Başbakan Erhürman "Uluslararası Üniversiteler Arası Arama-Kurtarma Oyunları 2018" açılışına katıldı

Başbakan Erhürman "Uluslararası Üniversiteler Arası Arama-Kurtarma Oyunları 2018" açılışına katıldı

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı (SSTB) koordinesinde Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyine üye ulusal üniversitelerin arama-kurtarma kulüp üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Uluslararası Üniversiteler Arası Arama-Kurtarma Oyunları 2018” (IUSARGames2018)’in açılışı Başbakan Tufan Erhürman’ın da katıldığı törenle yapıldı.

Törende konuşan Başbakan Tufan Erhürman,  KKTC denince ilk akla gelen sektörün yüksek öğrenim olduğunu belirterek, üniversitelerin bir yandan öğrencilere gönül verdikleri meslekleri icra etmek için gerekli donanımı sağlarken, aynı anda araştırma-geliştirme faaliyetleriyle topluma hizmet sunmayı başlatan yerler olduğunu kaydetti.

3 gün sürecek Oyunların açılışı, Ciklos mevkiindeki Güven Park alanında gerçekleştirildi.

Öğrenci ekipleri ve hakem kortejinin tören alanında yerini almasının ardından saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’yla devam eden açılış töreninde, AKUT ekipleri adına geçtiğimiz yılki oyunların birincisi Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Akut Lideri Anıl Dikkaya, önceki yılın üçüncüsü Lahor Üniversitesi Ekip Lideri Cemşit Aktar, IUSARC Konsey Başkanı Doç. Dr. Erol Adalıer, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Erdoğan Çelebi ve Başbakan Tufan Erhürman’ın konuşmaları yer aldı.

Protokol konuşmalarından sonra oyun alanı gezildi, anı fotoğrafı çekildi, protokol ve görevli öğrenciler tarafından oyunların meşalesi yakıldı.


Başbakan Tufan Erhürman  konuşmasında,  KKTC denince ilk akla gelen sektörün yüksek öğrenim olduğunu, üniversitelerin bir yandan öğrencilere gönül verdikleri meslekleri icra etmek için gerekli donanımı sağlarken, aynı anda araştırma-geliştirme faaliyetleriyle topluma hizmet sunmayı başlatan yerler olduğunu kaydetti.

Başbakan, bunun KKTC’de yaratılmış bir ilk olduğunu ve dünyadaki diğer örneklerinin aynı potansiyele ulaşamadıklarını söyleyerek, Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmaya çalışırken, Kıbrıslıların da bazı şeyleri başlatabileceklerini, yeteneklerinin ve zekâlarının dünyadaki diğer ülkelerden az olmadığının gösterildiğini vurguladı.

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nı çok ciddi ve önemli bir çalışma sergilemesinden dolayı tebrik eden Başbakan Erhürman, en büyük teşekkürü sosyal sorumluluk hisseden ve hissedilmesini sağlayan üniversite öğrencilerine ayırdığını da sözlerine ekledi.

Print
Posted: Nis 27, 2018,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910