Başbakan Özgürgün ve Başbakan Yıldırım ortak basın toplantısı düzenledi

Başbakan Özgürgün ve Başbakan Yıldırım ortak basın toplantısı düzenledi

 Başbakan Hüseyin Özgürgün,Türkiye’nin Adadaki  varlığının,Kıbrıs Türkleri’nin güvenini sağlayan en önemli unsur olduğunu vurgulayarak, “Anavatan Türkiye’nin her açıdan çok iyi olması, güçlü ve sağlıklı olması bizim için her şeyden önemlidir. Bugünlere  biz tek yürek olarak geldik, yarınlara da el ele omuz omuza gönül birliği içerisinde yürüyeceğiz” dedi.

 Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İki başbakan, Çankaya Köşkü’ndeki basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Başbakan Yıldırım, Başbakan Özgürgün’ün ilk resmi yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yaptığını belirterek, Başabakan ve heyetine teşekkür etti.

Tükiye Kıbrıs  ilişkilerinin “ mükemmel” düzeyde gittiğini, Türkiye kalkındıkça Kıbrıs’ın da kalkınacağını ifade eden Başbakan Yıldırım, Türkiye ve Kıbrıs’ın tasa ve sevinçte beraber olduğunu kaydetti.

 Türkiye'nin etkin teminatının Kıbrıs'ta olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Türkiye Başbakanı Yıldırım, “Bir daha bir maceraya izin verecek bir altyapıya Türkiye müsaade etmez. Bunu herkesin bilmesi gerekir. Biz barış istiyoruz” dedi.

 Başbakan Özgürün’e ve kabinesine başarılan dileyen Yıldırım, Kıbrıs sorununun  çözümü yönündeki kararlı duruşlarından dolayı da teşekkür etti.

 Kıbrıs Türklerine uygulanan ambargolara dikkat çekerek, Kıbrıs’taki durumun sürdürülebilir olmadığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Yıllardan beri Kuzey Kıbrıs tarafı adeta yok sayılmış, imkanlar haksız bir şekilde Güney tarafından kullanılmaya devam etmiştir. Bunun sürdürülebilir olmadığı ortadadır. Mevcut durum ilanihaye sürdürülebilir bir şey değildir. Yıllardan beri Kuzey Kıbrıs tarafı adeta yok sayılmış, izolasyonlara tabi olmuş, Avrupa Birliği'nin, dünyanın bütün imkanları haksız bir şekilde Güney tarafından kullanılmaya devam etmiştir. Artık bunun sürdürülebilir bir hal olmadığı ortadadır.”

 “Türkiye'nin etkin teminatı, Kıbrıs'ta olmazsa olmazdır”

 Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki etkin teminatının, olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Kıbrıs Türkünün haklı davasını bundan sonra da anlatmaya devam edeceğiz. Çözüm hangi şartlarda gerçekleşirse gerçekleşsin veya gerçekleşmesin, Türkiye'nin etkin teminatı, Kıbrıs'ta olmazsa olmazdır. Bir daha bir maceraya izin verecek bir altyapıya Türkiye müsaade etmez. Bunu herkesin bilmesi gerekir. Biz barış istiyoruz” dedi.

 "Türkiye, Kıbrıslı kardeşinin yanı başındadır"

 Kıbrıs'ın büyüyüp gelişmesine yönelik çalışmaların önemine de değinen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Enerjinin, adanın gelişmesine, büyümesine harcanmasını istiyoruz. Bütün bu iyi niyetlerimize rağmen kafalarının arkasında başka proje olanlar da bilsin ki, böyle bir proje hayata geçirmeye kalktıklarında yine Türkiye, Kıbrıslı kardeşlerinin yanı başındadır, onlarla beraberdir."

 "Rum tarafının son şansıdır"

 Kıbrıs'taki barış müzakerelerinin sürdüğünü, Kıbrıs Türk tarafının her zaman yapıcı davrandığını hatırlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Barış müzakereleri devam ediyor, varsın devam etsin. Ama biz her zaman yapıcı tarafta olduk. Kuzey Kıbrıs Türk tarafı da tüm samimiyetiyle yapıcı davranıyor. Bu aslında, her seferinde 'barışalım, beraber yaşayalım' deyip oyun bozanlık yapan Rum tarafının son şansıdır. Bu şansı da iyi değerlendirmelerini tavsiye ederiz."

Kıbrıs’ta yatırım projelerinin devam ettiğini ifade ederek, Türkiye’den Adaya gelen suya da değinen Başbakan Yıldırım, bunun, Kıbrıs Türkünün özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün de hayali olduğunu ve Türkiye’den adaya su gittiğinde mezarının bu su ile yıkanmasını vasiyet ettiğini anımsatan Başbakan Yıldırım, Dr. Küçük’ün vasiyetinin yerine getirildiğini ve mezarının Türkiye’den giden su ile yıkandığını kaydetti.

