Başbakan Hüseyin Özgürgün, "Spor Artı" Programına Konuk Oldu

Başbakan Hüseyin Özgürgün, "Spor Artı" Programına Konuk Oldu

BAŞBAKAN HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN:“GECE MAÇLARI İÇİN STATLAR IŞIKLANDIRILACAK”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, futbolda gece maçlarının oynanması için dört bölgede statların ışıklandırılması için gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.
Başbakan Özgürgün, BRTK’da Yeşim Tuncel Kotak ve Tonguç Kotak’ın hazırlayıp sunduğu “Spor Artı” programına konuk oldu.
Başbakan Özgürgün, hedeflerinin 4 bölgedeki statların ışıklandırılması ve zeminlerinin iyileştirilmesi olduğunu belirterek, Başbakanlık ve Spor Dairesi olarak yeni futbol sezonunda gece maçlarının izlenmesi için gerekli olan tüm alt yapıların tamamlanmasını planladıklarını, Başbakanlık görevine başladığında ilk talimatlarından birinin bu olduğunu açıkladı.
Güzelyurt Zafer, Girne 20 Temmuz, Gazimağusa Dr. Fazıl Küçük ile Lefkoşa Atatürk Statlarının ışıklandırılacağını ifade eden Başbakan Özgürgün, ülkenin sıcak olduğunu, maç sayılarının artması nedeniyle, futbol liglerin süresinin de uzadığını, maçların sıcaklarda başlayıp sıcaklarda biteceğini, sıcak havanın oynayan ve seyreden için de zor olduğunu kaydetti. Zemin iyileştirilmesinde gerekirse sentetik çim alternatifinde değerlendireceklerini, Girne ve Güzelyurt’taki statlara tartan pist yapılmasının da planladığı bilgisini aktaran Başbakan Özgürgün, tüm spor alanlarındaki altyapıyı iyileştirmeye çalışacaklarını, sporcu olarak birçok branşta çalıştığı için, sporun sorunlarını iyi bildiğini anlattı.

“GENÇLERİN HİSSETİKLERİNİ ÇOK İYİ ANLIYORUM”

Sporda yenileşme istediğini, spor yapan gençlerin hissettiği sıkıntıları çok iyi anladığını kaydeden Başbakan Özgürgün, Spor Dairesi’nin olanaklarının büyük oranda altyapı ve tesisleşmeye gideceğini, statların yanında spor salonlarının da elden geçirileceğini söyledi. Başbakan Özgürgün, spor salonlarının denetlenmesi konusunda Spor Dairesi’nin müfettişlik görevi yapacağını kaydetti. 
Spor dalları arasında, kitle sporu olan futbola ayrılan bütçenin daha yüksek olmasının normal olduğunu, dünyanın her yerinde aslan payını futbolun aldığını kaydeden Başbakan Hüseyin Özgürgün, futbol kulüplerinde potansiyelin çok yüksek olduğunu, gençlerin bir çok kötü alışkanlıklardan uzak kalması dahil, olumlu gelişmelerine de katkı yaptığını söyledi. Başbakan Özgürgün, daha fazla kitlenin spor yapmasını hedeflediğini, tüm spor dallarının gelişmesi için gereken desteği vereceklerini belirtti.
Başbakan Özgürgün, sporda başarıların ödüllendirilmesi konusunda bir denge kurmak için gereken çalışmanın yapılacağını da söyledi.
Rum tarafının engellemeleri sonucu, uluslararası spor faaliyetlerine katılımlarda yaşanan zorluklara işaret ederek, sporun siyasete alet edilmemesi gerektiğini, bu konuda sabırla, bıkmadan çalışmaya devam etmek gerektiğini vurgulayan Başbakan Özgürgün, uluslararası başarının en kestirme yolunun bireysel branşlardaki başarı olduğunu, bireysel branşların ve takımların teşvik edilip destekleneceğini kaydetti.
Başbakan Özgürgün, uluslararası maç yapılmıyor diye motivasyonu bozmamak ve spordaki gelişmeyi durdurmamak gerektiğinin de altını çizdi.
Türkiye’nin spor alanında da kaynak aktarması için önümüzdeki dönemlerde uluslararası bir anlaşma imzalanmasının gündemde olduğunu açıklayan Başbakan Özgürgün, ülkedeki sporun mercek altına alınıp, ihtiyaç duyulan alanlara yardım yapılmasının planlandığını söyledi.

“BİSİKLETLİ VE MOTOSİKLETLİYİ GÖZÜNÜZ GİBİ KORUYUN”

Başbakan Özgürgün, yollardaki bisikletli ve motosikletliyi koruma konusunda duyarlılığın daha da artması, sürücülerin, bisikletliyi ve motosikletliyi kendi gözünü korur gibi koruması gerektiğini ifade ederek, bunun bir kültür olduğunu belirtti.
Spor alışkanlığı olduğu için güne erken saatte başladığını, Başbakanlık’taki yoğun temposu nedeniyle haftada 2 saat kadar spor yapabildiğini anlatan Başbakan Özgürgün, düzenli olarak yürüyüş, koşma ve yüzmeyi yaptığını da sözlerine ekledi.


Print
Posted: May 26, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:
«Temmuz 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789