak bugün gelinen aşamada, kritik bir döneme girilmesi hasebiyle de, Türkiye ile çok yakın iş birliği içerisinde götürülmesi gereken bir konu” diyen Özgürgün, “Biz hükümet olarak böyle bakıyoruz, böyle görüyoruz. Bu anlamda, bu dönemde burada olmanız, çok anlamlıdır, çok önemlidir ve mutlaka sizinle yapacağımız görüşmeler de çok önemli bir yer tutacaktır” diye konuştu.


Print
Posted: Ağu 31, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilemeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234