 “Türk ordusu Kıbrıs’ta olmaya devam

edecek, adanın güvenliğini sağlıyor”

 Başbakan Yıldırım, bir soru üzerine, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ile ilgili herhangi bir projeleri olmadığını belirterek, “Onlar orada yerinde duruyor, durmaya devam edecek. Çünkü onlar, adanın güvenliğini sağlıyor. Sadece Kıbrıs Türk tarafı değil, adanın tamamında huzur ve güvenliği sağlamakla meşguller” dedi.

 Başbakan Özgürgün: “Kardeşlerin buluşması”

 Başbakan Hüseyin  Özgürgün de iki hükümetin yaklaşık aynı tarihlerde göreve başladığını, Anavatana yaptıkları ziyaretin kardeşlerin buluşması olarak değerlendirdiklerini belirtti.

 Türkiyede 15 Temmuz darbe girişiminden dolayı üzüntülerini ileterek, 15 Temmuz’un Kıbrıs tarihinde de kara bir leke olduğunu belirten Başbakan Özgürgün, Kıbrıs’ta 15 Temmuz 1974 Yunan Cuntası darbesinin ardından, Türkiye’nin 20 Temmuz 1974’de adaya barış ve özgürlüğü getirdiğini kaydetti.

Başbakan Özgürgün, 20 Temmuz  1974’de adaya gelen barış ve huzur ortamının ardından Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs’ta bir  çözüme ulaşılması için çabalarına devam ettiğini anlattı. Başbakan Özgürgün, 15 Temmuz’da Türkiye’nin milli iradesine karşı yapılan saldırıda hayatını kaybedenleri rahmetle anarak, yaralılara acil şifalar diledi.

Türkiye ile ilişkileri her zaman her alanda geliştirmek için çaba içinde olduklarını ifade eden Başbakan Özgürgün, Kıbrıs sorununun çözümünde de iki ülke dış politikalarının yakın işbirliği ve uyum içinde yürütüldüğünü, Türkiye’nin çözüm süreçlerine her zaman en büyük desteği verdiğini belirtti.

 Başbakan Özgürgün, “Türkiye’nin Adadaki  varlığı, Kıbrıs Türk ve Kıbrıslı Rumlar arasında sürdürülebilir, kalıcı, adil bir  çözüm bulunana kadar, Kıbrıs Türkleri’nin güvenini sağlayan en önemli unsurdur. Anavatan Türkiye’nin her açıdan çok iyi olması, güçlü ve sağlıklı olması bizim için her şeyden önemlidir. Bugünlere biz tek yürek olarak geldik, yarınlara da el ele omuz omuza gönül birliği içerisinde yürüyeceğiz” diye konuştu.

 Türkiye’den Adaya giden su projesinin dünyada bir ilk olduğuna işaret ederek,  Torosların suyunun Kıbrıs’ın kurak toprakları ile buluştuğunu, Kıbrıs tarihinde bir dönüm noktası olacağını ve suyun sadece Kıbrıs Türklerine değil, önümüzdeki dönemde ümit ettiğimiz nihai anlaşmaya varıldığında  Rumlara da verileceğini, bunun adanın makus talihini de değiştireceğini  kaydeden Başbakan Özgürgün, 1940’lardan beri Kıbrıs Türkünün özlemi olan suyun adada ulaştığını, Kıbrıs Türkünün suyu sevinçle karşıladığını belirtti. Başbakan Özgürgün tarihi su projesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 “Göz açtırmayız”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, bir soru üzerine, 21 Temmuz’da FETÖ/PDY’yi terör örgütü listesine dahil ederek tüm faaliyetlerini yasakladıklarını hatırlatarak, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve polis yetkilileriyle toplantılar yaparak, en küçük bir ihbar, bilgi veya hareketin bile değerlendirilmesi gerektiği konusunda mutabık kaldıklarını, bir tespit yapılırsa  derhal müdahale konusunda polis ve GKK komutanlarının yetkili olduğunu anlattı.

 Başbakan Özgürgün, şöyle konuştu:

“Biz böyle bir olaya göz açtırmayız. En ufak bir toleransımız da yoktur. Ancak şu ana kadar böyle bir hususla ilgili gerek polis, gerekse Güvenlik Kuvvetleri Komutanlarımızın  ihbarlara yönelik yapmış olduğu müdahalelerde bir doğruluğa rastlanmamıştır. Bu değerlendirmeler devam edecektir. Bizde faaliyeti yasaklanmış terör örgütü listesinde birçok örgüt daha var. Bu da o kapsamda değerlendirilmektedir. Gerek Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımız gerekse polisimiz bu konuda tam bir donanım ve görev anlayışı içinde hareket etmektedir. Tespit ettiğimiz en ufak bir şey olursa gereği neyse en ciddi şekilde yapacağız.”

 Başbakan onuruna yemek

 Başbakan Binali Yıldırım, basın toplantısının ardından, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve heyeti onuruna, Çankaya Köşkü’nde öğle yemeği verdi.

Print
Posted: Tem 26, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:
«Ağustos 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456